Półmetek prac konserwacyjnych pomnika króla Jana III Sobieskiego

Renowacja pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku trwa od miesiąca. Pogoda sprzyja, więc prace postępują sprawnie. Konserwatorzy zakończyli działania przy figurze z brązu. Teraz trwa czyszczenie postumentu.
Jan III Sobieski
Fot. Małgorzata Kolesińska/ GZDiZ

Dzięki zabiegom konserwatorskim figura króla i konia została oczyszczona i odzyskała swoją autentyczną kolorystykę powierzchni brązu z oryginalną, charakterystyczną patyną. Na chwilę obecną wiele par konserwatorskich rąk jest w trakcie czyszczenia postumentu. Powierzchnia kamienia została oczyszczona z mchów, porostów i glonów. Skutecznie zostały usunięte nawarstwienia dewastacyjne takie jak: farba, smoła, parafina. Usunięte zostały również uszkodzone oraz nieprawidłowe technicznie fugi i uzupełnienia. Przed nami jeszcze prace, które według konserwatorów są zarazem najprzyjemniejsze jak i najtrudniejsze – scalanie kolorystyczne i rekonstrukcja złoceń dwóch tablic.

Postęp robót na poszczególnych etapach nadzoruje specjalna komisja ekspertów z udziałem przedstawiciela Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Postęp prac wskazuje, że zakończą się one przed planowanym terminem. Pochwalimy się ostatecznym efektem.

Więcej na temat prac renowacyjnych Pomnika króla Jana III Sobieskiego.

prace przy pomniku Jan III Sobieski
Fot. Małgorzata Kolesińska/ GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP