Żywa architektura, czyli naturalny plac zabaw na Chełmie

Szałas? Baza? A może tipi lub igloo? Wierzbowe konstrukcje dają możliwość kreatywnej zabawy w otoczeniu natury oraz są korzystne dla klimatu w mieście. O ich docelowej funkcji zdecyduje dziecięca fantazja i pomysłowość. Zakończyliśmy wykonanie naturalnego placu zabaw przy ul. Cebertowicza. Realizacja powstała na wniosek i ze środków Rady Dzielnicy Chełm.
Na zdjęciu widoczna jest altana na naturalnym placu zabaw przy ul. Cebertowicza
Naturalny plac zabaw powstał przy ul. Cebertowicza na Chełmie
fot. GZDiZ

Naturalnie i korzystnie dla mikroklimatu

„Budowle” z wierzby energetycznej Salix viminalis, to świetna alternatywa dla tradycyjnych placów zabaw. Wierzbowe konstrukcje pełnią funkcje użytkowe, służąc do zabawy, odpoczynku czy schronienia przed upałem i słońcem. Są także cenione ze względu na walory estetyczne – wprowadzają zieleń, świeżość i bioróżnorodność w krajobraz miasta. Żywa architektura pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz skutecznie oczyszcza zarówno glebę, jak i wody gruntowe oraz powietrze. Naturalne place zabaw wpisują się w idee NBS – Nature Based Solutions. Oznacza to, że są opłacalne, dostarczają korzyści ekologicznych i społecznych oraz wspierają adaptację do zmian klimatu. Dodatkową zaletą plecionych, wierzbowych budowli jest to, że można z nich korzystać przez cały rok i bez względu na porę wyglądają estetycznie. Wiosną rozkwitają soczystą zielenią by latem służyć cieniem. Jesienią zmieniają barwy, by zrzucić liście i zimą ukazać pełną formę i kształt konstrukcji.

Wierzbowe konstrukcje na Chełmie

Plecione, wierzbowe budowle zazielenią się wiosną przy ul. Cebertowicza. Plac zabaw składa się z 9 elementów. Najmłodsi mają tam do dyspozycji:

  • dużą altanę,
  • dwie mniejsze altany – gniazda,
  • cztery altany – szałasy,
  • tunel o długości 38 m.,
  • bramę z przylegającymi przęsłami.

To od dziecięcej wyobraźni zależy, czy altanki będą pełniły rolę tipi, kryjówki podczas zabawy w chowanego czy komnat królewskich. Niezależnie od swojego przeznaczenia, wierzbowe budowle zapewnią najmłodszym bliski kontakt z naturą i możliwość obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. Mogą także stanowić przyczynek do rozmów o ekologii i ochronie środowiska. 

Naturalny plac zabaw to ekologiczne i trwałe konstrukcje – wykorzystywany gatunek wierzby cechują duża dynamika wzrostu i odporność na choroby. Ponadto rośliny bardzo szybko zakorzeniają się i już pierwszej wiosny wypuszczają liście. Żywa architektura jest niezwykłym połączeniem sztuki ogrodniczej, designu, architektury oraz rękodzieła. Nie ma dwóch takich samych altanek czy tuneli, każda konstrukcja jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, by zobaczyć, jak naturalny plac zabaw się zazieleni.

Na zdjęciu widoczny jest fragment naturalnego placu zabaw przy ul. Cebertowicza
Do wykonania naturalnego placu zabaw wykorzystano konstrukcje z wierzby energetycznej
fot. GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP