- Sprzyjająca porządkom aura pozwala na wznowienie mechanicznego oczyszczania dróg - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Specjalistyczny sprzęt po zimowej przerwie znów wyjedzie na ulice Gdańska, by pozamiatać i zmyć nawierzchnie jezdni z zimowych zanieczyszczeń, piasku i kruszywa. Łącznie do wysprzątania mamy blisko 1000 kilometrów jezdni i 120 kilometrów dróg. W przypadku wystąpienia przymrozków prace porządkowe na drogach zostaną wstrzymane, by wykorzystywana do czyszczenia woda nie spowodowała oblodzenia nawierzchni.
Mechaniczne oczyszczanie realizowane będzie według ustalonego tygodniowego harmonogramu, publikowanego na stronie GZDiZ w zakładce Porządek.
- Od razu przepraszamy, jeżeli czasem będzie głośno, jednak staramy się, żeby praca nocna przebiegała wyłącznie na tych ciągach komunikacyjnych, które nie mają bezpośredniej styczności z mieszkańcami. Prosimy też o wyrozumiałość, ale chcemy, żeby miasto było jak najszybciej oczyszczone - mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych. - Do dyspozycji w południowym rejonie, który utrzymujemy, mamy 3 zamiatarki, które są najbardziej efektywne, energooszczędne i ekologiczne oraz jedną polewaczkę. O porządek w tej części miasta dba nasz blisko 15-osobowy zespół.
Za utrzymanie czystości na ulicach w pozostałych trzech rejonach, odpowiedzialne są dwie inne firmy wykonujące prace na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Każda z nich posiada profesjonalny sprzęt, który jest obsługiwany przez kilkudziesięciu pracowników. W całym mieście do sprzątania po zimie wykorzystywane są 23 specjalistyczne pojazdy.
- Oprócz sprzątania kontynuowane będą prace związane z naprawą pozimowych uszkodzeń jezdni - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Dzięki coraz lepszym warunkom atmosferycznym coraz więcej napraw wykonywanych jest w technice docelowej, zamiast jedynie tymczasowych zabezpieczeń ubytków. Bieżące naprawy można śledzić w aktualizowanym codziennie komunikacie Naprawy ubytków w jezdniach.
Aby było schludnie i bezpiecznie
Obok prac na jezdniach sprzątaniem objęte zostaną również poszczególne elementy infrastruktury komunikacyjnej w mieście, czyli ciągi piesze, drogi rowerowe, przystanki komunikacji, parkingi, kładki, przejścia podziemne czy schody terenowe. Tam wykonawcy realizujący usługi oczyszczania będą pracować z wykorzystaniem tradycyjnych ręcznych narzędzi jak miotły, grabie i szufle.
- Wiosenne porządki obejmą również elementy infrastruktury drogowej, bezpośrednio odpowiadającej za bezpieczeństwo ruchu - podkreśla Anna Bobrowska, zastępczyni dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. infrastruktury i remontów. - Mowa o znakach drogowych i urządzeniach sygnalizacji świetlnej. Zostaną one oczyszczone z kurzu, co sprawi, że będą lepiej widoczne dla pieszych, rowerzystów i kierowców.
Przy sprzyjającej pogodzie umyte zostaną niektóre słupy oraz oprawy oświetlenia ulicznego. Możliwe będzie również odświeżenie ich powierzchni oraz sukcesywne odmalowywanie ich dolnych części. Wyczyszczone zostaną także szafki elektryczne, w których kryją się urządzenia odpowiadające za prawidłowe działanie sygnalizacji świetlnej czy systemu TRISTAR.
W oczekiwaniu na wiosnę
Pozimowe prace porządkowe prowadzone będą także na terenach zielonych. Zanieczyszczenia, resztki obumarłej roślinności wraz z opadłymi liśćmi zagrabione i zabrane zostaną z terenów parków komunalnych, skwerów, zieleńców oraz z pasów drogowych. Po ich wysprzątaniu i przy dogodnej pogodzie można będzie wykonywać pierwsze tegoroczne zabiegi pielęgnacyjne, m.in. koszenie trawników czy łąk miejskich z zachowaniem zasad racjonalnego koszenia i dbania o bioróżnorodność. Przystąpić będzie można także do odmładzania krzewów poprzez wykonanie cięć pnączy czy usuwania samosiewów. Z gdańskich ulic znikną wkrótce osłony przeciwsolne, montowane natomiast będą drewniane paliki zabezpieczające zieleń.
Po przeprowadzeniu prac porządkowych planowane są pierwsze tegoroczne nasadzenia. O kolorową wiosenną szatę zadbają także rośliny cebulowe, których tylko jesienią ubiegłego roku posadzono ok. 11 tys.
- Pierwsze krokusy zaczynają się już pokazywać, po nich czas na cebule tulipanów, żonkili, szachownice i sezon wiosenny pożegnamy zakwitem cebul czosnku ozdobnego – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz.
Wiosenna aura sprzyjać będzie także odświeżeniu wyglądu mebli miejskich. Ławki oraz leżaki zostaną odmalowane, a w przypadku uszkodzeń uzupełnione i wymienione będą brakujące bądź pęknięte deski.
- Zadbamy także o pomniki, które zostaną wyczyszczone, wokół nich uzupełniona zostanie kostka granitowa, a także odświeżone zostaną na nich litery - podkreśla wiceprezydent Piotr Kryszewski.
Pozimowe sprzątanie prowadzone będzie także na cmentarzach komunalnych, gdzie wygrabione zostaną tereny zielone, usunięte zostaną śmieci oraz pozostały w alejkach piasek. Jeśli tylko pozwoli na to aura, uruchomiona zostanie ponownie instalacja wodociągowa.