Sprawdź, gdzie naprawiane będą ubytki w nawierzchniach

Korzystne warunki atmosferyczne pozwalają kontynuować interwencyjne prace drogowe. Każdego dnia naprawiane są ubytki w nawierzchniach jezdni powstałe w warunkach zimowych. Kiedy i na jakich ulicach realizowane będą roboty? Można to sprawdzić na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w zakładce „Utrudnienia w ruchu”.
Naprawa nawierzchni drogi
Naprawa nawierzchni drogi
Karol Stańczak/GZDiZ

Ujawniające się na ulicach Gdańska uszkodzenia nawierzchni to efekt częstego tej zimy przechodzenia temperatury przez zero. Przy dodatniej temperaturze w ciągu dnia znajdująca się na jezdni woda wnika w szczeliny nawierzchni. Kiedy temperatura spada poniżej zera, zamarzająca woda „rozsadza” nawierzchnię, co skutkuje pojawianiem się pęknięć, a z czasem coraz bardziej powiększających się ubytków.

Dlatego, chociaż zima jeszcze trwa, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe, służby drogowe od 18 stycznia prowadzą miejscowe naprawy nawierzchni. Należy jednak pamiętać, że mają one charakter tymczasowy. Docelowe roboty wykonywane będą przy stabilnych warunkach atmosferycznych, czyli suchej nawierzchni i minimalnej temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza.

Na grafice zaznaczono liczby: 4-6 ekip naprawiających drogi i łączna liczba naprawionej nawierzchni - 130 ulic tygodniowo
Codziennie ekipy drogowców naprawiają nawierzchnie jezdni gdańskich dróg

Naprawa ubytków odbywa się poprzez wypełnienie ich asfaltem lanym. Każdego dnia uzupełnianych jest od 250 do 300 metrów kwadratowych ubytków, a w tym celu zużywanych jest blisko 50 ton asfaltu. Tylko w minionym tygodniu prace prowadzone były na 130 gdańskich ulicach.

By mieszkańcy mogli na bieżąco śledzić postępy w naprawach na stronie GZDiZ w zakładce „Utrudnienia w ruchu” każdego dnia publikowana będzie lista ulic, na których planowane będą roboty drogowe. Priorytetowo traktowane są ulice, które najpilniej potrzebują interwencji ze względu na fakt, że ubytki w jezdni znajdują się w śladzie kół, posiadają ostre krawędzie i stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Dzięki zamieszczanym informacjom będzie można odpowiednio zaplanować podróż, gdyż naprawy nawierzchni wiążą się z utrudnieniami – zawężeniami pasa, czy miejscowym wygrodzeniem fragmentu drogi.

Informacja o pracach naprawczych na drogach znajduje się TUTAJ

W przypadku chęci zgłoszenia konieczności naprawy nawierzchni prosimy o korzystanie z Gdańskiego Centrum Kontaktu pod numerem telefonu 58 52 44 500, mailowo na kontakt@gdansk.gda.pl oraz w aplikacji mobilnej dostępnej w sklepach Google Play i App Store pod nazwą "Gdańskie Centrum Kontaktu".

Na grafice przedstawiono liczby oznaczające 50 ton asfaltu zużywanego do uzupełnienia ubytków na 130 metrach kwadratowych powierzchni dróg
W ciągu jednego dnia do uzupełnienia ubytków zużywanych jest ok. 50 ton asfaltu

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP