Zegary astronomiczne, czyli oszczędności na iluminacji

Podświetlenia obiektów działają codziennie od zmierzchu do świtu. Dzięki montażowi specjalnych urządzeń możliwe jest zaprogramowanie przerwy nocnej w ich działaniu. Zaoszczędzimy energię elektryczną i zoptymalizujemy koszty zużycia prądu. W lutym 2023 roku na gdańskich iluminacjach zamontowanych zostało 55 zegarów czasowych.
Na grafice przedstawiono podświetlone cztery obiekty: katedrę oliwską, wielką zbrojownię, pomnik poległych stoczniowców i wiadukt w ciągu al. płażyńskiego
Zegary astronomiczne pozwolą wyłączyć iluminacje obiektów w godzinach nocnych. Pozwoli to zaoszczędzić energię elektryczną
Karol Stańczak/GZDiZ

Gdyby chociaż przez chwilę wstrzymać zegar bezlitosny…

W Gdańsku iluminowanych jest 97 obiektów sakralnych, zabytkowych i inżynierskich (kościoły, mosty i wiadukty, bramy, mury, pomniki, parki i skwery, maszty flagowe oraz tablice). W lutym ponad połowa z nich wyposażona została w zegary astronomiczne, które umożliwiają ustawienie nocnej przerwy. Zaplanowaliśmy ją między godziną 23:00 a 4:00.

Zegar astronomiczny, czyli jak włączyć oszczędzanie

Zegar astronomiczny, to urządzenie służące do sterowania obwodami elektrycznymi, pracujące we wcześniej zaprogramowanym przedziale okresowym. Dzięki niemu można kontrolować czas działania iluminacji. Ustawia się na nim godzinę załączania i wygaszania źródeł światła.  Zamontowane na ponad połowie naszych iluminacji pozwoliły na ustawienie nocnej przerwy. Energię należy oszczędzać i to właśnie jest celem wprowadzenia pauz. Wykorzystanie urządzeń spowoduje obniżenie rachunku za energię elektryczną zużywaną do podświetlania iluminacji nawet o 30 %.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP