Plan Zrównoważonej Mobilności to dokument strategiczny umożliwiający długoterminowe planowanie działań transportowych i służący rozwojowi zrównoważonej mobilności w metropolii. Uwzględnia cały obszar metropolitalny, a jego głównym celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców dzięki wydajnym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniom transportowym. Metropolitalny charakter dokumentu powoduje, że planowane działania dla 51 gmin i 8 powiatów wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot koncentrują się na potrzebach transportowych mieszkańców i wymagają współpracy pomiędzy różnymi podmiotami.
SUMP OMGGS powstał w trosce o zdrowe i przyjazne środowisko życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców OMGGS. W związku z tym głównym celem opracowania jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza poprzez rozwój zrównoważonego transportu. Wraz z ograniczeniem szkodliwych emisji jakość życia mieszkańców metropolii będzie się podnosić poprzez spełnienie czterech celów strategicznych:
- Poprawa dostępności transportu zbiorowego
- Wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego
- Poprawa jakości powietrza
- Wzrost udziału zrównoważonych środków transportu w ogóle podróży
Realizację założonych w dokumencie celów umożliwia podjęcie działań w różnych obszarach dotyczących organizacji połączeń transportu zbiorowego, rozbudowy infrastruktury rowerowej czy współpracy między samorządami. Wypracowanych zostało 80 działań przypisanych do 6 obszarów priorytetowych, w których będą realizowane:
- transport zbiorowy
- ruch pieszy i rowerowy
- ruch zmotoryzowany
- współpraca
- dialog z mieszkańcami i cyfryzacja
- zagospodarowanie przestrzenne
Za realizację Planu odpowiedzialne są poszczególne samorządy gmin OMGGS, dla których zadania zostały określone w ramach dokumentu. To od ich współpracy zależy stopień realizacji założeń SUMP.
Realizacja zadań określonych w SUMP OMGGS ma doprowadzić do usystematyzowania działań transportowych w OMGGS i wdrażania ich w oparciu o długofalową wizję rozwoju. Dlatego projekt opiera się na rozwiązaniach pozwalających na tworzenie w metropolii przyjaznej przestrzeni poprzez zapewnienie dobrych dróg, wygodnych chodników i tras rowerowych czy dostępnego dla wszystkich transportu publicznego. Przestrzeni, w której naturalnym wyborem będzie komunikacja publiczna, rower czy spacer, a samochód używany będzie tylko wtedy, kiedy nie będzie dostępu do tańszej i szybszej formy podróżowania. W efekcie podróże po metropolii mają stać się szybsze, bardziej komfortowe i przyjazne dla środowiska, a sama metropolia ma być przyjaznym miejscem do życia.
Do pobrania:
Plan Zrównoważonej Mobilności SUMP dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (11.94 MB, pdf)
Załączniki:
Wybór scenariusza i ocena działań (1.94 MB, pdf)
Mapa proponowanych inwestycji (78.03 MB, pdf)
Mapa proponowanych węzłów (21.17 MB, pdf)
Raport diagnostyczno-strategiczny (30.34 MB, pdf)