Zieleń w mieście [PODSUMOWANIE 2020 ROKU]

Ponad 47 tys. posadzonych kwiatów, bylin, krzewów i cebulek na miejskich zieleńcach, trawnikach i w pasach drogowych. Ponad 17 tys. roślin posadzonych na kwietnikach, znajdujących się w parkach. Do tego wysianych 4500 m2 łąk kwietnych. Ponadto liczne prace remontowe i konserwacyjne związane z obiektami rekreacyjnymi. Tak wyglądał 2020 rok w obszarze miejskiej zieleni, znajdującej się w utrzymaniu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Roślinne dekoracje na gdańskich kwietnikach i w parkach zmieniają się w zależności od pory roku
Roślinne dekoracje na gdańskich kwietnikach i w parkach zmieniają się w zależności od pory roku
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Jak dobroczynna jest możliwość przebywania na świeżym powietrzu wśród przyrody i jak dużą wartość niesie z sobą nawet zwykły spacer w parku dobitnie przekonaliśmy się w 2020 roku, kiedy pandemia koronawirusa zmusiła nas do pozostawania w domu. Dlatego też, by te chwile przebywania wśród miejskiej zieleni mogły wpływać na nas pozytywnie dzięki feerii kwietnych barw i bogactwu zapachów aromatycznych bylin, w 2020 roku zrealizowaliśmy szereg zadań związanych z nasadzeniami nowych roślin oraz pielęgnacją już istniejących.

Nasadzenia kwiatów i drzew

Naszych ogrodników można było spotkać w wielu lokalizacjach Gdańska. Zajmowaliśmy się renowacjami trawników, pielęgnacją rabat i kwietników, a także układaniem kwietnych herbów naszego miasta - możemy je podziwiać w trzech lokalizacjach: na al. Grunwaldzkiej, ul. Kartuskiej i ul. Elbląskiej. Pod nasza opieką znajdowała się również roślinność w pasach drogowych. Łącznie w 2020 roku ozdobiliśmy zieloną przestrzeń Gdańska ponad 47 tys. roślin, wśród których znajdowały się kwiaty, byliny oraz krzewy, a także cebulki kwiatowe. W zależności od pory roku na gdańskich zieleńcach, trawnikach i rabatach, a także w pasach zieleni w pasie drogowym pojawiały się różne gatunki roślin. Wiosną i latem już tradycyjnie królowały tam bratki oraz stokrotki, zaś jesienią najczęściej sadziliśmy kapusty ozdobne oraz chryzantemy.

Równie intensywne działania związane z nasadzeniami prowadziliśmy w gdańskich parkach. Najwięcej roślin pojawiło się w najbardziej reprezentatywnym parku, czyli Parku Oliwskim. Tam posadzonych zostało blisko 12 tys. nowych roślin, w tym ponad 1000 cebulek kwiatowych. Ponad 1000 kwiatów oraz bylin posadzonych zostało w równie urokliwym Parku Oruńskim. W sumie do naszych parków trafiło ponad 17 tys. kwiatów, krzewów i bylin różnych gatunków. Warto także wspomnieć o nowych łąkach kwietnych, które powstały w 2020 roku w Gdańsku. Posialiśmy łącznie 4500 m2 takich łąk, zapewniających miastu bioróżnorodność.

Nie zapomnieliśmy również o zieleni trochę większych rozmiarów, czyli drzewach. W ciągu 2020 roku wypielęgnowano ponad 4 tys. drzew w pasach drogowych. Wykonywaliśmy cięcia formujące, nadające kształt całemu drzewu, usuwaliśmy martwe lub połamane przez wiatr konary i pasożytniczą jemiołę. Z kolei na przełomie 2020 i 2021 rozpoczęliśmy przycinanie drzew szpalerowych. Ponadto posadzonych zostało prawie 200 nowych drzew. Najwięcej było wśród nich lip drobnolistnych, a także klonów i jabłoni ozdobnych. Lokalizacje poszczególnych nasadzeń konsultowane były z radami dzielnic Gdańska, z którymi na bieżąco współpracujemy i które sfinansowały części nasadzeń.

Jeśli już o drzewostanie mowa, to rok 2020 był kolejnym, w którym prowadziliśmy działania związane z rewaloryzacją Wielkiej Alei Lipowej. Na podstawie przeprowadzonych w 2019 badań przyrodniczych i archeologicznych opracowane zostały zalecenia pielęgnacyjne historycznych lip. Dbaliśmy o poprawę ich warunków siedliskowych, m.in. poprzez pozostawienie mulczu trawy i liści pod koronami drzew.

Bieżąca konserwacja

Zieleń to jednak nie tylko same rośliny. To również niezbędna infrastruktura, która umożliwia ich komfortowe podziwianie, czyli m.in. meble miejskie. W 2020 roku na ulicach Gdańska pojawiło się 114 nowych ławek, a także 12 parkowych leżaków. Zamontowaliśmy je tam, gdzie istnieje duży ruch pieszych z myślą przede wszystkim o seniorach, by dać im możliwość odpoczynku podczas poruszania się ulicami Gdańska. Oprócz ustawiania nowych ławek prowadziliśmy również prace konserwacyjne tych już postawionych, których pod naszą opieką jest ponad 3200. Ławki wymagające naszej interwencji (w sumie 348) były malowane, a zużyte deski wymieniane na nowe.

Choć w 2020 roku korzystanie z obiektów rekreacyjnych, czyli placów zabaw i siłowni zewnętrznych było z powodu pandemii mocno ograniczone, to i tak podlegały one przeglądom. W ciągu roku dokonaliśmy kontroli stanu technicznego ponad 100 obiektów rekreacyjnych, a 23 tego typu miejsca przeszły kompletną renowację. Ponadto w 5 lokalizacjach zamontowane zostały nowe urządzenia zabawowe. W pracach związanych z małą architekturą współpracowaliśmy z radami dzielnic, które sfinansowały część zrealizowanych zadań.

Wśród innych działań, prowadzonych przez nas w 2020 roku warto wymienić także kontynuację akcji czyszczenia krzyży na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa. Tym razem oczyszczonych zostało 360 imiennych krzyży. Ponadto w 2020 roku otwarte zostały nowe punkty widokowe w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. We wrześniu odbyła się uroczysta inauguracja punktu na Winnej Górze w Siedlcach, który otrzymał imię znakomitego gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. W grudniu, ze względów sanitarnych bez udziału publiczności, udostępniony został natomiast punkt widokowy na jednym ze wzgórz w Św. Wojciechu.

W 2020 roku nasi ogrodnicy posadzili ponad 47 tys. sadzonek i cebulek roślin na miejskich trawnikach, zieleńcach i w pasach drogowych
W 2020 roku nasi ogrodnicy posadzili ponad 47 tys. sadzonek i cebulek roślin na miejskich trawnikach, zieleńcach i w pasach drogowych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP