Pomnik Poległych Stoczniowców
Iluminacja Pomnika Poległych Stoczniowców oraz Placu Solidarności uruchomiona została w 2005 roku.Pomnik Poległych Stoczniowców
Pomnik Poległych Stoczniowców odsłonięty został 16 grudnia 1980 roku jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 roku, kiedy w Gdańsku i Gdyni doszło do strajków i demonstracji robotniczych, brutalnie stłumionych przez milicję i wojsko. Postulat jego budowy zgłosił już w 1971 roku Henryk Lenarciak, lecz jego pomysł został odrzucony przez władze. Do idei powrócono w trakcie strajku sierpniowego w 1980 roku, a pierwszy projekt wyglądu pomnika stworzył Bogdan Pietruszka.
Po podpisaniu porozumień sierpniowych powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, którego przewodniczącym został Henryk Lenarciak. 17 listopada 1980 roku zaakceptowano lokalizację pomnika, a tego samego dnia pierwszy pal fundamentowy wbił Lech Wałęsa. Jednocześnie ogłoszony został konkurs na opracowanie koncepcji rzeźbiarsko-architektonicznej monumentu. Ostatecznie wybrany został projekt autorstwa Bogdana Pietruszki i Roberta Peplińskiego. Kwestie wytrzymałościowe opracował Konrad Niklas, a małą architekturę wokół pomnika architekci Jacek Krenz i Wojciech Mokwiński. Od 30 listopada rozpoczęto montaż pomnika (wykonanego z blachy w Stoczni Gdańskiej); kamień węgielny wmurowano 6 grudnia 1980 roku, odsłonięcie nastąpiło zgodnie z planem 16 grudnia 1980 roku. Na pomnik składają się trzy krzyże o wysokości 42 metrów i wadze 42 ton każdy, ustawione na planie trójkąta, o nieregularnych, spękanych kształtach.
Więcej o Pomniku Poległych Stoczniowców można przeczytać w zakładce Pomniki.
Źródło: gedanopedia.pl
Iluminacja Pomnika Poległych Stoczniowców oraz oświetlenie Placu Solidarności otrzymały I miejsce w konkursie „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2006 roku", zorganizowanym przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza.