Do konkursu stanęło w sumie pięciu artystów, którzy nadesłali projekty pomnika oraz przygotowali pomniejszony model gipsowy rzeźby. Wśród zaprezentowanych prac bezkonkurencyjna okazała się ta przedstawiona przez Macieja Jagodzińskiego. Taką opinię wydała komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – inicjatora i mecenasa budowy pomnika, a także wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Warszawy i Wrocławia, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska oraz Architekt Miasta Gdańska.
Zdaniem komisji zwycięski projekt cechuje bardzo dopracowany pod względem rzeźbiarskim styl, ze szczególnym uwzględnieniem odwzorowania postaci i rysów twarzy Lecha Bądkowskiego. Biorący w posiedzeniu naukowcy-artyści reprezentujący Akademie Sztuk Pięknych docenili zastosowany w projekcie pomnika klasyczny realizm.
Komisja konkursowa zwróciła również uwagę na czystą geometryczną formę cokołu pomnika, który będzie miał regularny kształt prostokątnej bryły. Umieszczone na każdej ścianie postumentu imię oraz nazwisko postaci będzie zachęcać do oglądania pomnika nie tylko z jednej strony. Dogodny kształt pozwoli również „przysiąść” na cokole u stóp pisarza, by np. móc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z kościołem Św. Jana w tle.
W toku prac komisja jednogłośnie przyznała pierwszą nagrodę w wysokości 25 tys. zł Maciejowi Jagodzińskiemu. Jednocześnie nie zdecydowano się na przyznanie drugiej i trzeciej nagrody. Podczas obrad komisja stworzyła również listę wytycznych dla wykonawcy pomnika odnoszących się m.in. do przyszłego zagospodarowania terenu w bezpośrednim sąsiedztwie rzeźby czy też jej docelowego ustawienia.
Dzięki rozstrzygnięciu konkursu jego inicjator – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – będzie mógł zawrzeć z autorem projektu umowę na wykonanie pomnika, jak również sfinansuje jego budowę.
Miejsce, w którym stanie pomnik wybrane zostało nieprzypadkowo. Skwer znajduje się nieopodal Targu Rybnego, gdzie w jednej z kamienic od lat 60. mieszkał i tworzył Lech Bądkowski.
Lech Bądkowski jest postacią, która wywarła duży wpływ na dzieje Gdańska i Polski. Żołnierz kampanii wrześniowej i polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Dziennikarz, pisarz, opozycjonista. Autor wielu książek i artykułów. Członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariusz porozumień w Sierpniu 80 roku, potem redaktor rubryki „Samorządność”, która aż do stanu wojennego ukazywała się w „Dzienniku Bałtyckim”. W roku 2000 został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska. Współzałożyciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Wyniki konkursu wraz z dokumentacją znajdują się w zakładce Ogłoszenia.
O Pomniku Lecha Bądkowskiego pisaliśmy w marcu, podczas ogłoszenia konkursu.