Zieleń w mieście

Kwiaty, byliny, krzewy, drzewa. Bez szerokiej gamy roślinności przestrzeń publiczna miasta byłaby o wiele uboższa. Dlatego Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w roku 2023 zrealizował szereg zadań, dzięki którym gdańszczanie i gdańszczanki mogli bardziej docenić przyrodniczy dobrostan, jaki niesie ze sobą przebywanie wśród coraz bardziej bioróżnorodnej miejskiej zieleni. Sadzone były nowe drzewa, zieleń niska, wysiewano także łąki kwietne. Ponadto dbano o elementy małej architektury, jak meble miejskie, czy place zabaw i miejsca do rekreacji.
Zieleń w mieście
Zieleń w mieście
Dorota Kołpak/GZDiZ

Łąki kwietne i miejskie

Obszar zieleni miejskiej został wzbogacony o nowe tereny łąk kwietnych oraz miejskich. W 2023 roku o 950 m2 zwiększyła się powierzchnia zajmowana przez tego typu zieleń w mieście. Nowe łąki wysiano przy ulicach Słowackiego, al. Grunwaldzkiej, Przytulnej, Lubuskiej, Focha, a także w Parku Uphagena.

Nasadzenia kwiatów i drzew

W minionym roku miejscy ogrodnicy byli widoczni w wielu miejscach Gdańska. Pracowali m.in. nad renowacjami trawników, pielęgnacją rabat i kwietników, a także układaniem kwietnych herbów naszego miasta. Barwne herby można podziwiać od maja w trzech lokalizacjach: na al. Grunwaldzkiej, ul. Kartuskiej i ul. Elbląskiej. Nadzorem i opieką objęta była również roślinność w pasach drogowych. Łącznie w 2023 roku zielona przestrzeń Gdańska wzbogaciła się o ponad 78 tys. sztuk roślin, na tę liczbę złożyły się przede wszystkim:

  • kwiaty sezonowe: ponad 55 630 szt. (w 3 obsadach: wiosennej, letniej i jesiennej),
  • byliny: blisko 14 000 szt.
  • krzewy: blisko 900 szt.
  • rośliny cebulowe: 7 800 szt.

W zależności od pory roku na gdańskich zieleńcach, trawnikach i rabatach, a także w pasach zieleni w pasie drogowym pojawiały się różne gatunki roślin. Wiosną sezon rozpoczął się od posadzenia bratków i stokrotek, latem królowały w parkach begonie zaś w innych rabatach gaury, szałwie i koleusy, a także werbeny, słoneczniki i celozje, jesienią natomiast najczęściej posadzono chryzantemy oraz kapusty ozdobne.

Równie intensywne działania związane z nasadzeniami prowadzone były w gdańskich parkach. Do parków zabytkowych (m.in. Parku Oliwskiego i Parku Oruńskiego) trafiło ponad 3 380 kwiatów sezonowych.

We współpracy i współfinansowaniu z Radami Dzielnic oraz w ramach realizacji zadań Budżetu Obywatelskiego zagospodarowane zostały różne tereny zieleni.

Zrealizowano projekt BO „ZIELONA Strzyża”, którego celem było nasadzenie roślinności na istniejących terenach zieleni. M.in na Placu gen. Maczka posadzono maki, a na Placu Piłsudskiego zieleń poddano kompleksowej renowacji. Oprócz tego założono rabatę bylinową, obsadzono ogrodzenia placu zabaw roślinami pnącymi oraz „rozszerzono” plac zabaw o część naturalną, a na skwerach Kolbergera oraz Gałuszki posadzono krokusy, które na wiosnę rozweselą przestrzeń po zimie.

Na Przymorzu zrealizowany został projekt BO pod nazwą „Kwietna Aleja Przymorze”, gdzie posadzono róże, kocimiętkę i trzcinniki, a zamiast trawy wysiana została koniczyna i stokrotki.

Krwawniki, kosaćce, ostróżki, dzielżany, miskanty i inne gatunki roślin zostały posadzone w ramach realizacji zadania BO „Zadbana zieleń na Aniołkach”. Przy ul. Focha oraz ul. Marii Skłodowskiej-Curie obsadzono przestrzenie pod drzewami roślinami cebulowymi, bylinami oraz pnączami, a także wysiano trawę z koniczyną oraz zasadzono wejście do parku m.in. dziurawcami, krzewuszkami i trzcinnikiem.

Na wniosek Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny teren na skrzyżowaniu Jaśkowej Doliny i ul. Batorego został zagospodarowany w minipark kieszonkowy. Poprowadzono tam ścieżki, ustawiono ławki oraz nasadzono nową roślinność. Róża, bergenia, rozplenica, rodgersja, funkia oraz miskant wypełniły rabaty.

Nowa rabata w Parku Jana Pawła II powstała w wyniku realizacji projektu BO „Łąka kwietna na granicy Parku Jana Pawła II”. Hortensja, sosna górska, krwawnik, werbena, jeżówka, przegorzan, aster, zawilec oraz inne gatunki zostały posadzone na wejściu do parku od strony ul. Meissnera tworząc łąkę bylinową.

Z zadania BO pod nazwą „Kwiaty i krzewy w Parku im. ks. Kabata na Jasieniu” zrealizowano nasadzenia w parku, sadząc szałwie, kocimiętki, jeżówki i ostnice. Założona została również różanka o pow. ponad 250 m2.

Drzewostan w mieście

Wiele uwagi w 2023 roku poświęcono drzewom. Łącznie posadzono w ramach zadań własnych czy projektów Budżetu Obywatelskiego 852 egzemplarze drzew rożnych gatunków. Wśród nich warto wymienić projekt BO „Zielona Oliwa – Projekt przywrócenia zadrzewień przy al. Grunwaldzkiej” w ramach którego na terenie dzielnicy posadzono 329 lip drobnolistnych ‘Greenspire’. Z kolei w ramach projektu nasadzeń przydrożnych posadzono 131 drzew różnych gatunków. Dzięki tym działaniom przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy Oliwa ten rejon miasta wzbogacił się o 460 drzew!

W innych dzielnicach również pojawiły się nowe drzewa. Na Jasieniu na Lawendowym Wzgórzu posadzono robinie akacjowe i graby pospolite, a na Żabiance w sąsiedztwie ul. Pomorskiej posadzono lipy drobnolistne i topole czarne.

Dodatkowo nowe nasadzenia objęły lasy komunalne. W 2023 roku posadzono w nich 1900 sadzonek leśnych.

Oprócz nowych nasadzeń wiele uwagi poświęcono drzewom już rosnącym w Gdańsku – szczególnie sędziwym egzemplarzom. W ciągu 2023 roku wypielęgnowano ponad 1073 drzewa w pasach drogowych, wykonano także cięcia drzew szpalerowych. Ponad 670 drzew zostało poddanych zabiegom usuwania pasożytniczej jemioły - jej wycinanie odbyło się m.in. na terenie Cmentarza Św. Jadwigi, Cmentarzu – Pomniku Bohaterów na Zaspie, na ul. Fabrycznej, Olejarnej, Wałowej, Krosnej, Trakcie św. Wojciecha czy na Wałach Piastowskich.

56 drzew na terenie parków oraz pasów drogowych zostało poddanych kompleksowemu badaniu stanu zdrowotnego oraz technicznego. Obejmował on badanie tomografem dźwiękowym, który pozwala „zajrzeć” do wnętrza pni. 17 drzew które w 2022 roku były poddane diagnostyce, w 2023 roku miało powtórzone badania stabilności z wykorzystaniem prób obciążeniowych. Nowe badania prowadzone były na drzewach m.in. na Wale Kanału Raduni, na ul. Matki Polki, Klonowicza, Dmowskiego, Jelitkowskiej, na terenie Cmentarza Centralnego Srebrzysko, w Parku Brzeźnieńskim i Parku Oliwskim. Przeprowadzono także specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne 117 jarzębów szwedzkich przy ul. Łąkowej

Miejskie meble, prace na cmentarzach komunalnych, obiekty pomnikowe

Zieleń to jednak nie tylko same rośliny. To również niezbędna infrastruktura, która umożliwia ich komfortowe podziwianie, czyli m.in. meble miejskie. W 2023 roku na ulicach Gdańska dzięki współfinansowaniu Rad Dzielnic: Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Aniołki, Strzyża, Śródmieście, Siedlce, Brętowo, Ujeścisko-Łostowice, Oliwa, Stogi oraz w ramach BO 2023 „Ławki sensoryczne i uniwersalne ławki miejskie w gdańskich parkach” i „Rewitalizacja zieleni w Dzielnicy” ustawiono 120 nowych ławek.

Oprócz ustawiania nowych ławek prowadzone był również prace konserwacyjne tych już postawionych, których pod opieką GZDiZ jest ponad 4,3 tys.

W Parku im. Ronalda Reagana zostały wyremontowane kładki piesze. Nowe pomosty o długości 300 metrów zostały wykonane z recyklingowanego tworzywa, które jest bardziej wytrzymałe niż drewniane deski.

Warto także wspomnieć o wykonanym przy ul. Cebertowicza naturalnym placu zabaw. Dzięki wsparciu finansowym Rady Dzielnicy Chełm bramy, altany, a nawet tunel uformowane zostały z wierzby energetycznej Salix viminalis, które podczas zabawy zapewniają cień w słoneczne dni oraz wpisują się w idee NBS – Nature Based Solutions.

W zakresie prac prowadzonych w 2023 roku na cmentarzach komunalnych wartymi odnotowania jest odnowienie tablic na ścianie pamięci na Cmentarzu – Pomniku Bohaterów na Zaspie. Na tej samej nekropolii wykonano również nowe oznaczenia poszczególnych kwater.

Dużo uwagi w 2023 roku poświęcono także obiektom pomnikowym. Tu na plan pierwszy wysuwa się kompleksowa renowacja napisu „Stocznia Gdańska” nad historyczną bramą nr 2. Ponadto po zakończonym remoncie Dworca Głównego PKP ponownie ustawiony został tam pomnik Kindertransportów.

Zieleń w mieście
Zieleń w mieście
Dorota Kołpak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP