Zieleń w mieście [PODSUMOWANIE 2021 ROKU]

Jak dbaliśmy o zieleń miejską w Gdańsku w 2021 roku? Miniony rok zakończyliśmy imponującą liczbą nasadzeń przeróżnych form roślinnych. Na miejskich zieleńcach, trawnikach i w pasach drogowych zasadziliśmy niemal 80 tys. kwiatów sezonowych, do tego prawie 23 tys. bylin, ponad 12 tys. krzewów i ponad 6 tys. cebulek. Na kwietnikach parków miejskich nasi ogrodnicy posadzili ponad 17 tys. roślin. Kontynuowaliśmy też zakładanie i wysiewanie na nowo łąk kwietnych, które zajęły 7,8 tys. m2. Tak pokrótce wyglądał 2021 rok w obszarze miejskiej zieleni, znajdującej się w utrzymaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Cały rok nasi ogrodnicy dbają o roślinne i kwiatowe rabaty m.in. w pasach drogowych
Cały rok nasi ogrodnicy dbają o roślinne i kwiatowe rabaty m.in. w pasach drogowych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

O tym, jak istotne i korzystne dla ludzkiego dobrostanu jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu wśród natury, jak ważna jest aktywność fizyczna dobitnie przekonaliśmy się w 2021 roku. Pandemia koronawirusa zmuszała nas często do pozostawania w domu, dlatego wiele osób doceniło możliwość nawet zwyczajnego spaceru w parku. Różnorodność barw kwiatów i bogactwo zapachów szerokiej gamy roślinności umiliły gdańszczanom i gdańszczankom przebywanie wśród miejskiej zieleni. Aby mieszkańcy miasta mogli w pełni doświadczać pozytywnego wpływu przyrody zrealizowaliśmy w minionym roku szereg interesujących i „zielonych” zadań związanych z nasadzeniami nowych roślin oraz pielęgnacją już istniejących. Działania realizowaliśmy w ramach zadań własnych, zadań Budżetu Obywatelskiego oraz we współpracy z Radami Dzielnic.

Łąki kwietne

Obszar zieleni miejskiej został wzbogacony o nowe tereny łąk kwietnych. W 2021 roku znacząco zwiększyła się powierzchnia zajmowana przez tego typu zieleń w mieście. Założone na nowo i wysiane w poprzednich lokalizacjach łąki kwietne zajęły w sumie 7799 m2 (w 2020 roku – 4500 m2). Kwietne łąki pojawiły się m.in. w takich miejscach jak: Aniołki (ul. Focha), Wrzeszcz Górny (ul. Jaśkowa Dolina, ul.  Słowackiego), Chełm (al. Armii Krajowej, ul. Cebertowicza, al. Havla, ul. Łostowicka). Realizowaliśmy w tym zadania własne, ze środków Rad Dzielnic, a także Budżetu Obywatelskiego 2021.

Nasadzenia kwiatów i drzew

W minionym roku nasi ogrodnicy byli widoczni w wielu miejscach Gdańska. Pracowaliśmy m.in. nad renowacjami trawników, pielęgnacją rabat i kwietników, a także układaniem kwietnych herbów naszego miasta. Barwne herby mogliśmy podziwiać od maja w trzech lokalizacjach: na al. Grunwaldzkiej, ul. Kartuskiej i ul. Elbląskiej. Nadzorem i opieką obejmowaliśmy również roślinność w pasach drogowych. Łącznie w 2021 roku wzbogaciliśmy zieloną przestrzeń Gdańska o ponad 121 091 szt. roślin. Na tę liczbę złożyły  się przede wszystkim:

  • kwiaty sezonowe: 79 909 szt. (w 3 obsadach: wiosennej, letniej i jesiennej),
  • byliny: 22 958 szt.
  • krzewy: 12 154 szt.
  • cebulki kwiatowe: 6 070 szt.

W zależności od pory roku na gdańskich zieleńcach, trawnikach i rabatach, a także w pasach zieleni pojawiały się różne gatunki roślin. Wiosną rozpoczęliśmy sezon od posadzenia bratków i stokrotek, latem w parkach królowały dalie, natomiast na innych rabatach gaury, szałwie i koleusy. Jesienią zaś najczęściej sadziliśmy kapusty ozdobne oraz chryzantemy.

W 2021 roku prowadziliśmy także intensywne nasadzenia roślin w gdańskich parkach.  Najwięcej roślin przybyło w najbardziej reprezentatywnym parku, czyli Parku Oliwskim, gdzie pojawiło się ok. 13 tys. nowych roślin sezonowych, a w Parku Oruńskim ok. 4 tys.. W sumie do naszych zabytkowych parków trafiło ponad 17 500 sadzonek kwiatów sezonowych, oraz ok. 1100 szt. krzewów i bylin różnych gatunków.

Warto odnotować założenie jednej z pierwszych dużych łąk bylinowych o powierzchni 400 m2 przy ul. Partyzantów, gdzie posadziliśmy 4 420 szt. roślin wieloletnich. Do ważniejszych realizacji 2021 zaliczamy też założenie Mini Parku Myśliwskiego – czyli zagospodarowanie terenu w okolicy ronda ul. Myśliwska/Wołkowyska – gdzie w ramach środków RD posadziliśmy ponad 2 000 roślin.

Nie zapomnieliśmy także o ochronie rabat, również tych założonych w tym roku i zamontowaliśmy z końcem jesieni płotki ochronne na długości ponad 4 km. Zabezpieczają one roślinność przed działaniem soli drogowej.

Oprócz zieleni niskiej zajmowaliśmy się też nasadzeniami nowych drzew i pielęgnacją już istniejących. W trakcie 2021 roku wypielęgnowaliśmy ponad 44 tys. drzew w pasach drogowych. Posadziliśmy też 538 szt. nowych drzew (to ponad 2 razy więcej niż w poprzednim roku). Dokonywaliśmy także regularnych cięć drzew szpalerowych (12 555 m2 i 898 szt.).   

Rewaloryzacja parków i Wielkiej Alei Lipowej

W ramach rewaloryzacji parków zleciliśmy wykonanie koncepcji rewaloryzacji Parku Jelitkowskiego w zakresie układu drogowego i wyposażenia w małą architekturę. Zleciliśmy również inwentaryzację zieleni oraz inwentaryzację przyrodniczą flory i fauny na terenie przyszłego Parku Południowego.

W 2021 kontynuowaliśmy działania związane z rewaloryzacją Wielkiej Alei Lipowej. Opracowany został projekt koncepcyjny rewaloryzacji WAL, a na podstawie przeprowadzonych w 2019 badań przyrodniczych i archeologicznych opracowaliśmy zalecenia pielęgnacyjne historycznych lip. Jednym z takich działań pielęgnacyjnych była mikrobiologiczna rewitalizacja strefy korzeniowej drzew. By chronić cenny zabytkowy drzewostan zamontowaliśmy w grudniu wzdłuż Wielkiej Alei Lipowej specjalne maty przeciwsolne o łącznej długości ponad 5 km.  

Fauna miejska

Pamiętamy też o małych zwierzętach – na początku 2021 roku zainstalowaliśmy kolejne karmniki dla ptaków w parkach miejskich i lasach komunalnych. Ptasie stołówki pojawiły się w miejscach, gdzie występują największe siedliska ptaków. Na początku roku zainstalowaliśmy w ok. 30 lokalizacjach kaczkomaty, które zaopatrujemy w okresie zimowym w specjalną karmę dla ptactwa wodnego. Na terenie lasów komunalnych i pasa nadmorskiego zainstalowano kilkanaście budek dla pszczół w celu poprawy warunków bytowania dzikich zapylaczy w ich naturalnym środowisku.

Miejskie meble, place zabaw, prace na cmentarzach komunalnych

Dla nas temat „zieleń miejska” to nie tylko roślinność. Rozwijamy też infrastrukturę umożliwiającą wypoczynek czy podziwianie natury czyli m.in. meble miejskie. W 2021 roku na ulicach Gdańska dzięki współfinansowaniu Rad Dzielnic pojawiło się 180 nowych ławek, 22 krzesła a także 28 parkowych leżaków. Zamontowaliśmy je tam, gdzie istnieje duży ruch pieszych z myślą przede wszystkim o seniorach, aby umożliwić im odpoczynek podczas poruszania się ulicami Gdańska. Lokalizacje były konsultowane z przedstawicielami Rad Dzielnic. Oprócz montażu nowych ławek prowadziliśmy też prace konserwacyjne już istniejących, których pod naszą opieką jest ponad 3 tys. Ławki wymagające naszej interwencji (w sumie 1 200) były malowane. Przeprowadziliśmy także kompleksową renowację 180 ławek.

W 2021 roku dokonywaliśmy kontroli stanu technicznego 105 obiektów rekreacyjnych, czyli placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Ponadto w 3 lokalizacjach (Park Reagana, Plac Maczka, plac zabaw przy ul. Fabrycznej/Osiedlowej) zamontowane zostały nowe urządzenia zabawowe.

W ramach realizacji zadania Budżetu Obywatelskiego w 2021 powstało też pierwsze w woj. pomorskim pełnowymiarowe pole do gry w disc golfa na terenie Parku Jaśkowa Dolina.

Wśród innych działań prowadzonych przez nas w 2021 roku warto wymienić także prace prowadzone na cmentarzach komunalnych. Kontynuowaliśmy prace na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa, gdzie zostało oczyszczonych 660 imiennych krzyży oraz oczyszczono 780 metrów kamiennego ogrodzenia cmentarza. Ponadto wyremontowano 11 przepustów kanalizacji deszczowej oraz zamontowano 14 barier bezpieczeństwa przy przepustach na terenie Cmentarza Łostowickiego. Z innych działań wartych uwagi w 2021 roku należy wymienić otwarcie nowego punktu widokowego w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. W lipcu odbyła się uroczysta inauguracja punktu widokowego z Pogańskiej Góry o nazwie „Totwenek”.

W 2021 roku posadziliśmy 532 nowe drzewa, m.in. w rozbrukach na al. Grunwaldzkiej
W 2021 roku posadziliśmy 532 nowe drzewa, m.in. w rozbrukach na al. Grunwaldzkiej
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP