1. Co powinna zawierać oferta?
a) Czy tylko firmy zajmujące się dotychczas wynajmowaniem powierzchni reklamowych mogą wziąć udział w przetargu? Jakie dokładnie dokumenty należałoby przedstawić do oferty w tym zakresie?
W konkursie ofert może wziąć udział każdy podmiot, który spełnia zasady określone w przedmiotowym postępowaniu przetargowym. W przypadku referencji potwierdzających działalność na rynku reklamy zewnętrznej (outdoor) w okresie minimum 3 lat wstecz, należy wykazać się stosowną dokumentacją, która poświadczy prowadzenie usług w zakresie reklamy zewnętrznej.
b) Proszę o informację, czy referencje wymienione w pkt 3.1.C załącznika nr 1 do Zarządzenia nr 17/2021 Dyrektora GZDiZ z dnia 19.07.2021 r. są wymagane również od podmiotów, które w wymaganym okresie związane były umową z tut U.M. lub GZDiZ i prowadziły działalność na rynku reklamy zewnętrznej, w ramach tych umów?
Referencje potwierdzające działalność na rynku reklamy zewnętrznej (outdoor) w okresie minimum 3 lat wstecz wymagane są dla każdego podmiotu, który złoży ofertę w przedmiotowym postępowaniu przetargowym na umieszczenie bilbordów w pasach drogowych.
Szanowni Państwo, czy w sytuacji, kiedy cały nośnik reklamowy lub jedna z jego stron nie będzie spełniać wymagań jakościowych, takich jak: ograniczona lub niepełna widoczność od strony najazdowej, bezpośrednie otoczenie obniżające standard jakościowy itp., czyli jeżeli nie będzie spełniać oczekiwań jakości ekspozycji istotnej dla inwestora, przy jednoczesnym braku możliwości uzyskania oczekiwanej jakości w ramach obrębu, inwestor może wyłączyć nośnik lub jego stronę z posiadanego pakietu? Pytanie dotyczy wyłączenia z powodów jakości ekspozycji.
Lista proponowanych nośników reklamy przedstawiona została w celu weryfikacji przez Oferentów w zakresie widoczności oraz oczekiwanej jakości ekspozycji reklamy. Zgodnie z § 1 pkt 3 Dzierżawca jest zobowiązany umieścić tablice reklamowe w co najmniej pięciu spośród wskazanych sześciu lokalizacji wymienionych w Załączniku nr 1 do Umowy, jest zatem możliwość wyłączenia z Pakietu nośnika o możliwym najniższym stopniu komercjalizacji
Szanowni Państwo, z chęci ograniczenia nieporozumień interpretacyjnych chciałem zapytać czy UKG, a jeżeli tak, to w którym miejscu dopuszcza lub zakazuje nośników tzw. przewijanych. Rozumiemy przez to umieszczanie statycznych plakatów papierowych lub winylowych, których treść zmienia się poprzez przewijanie plakatów co 10-20 sekund w nośnikach reklamowych typu A i B (przy zachowaniu stałego natężenia i barwy podświetlenia, braku animacji, efektu ruchu itp)?
Ustalenia UKG nie zakazują ekspozycji reklamy w postaci ekspozycji przewijanej (tzw. scroll). Jednocześnie należy stwierdzić, że reklama przewijana jest formą inną niż ekran świetlny, w związku z czym należy uznać, że dopuszcza się jej zastosowanie wyłącznie w formie gabloty ustalonej dla nośników reklamy typu A i B.
Szanowni Państwo, czy jeżeli w trakcie obowiązywania umowy, zostanie przez tut. Urząd zmieniona obowiązująca stawka za zajecie pasa drogowego (obecnie zarządzenie 3/2021) wpłynie to na stawkę, na którą została podpisana umowa z oferentem (zwycięzcą postępowania)?
Stawka czynszu dzierżawnego będzie określona bezpośrednio w umowie w wyniku zwycięskiej oferty i nie będzie podlegała zmianom, z wyjątkiem corocznej waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w „Monitorze Polskim”, za rok poprzedni.
Ad § 6 ust. 2
Zgodnie z przedmiotowym zapisem, usunięcie tablicy reklamowej będzie odbywać się na koszt inwestora. Wobec braku zdefiniowania inwestora prosimy o potwierdzenie, że każdorazowo jest nim podmiot, na którego wniosek jest dokonywania przebudowa, remont etc. i może nim być również wydzierżawiający?
Przez inwestora należy rozumieć określony podmiot, który będzie wykonywał prace związane z przebudową, remontem i utrzymaniem drogi lub zmianą sposobu użytkowania przedmiotowego fragmentu pasa drogowego. Tym samym Wydzierżawiający również może być takim podmiotem.
Ad § 7 ust. 2
Czy biorąc pod uwagę fakt, że w większości organy administracji, o których mowa w przedmiotowym zapisie, podlegają Gminie jako wydzierżawiającemu, wydzierżawiający będzie pomagał dzierżawcy w uzyskaniu stosownych zezwoleń i uzgodnień, w szczególności w sytuacji zaistnienia opóźnień w tym zakresie?
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni jest jednostką organizacyjną i budżetową Miasta Gdańska. Wobec czego nie ma wpływu na działanie innych organów i jednostek Gminy Miasta Gdańska.
Ad § 9 ust. 9 pkt. a)
Czy minimalna stawka czynszu dzierżawnego wskazana w Zarządzeniu nr 3/2021 Dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni z dnia 22 marca 2021 r. może ulec zmianie w czasie obowiązywania umowy, a jeżeli tak to w jaki sposób i na jakich zasadach? Czy powyższa zmiana wpłynie na wysokość stawki czynszu dzierżawnego ustalonej w wyniku wyboru oferty, o której mowa w § 9 ust. 2 umowy?
Stawka czynszu dzierżawnego będzie określona bezpośrednio w umowie i nie będzie podlegała zmianom, z wyjątkiem corocznej waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w „Monitorze Polskim”, za rok poprzedni.
Ad § 14 ust. 1
Czy jednostronny termin rozwiązania umowy, wynoszący jeden miesiąc, zastrzeżony na rzecz wydzierżawiającego, z uwagi na potrzeby wydzierżawiającego, w przypadku, kiedy umowa jest zawarta na sto dwadzieścia miesięcy, w sytuacji kiedy wszelkie inwestycje miejskie są projektowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, jak również kampanie reklamowe dzierżawcy są planowane na wiele miesięcy naprzód, nie jest nadużywaniem pozycji dominującej w umowie, a tym samym sam zapis jest nieważny?
Zapis dotyczy wyłącznie rozwiązania umowy z uwagi na potrzeby Wydzierżawiającego związane z prowadzeniem działalności ustawowej lub statutowej. Szczegółowy zakres zadań określa statut Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (tekst ujednolicony uchwały Nr XXXII/900/09 Rady Miasta Gdańska z dn. 29 stycznia 2009 r. - stan na dzień 20 lutego 2018 r.).
Warto zauważyć, że termin rozwiązania umowy wynoszący jeden miesiąc, to minimalny termin, który zarezerwował Wydzierżawiający. Dobrą praktyką będzie zatem informowanie dzierżawcy z zachowaniem możliwie jak najdłuższego terminu o ewentualnej konieczności rozwiązania umowy.
Ad § 14 ust. 2 pkt 10 w zw. z § 17 ust. 1 w zw. § 17 ust. 5 w zw. z § 16 ust. 1 pkt 5
Zgodnie z ww. zapisami wydzierżawiający ma prawo rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym w przypadku nie umieszczenia w ustalonym terminie tablic reklamowych przez dzierżawcę, dzierżawca nie może przystąpić do umieszczania tablic przed uzyskaniem prawomocnego pozwolenia na budowę, a umieszczenie tablicy bez zezwolenia jest zagrożone karą umowną. Biorąc pod uwagę fakt, że dzierżawca nie ma żadnego wpływu na termin uzyskania stosownych zezwoleń i uzgodnień od organów administracji, głównie zresztą podlegającymi gminie jako wydzierżawiającemu, mamy pytanie czy w sytuacji, kiedy opóźnienie będzie wynikiem opóźnienia organów administracji, niezawinionym przez dzierżawcę, przedmiotowe zapisy umowy będą miały zastosowanie?
W ocenie Wydzierżawiającego termin 180 dni jest wystarczającym dla załatwienia niezbędnych spraw administracyjnych. Warto podkreślić, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uzgodnieniu z Wydzierżawiającym, termin ten może ulec przedłużeniu o kolejne 90 dni.
Ad § 15 ust. 1
Zgodnie z przedmiotowym zapisem dzierżawca jest zobowiązany do zdemontowania tablicy reklamowej najpóźniej w ostatnim dniu okresu obowiązywania umowy. Przeprowadzenie demontażu tablic wymaga wykonywania prac trwających kilka dni (przyjmuje się w tego typu umowach od 7 do 14 dni po zakończeniu umowy). Jeżeli prace będą wykonywane w czasie trwania umowy, to umowa nie będzie mogła być wykonywana do końca jej obowiązywania przez dzierżawcę, bowiem w trakcie demontażu tablic nie będzie możliwa ekspozycja materiałów reklamowych. Czy w związku z powyższym czynsz dzierżawny będzie pomniejszony za okres faktycznego braku możliwości korzystania z przedmiotu dzierżawy?
Dzierżawca zobowiązany jest do zdemontowania wszystkich elementów tablicy reklamowej najpóźniej w ostatnim dniu trwania umowy, zaś zwrot przedmiotu dzierżawy w stanie nie gorszym niż wynikający z jego prawidłowego użytkowania – nastąpi w terminie nie krótszym niż 7 dni od zakończenia umowy.
Ad § 16 ust. 1 pkt 3)
Czy wniesienie zastrzeżeń do protokołu zdawczo – odbiorczego i podpisanie protokołu z zastrzeżeniami jest traktowane jako odmowa podpisania protokołu w rozumieniu przedmiotowego zapisu?
Przedmiotowy paragraf dotyczy wyłącznie odmowy podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Wniesienie zastrzeżeń w zależności od ich rodzaju nie są jednoznaczne z odmową podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Jednocześnie warto podkreślić, że zgodnie z § 3 ust. 1 „Dzierżawca oświadcza, że przedmiot dzierżawy jest mu znany, pozbawiony widocznych dla niego wad fizycznych i odpowiada potrzebom prowadzonej działalności”.
Ad § 16 ust. 1 pkt 4)
Czy kara umowna w wysokości trzydziestokrotności dziennego czynszu dzierżawnego brutto – obliczona proporcjonalnie do każdej tablicy reklamowej za każdy dzień opóźnienia w zwrocie przedmiotu dzierżawy, nie jest rażąco wygórowana i niewspółmierna do poniesionej przez wydzierżawiającego szkody, a tym samym sprzeczna z zasadami współżycia społecznego i jako taka nieważna (art. 58 § 2 i 3 k.c.)?
W celu zabezpieczenia umowy, a tym samym zwrotu wydzierżawionego gruntu w ocenie Wydzierżawiającego niezbędne jest zastosowanie takiej wysokości stawki, która skutecznie pozwoli odzyskać oddany grunt w odpowiednim czasie i będzie rekompensatą w przypadku opóźnienia w zwrocie gruntu przez dzierżawcę.
Ad § 16 ust. 1 pkt 7)
Czy nałożenie kary umownej za niezachowanie żywotności drzew w okresie wskazanym w § 10 ust. 4. umowy jest zasadne, skoro wskazany wcześniej zapis stanowi, że w przypadku niezachowania żywotności w tym okresie, dzierżawca zobowiązuje się do nieodpłatnego odnowienia drzewa?
W celu zabezpieczenia prawidłowej realizacji świadczenia niepieniężnego wynikającego z przedmiotowej umowy dzierżawy w ocenie Wydzierżawiającego niezbędne jest zastosowanie zapisów znajdujących się w § 16 ust. 1 pkt 7 oraz § 10 ust. 3.
Ad § 18
Zgodnie z tym zapisem wydzierżawiający ponosi odpowiedzialność wyłącznie za szkody powstałe z winy umyślnej. Czy to znaczy, że we wszystkich przypadkach, kiedy wydzierżawiający, chociażby przy wykonywaniu różnego rodzaju prac, uszkodzi nośnik dzierżawcy nie będzie odpowiadał za powstałą szkodę?
Wydzierżawiający ponosi odpowiedzialność wyłącznie za szkody powstałe z winy umyślnej. W zależności od rodzaju powstałych szkód oraz okoliczności ich powstania każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.
Czy stawka minimalna określona w wykazie udostępnionych lokalizacji jest stawką netto, czy brutto?
Stawka minimalna za 1 m2 pakietu określona w wykazie pakietów jest stawką netto.
Paragraf 1 pkt. 3
Szanowni Państwo, co w sytuacji, kiedy Dzierżawca nie uzyska decyzji administracyjnych np. ze względu na kolizję z uzbrojeniem terenu i nie będzie mógł posadowić zgodnie z prawem budowlanym więcej niż jednego nośnika reklamowego wskazanego w konkretnym pakiecie?
Zgodnie z treścią przedmiotowej umowy Dzierżawca jest zobowiązany umieścić tablice reklamowe w co najmniej pięciu spośród wskazanych sześciu lokalizacji wymienionych w Załączniku nr 1 do niniejszej Umowy - (zapis nie dotyczy pakietów z jedną lokalizacją). W przypadku nieumieszczenia tablic reklamowych w co najmniej pięciu spośród wskazanych sześciu lokalizacji umowa zostaje rozwiązana.
Paragraf 7 pkt. 4
Szanowni Państwo, czy dopuszcza się zainstalowanie nośnika reklamowego typu B zgodnie z UKG na wysokości w granicach 2,5 m do 3,0m czy konieczny jest montaż na wysokości 3,5 m względem poziomu najbliższej krawędzi jezdni.
Zgodnie z paragrafem 7 ust. 4. dopuszcza się wyłącznie umieszczenie tablicy reklamowej, której dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości 3,5 m względem poziomu najbliższej krawędzi jezdni.
Paragraf 8 pkt. 4
Szanowni Państwo, czy każdorazowo zmiana ekspozycji (plakatu) wymaga pisemnej zgody Wydzierżawiającego?
Zmiana ekspozycji (plakatu) nie wymaga zgody Wydzierżawiającego.
Paragraf 6 pkt. 3
Szanowni Państwo, W przypadku braku możliwości uzgodnienia lokalizacji zamiennej zgodnie z Paragraf 6 pkt. 2 tablica zostanie usunięta przez Dzierżawę a dzierżawca nie będzie spełniał wymogu posadowienia pięciu z sześciu lokalizacji, zostaną np. 4, czy czynsz będzie naliczany za pozostałe 4 urządzenia.
W takim przypadku czynsz dzierżawny będzie naliczany za pozostałą ilość tablic reklamowych. Przedmiotowy zapis ma zastosowanie po uprzednim umieszczeniu przez dzierżawcę tablic reklamowych w co najmniej pięciu spośród wskazanych sześciu lokalizacji wymienionych w Załączniku nr 1 do niniejszej Umowy - (zapis nie dotyczy pakietów z jedną lokalizacją).
Czy w przypadku demontażu lokalizacji na wniosek Wydzierżawiającego przed zakończeniem okresu 36 miesięcy , Wydzierżawiający jest zobowiązany do dalszej pielęgnacji przypisanego do lokalizacji nasadzenia?
Paragraf 10 ust. 1 określa liczbę drzew do nasadzenia i pielęgnacji na etapie podpisywania umowy.
Szanowni Państwo, czy GZDiZ umożliwi przyłączenie nośników reklamowych do sieci energetycznej oświetlenia ulic na zasadzie odrębnej umowy na wniosek i koszt Dzierżawcy, a jeżeli tak jak będzie naliczana opłata za jedno przyłącze.
Przedmiotem Umowy dzierżawy jest wyłącznie możliwość umieszczenia tablic reklamowych na nieruchomościach gruntowych.
Szanowni Państwo, czy parametry sadzonki Klona Jawora mogą się różnić od wskazanych w charakterystyce nasadzenia np. czy obwód pnia może być większy?
Określona specyfikacja techniczna sadzenia i utrzymania drzew jest obligatoryjna dla wszystkich drzew.
Szanowni Państwo, biorąc pod uwagę, że wskazaliście Państwo przybliżone lokalizacje do sytuowania nośników reklamowych, zwracam się z prośbą o opinie czy np. zaproponowana zmiana lokalizacji ze względu na zasłaniające drzewo (wrysowana na czerwono) jest zgodna z UKG i uzyska Państwa akceptację.
Przybliżone lokalizacje miejsc przeznaczonych do sytuowania nośników reklamy typu B i C na obszarze Gminy Miasta Gdańska stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia nr 16/2021 Dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostały zweryfikowane w terenie przed ogłoszeniem postępowania przetargowego. Niemożliwym jest stwierdzenie zgodności z UKG na podstawie mapy sytuacyjnej bez wizji w terenie. Na etapie ogłoszenia postępowania przetargowego nie opiniuje się nowych lokalizacji.
Szanowni Państwo, proszę o potwierdzenie że w najbliższym czasie nie będą realizowane inwestycje, które spowodują konieczność demontażu nośników zaplanowanych do budowy po złożeniu najlepszej ofert cenowej . Jeżeli będą realizowane proszę o wskazanie orientacyjnego czasu realizacji zadania modernizacji /przebudowy układu komunikacyjnego, Pytanie dotyczy lokalizacji:
P04.30.045.B2 Świętokrzyska
P 02.06.007.B2 Czarny Dwór
P 02.08.009.B2 Jana Pawła II
P 01.04.041.B1 Lecha Kaczyńskiego
Wydzierżawiający nie dysponuje dokładną informacją na temat wszystkich możliwych inwestycji drogowych, które skutkowałyby koniecznością demontażu tablic reklamowych.
Szanowni Państwo, proszę o wskazanie terminów zakończenia prac prowadzonych aktualnie w ramach inwestycji drogowych na działkach obr.58, dz. Nr 130/10,131/ przy ul. Marynarki Polskiej.
Z uwagi na wiele zmiennych wpływających na termin zakończenia inwestycji drogowych Wydzierżawiający nie dysponuje dokładną informacją na temat faktycznego ukończenia inwestycji drogowej, o której mowa powyżej.
Szanowni Państwo, czy wskazane lokalizacje po wybudowaniu będą w trakcie umowy chronione przed nasadzeniem zielenią wysoką, w celu uniknięcia pogorszenia ekspozycji motywów reklamowych.
Wydzierżawiający nie planuje obsadzania wysoką roślinnością rejonu wokół tablic reklamowych dzierżawcy.
Szanowni Państwo, Czy Dzierżawca będzie mógł rozwiązać umowę jeżeli coroczna waloryzacja przy zastosowaniu wskaźników zamian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa GUS za rok poprzedni będzie na tyle znacząca, że utrzymywanie nośników reklamowych, na potrzeby których została zawarta Umowa, stało się ekonomicznie nieuzasadnione?
Przedmiotowa umowa dzierżawy nie przewiduje możliwości jej rozwiązania z uwagi na znaczącą waloryzację przy zastosowaniu zmian cen nieruchomości ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu statystycznego, w „Monitorze Polskim”, za rok poprzedni.