Place zabaw, siłownie zewnętrzne, zestawy sprawnościowe, wybiegi dla psów

W utrzymaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajduje się blisko 200 obiektów rekreacyjnych
W utrzymaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni znajduje się blisko 200 obiektów rekreacyjnych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Każdy z nas porusza się w przestrzeni publicznej, która zaprasza do korzystania z dóbr wspólnych, aranżuje spotkanie z drugim człowiekiem, pozwala cieszyć się ogólnie dostępną rekreacją niezależnie od wieku, zachęca do swobodnej przechadzki. Różne formy ludzkiej aktywności wywołują w nas radość i stymulują rozwój, a wspólna zabawa w przestrzeni publicznej, niezależnie od wieku, wnosi dodatkową wartość w postaci kształtowania lokalnych kontaktów społecznych.

Jednym z zadań, należących do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest opieka nad miejskimi terenami zielonymi oraz utrzymanie we właściwym stanie technicznym urządzeń tworzących przestrzeń do  rekreacji, tj. placów zabaw, siłowni zewnętrznych, boisk, zestawów parkour, street-workout, a także miejsc zabaw dla naszych pupili, czyli psich wybiegów. Obiekty te, na terenie miasta powstają jako działania jednostek miejskich, ale także z inicjatywy Rad Dzielnic, konkursów miejskich, czy w efekcie Budżetu Obywatelskiego. Są ogólnodostępne i pozwalają na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, zarówno przez najmłodszych, jak i starszych mieszkańców.

Osoby, lubiące dbać o swoją kondycję fizyczną, mogą skorzystać z dostępnych siłowni zewnętrznych
Osoby, lubiące dbać o swoją kondycję fizyczną, mogą skorzystać z dostępnych siłowni zewnętrznych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Posiadamy w swoim utrzymaniu blisko 200 obiektów rekreacyjnych w różnych lokalizacjach Gdańska. W związku z dużym zapotrzebowaniem na tego typu obiekty, liczba ta stale rośnie. Umiejscowione są w rejonie zielonych skwerów, parków, przy ścieżkach okalających zbiorniki retencyjne, a także w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych, dzięki czemu dostęp do nich jest  łatwy i nieograniczony.

W trosce o bezpieczeństwo naszych najmłodszych, jak i starszych mieszkańców prowadzimy, wymagane przepisami prawa kontrole bieżące, funkcjonalne oraz roczne naszych obiektów. Przeprowadzamy również bieżące naprawy i konserwacje poszczególnych urządzeń. Wszystko po to, by zabawa na huśtawce, karuzeli, linarium, czy gimnastyka na świeżym powietrzu przynosiła nie tylko mnóstwo frajdy i radości, ale była przede wszystkim bezpieczna. Jako administrator dbamy również o estetykę naszych obiektów, dlatego w okresie wiosenno-letnim czyścimy, impregnujemy oraz malujemy urządzenia i zestawy zabawowe, a także w trosce o najmłodszych wymieniamy piasek w piaskownicach.

W Gdańsku są również specjalne boiska do gry w boule
W Gdańsku są również specjalne boiska do gry w boule
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Osoby, lubiące dbać o swoją kondycję fizyczną, mogą skorzystać z dostępnych siłowni zewnętrznych, zwanych popularnie „siłowniami pod chmurką”. Składają się one najczęściej z kilku urządzeń do ćwiczeń różnych partii ciała, np. orbitreka, wioślarza, twistera, czy biegacza. Niektóre z nich są przystosowane do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne. Z kolei dla bardziej zaawansowanych fanów aktywności fizycznej mamy do dyspozycji urządzenia do tzw. street-workoutu czy treningu kalisteniki. To różnego rodzaju drążki służące do ćwiczeń siłowych – podciągania się, pompek i innych. Użytkownicy mogą cieszyć się z uprawiania sportów gier zespołowych, korzystając z ogólnodostępnych boisk do koszykówki, piłki plażowej czy boulodromów.

Wybiegi dla psów to specjalnie przygotowane, ogrodzone przestrzenie, gdzie psy mogą swobodnie biegać bez smyczy
Wybiegi dla psów to specjalnie przygotowane, ogrodzone przestrzenie, gdzie psy mogą swobodnie biegać bez smyczy
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Nie zapominamy również o osobach, które czas na świeżym powietrzu spędzają spacerując z psem. Właściciele czworonogów oraz ich pupile mogą skorzystać z psich wybiegów, znajdujących się w różnych lokalizacjach Gdańska. To specjalnie przygotowane, ogrodzone przestrzenie, gdzie psy mogą swobodnie biegać bez smyczy. Przy wejściu na niektóre wybiegi znajdują się pojemniki z bezpłatnymi torebkami na psie nieczystości. W ramach dbania o psie wybiegi GZDiZ utrzymuje ich nawierzchnię, zasypując wykopywane przez psy doły i naprawia ogrodzenie.