Kształtowanie przyjaznych przestrzeni miejskich, poprawa czystości powietrza oraz działania na rzecz klimatu zaczynają się od nasadzeń drzew, które są naturalnymi sprzymierzeńcami w walce o lepszą jakość życia w mieście. Wspólne sadzenie drzew w Parku Przymorze było okazją do ogłoszenia startu konsultacji w sprawie zapisów Gdańskiej Karty dla Drzew. Dokument został przekazany ekspertom i uczestnikom ubiegłorocznych spotkań roboczych, ale wgląd w niego mają wszyscy zainteresowani.
- Zakończyliśmy etap formalny prac nad Gdańską Kartą dla Drzew. To dokument, który pomoże uporządkować tematy związane z utrzymaniem drzew już rosnących w mieście i poprawą warunków ich rozwoju, a także z procesem nasadzeń nowych egzemplarzy – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dokument udostępniamy wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy już mogą się z nim zapoznać na stronie gdansk.pl oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Bardzo zależy nam na tym, by możliwie szerokie grono opinii publicznej włączyło się w proces dalszego rozwoju Karty.
Efekt wspólnej pracy
- Powstanie Gdańskiej Karty dla Drzew pokazuje troskę mieszkańców o zieleń w naszym mieście – podkreśla Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. - To również wskazówka dla nas, że w kontekście nasadzeń drzew, dbania o zieleń i innych działań proekologicznych, należy komunikować się z mieszkańcami. Dlatego chcemy powołać społeczną radę ds. drzew, do której chcemy zaprosić przedstawicieli inicjatyw społecznych, ekspertów, a także radnych miasta. Będzie to platforma do wymiany informacji, pomysłów i opinii, jak realizować politykę zielonego miasta, jakie wprowadzać do niej korekty lub zupełnie nowe rozwiązania.
Genezą Gdańskiej Karty dla Drzew były obywatelskie inicjatywy - projekt uchwały „Zadrzewiamy Gdańsk”, postulaty „Dajmy Szóstkę Drzewom w Mieście”, a także konieczność wypracowania i wdrożenia miejskich standardów ochrony drzew oraz zarządzania zielonymi zasobami Gdańska.
W trakcie spotkań grupy roboczej omawiano m.in. sposoby na egzekwowanie przyjętych zasad dbania o drzewostan, czy kwestię edukacji jako istotnego procesu w kontekście zwiększania świadomości ekologicznej wśród gdańszczan, jak i budowania zaufania do działań realizowanych przez miejskie jednostki w zakresie opieki nad zielenią.
- Warto podkreślić, że w pracach przy Gdańskiej Karcie dla Drzew brało udział szerokie grono ekspertów i jej kształt to nie wyłącznie domena urzędnicza – mówi Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Chcemy, by do tego grona dołączyli także mieszkańcy Gdańska, zapoznali się z treścią karty i zgłaszali do niej uwagi. Ich głos będzie tu bardzo istotny, m.in. w kwestii egzekwowania przepisów, działań edukacyjnych. Liczę, że to zaangażowanie mieszkańców będzie budować zaufanie do miejskich instytucji.
- Obecny kształt Gdańskiej Karty dla Drzew to owoc wielu miesięcy prac – mówi Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska. - Dzięki zaangażowaniu interesariuszy z różnych instytucji, ale przede wszystkim społeczników powstał dokument, który przysłuży się ekosystemowi miasta, a mieszkańcom da poczucie „zielonej” tożsamości lokalnej, związanej z drzewami i zielenią w ich miejscu zamieszkania.
Głównym założeniem Gdańskiej Karty dla Drzew jest zwiększenie ochrony drzew rosnących na terenie miasta, przede wszystkim poprzez wprowadzenie standardów ochrony, pielęgnacji oraz diagnostyki drzew, a także kompleksową inwentaryzację drzewostanu. Konieczna jest efektywna komunikacja z mieszkańcami w sprawie opieki nad zielenią, co również odzwierciedlają zapisy tego dokumentu.
Warto podkreślić, że w proces tworzenia Gdańskiej Karty dla Drzew zaangażowani byli pomysłodawcy ogólnomiejskich projektów związanych z poprawą warunków bytowych drzew. Wypracowane w trakcie spotkań postulaty zostały uwzględnione w roboczej wersji dokumentu.
- Oczekiwania wobec Gdańskiej Karty dla Drzew są duże. To ważny temat dla mieszkańców i organizacji społecznych, skupionych wokół projektów Zadrzewiamy Gdański i Dajmy Szóstkę Drzewom w Mieście – mówi Mikołaj Lewandowski. - Spotkały się one z dużym poparciem społecznym, co dało nam energię do partycypacyjnej pracy nad projektem GKdD. Ważne, by Karta trafiła teraz do mieszkańców, i by dali oni dla nas informację zwrotną, przedstawiali też swoje pomysły na jej dalszy rozwój, by jak najpełniej spełniała pokładane w niej nadzieje.
W mieście przybędzie drzew
Jesień, podobnie jak wiosna, to najlepszy czas na tego typu prace, co wynika z cyklu wzrostu roślin oraz optymalnej wilgotności i stabilnych temperatur. Pierwsze drzewa posadzono już w Parku Przymorze. To głównie lipy i miłorzęby, które dobrze sobie radzą w mieście. A to dopiero początek, bo docelowo w mieście przybędzie blisko 1000 nowych egzemplarzy. Nasadzenia realizowane będą m.in. w ramach projektów z Budżetów Obywatelskich i tzw. nasadzeń zastępczych, z takich gatunków, jak: klon, dąb, sosna czy tak jak w Parku Przymorze, lipy oraz miłorzęby.
- Ruszamy z akcją jesiennych nasadzeń drzew. Za rogiem listopad, dlatego cieszę się, że szarość tego okresu zrównoważymy nowymi drzewami – mówi Max Kieturakis, Radny Miasta Gdańska. - Chciałbym przy tym uspokoić mieszkańców, którzy martwią się, że to zła pora na nowe nasadzenia. Są one realizowane pod okiem dendrologów, którzy dbają o to, by drzewa, nawet o tej porze miały dobre warunki do rozwoju.
Umowa z wykonawcą wyłonionym w przetargu, poza nasadzeniami drzew o określonych parametrach, obejmuje również ich pielęgnację. Każdorazowo przy nasadzeniach wykonawca zobligowany jest do regularnego podlewania, monitorowania stanu roślin oraz m.in.: wykonywania cięć sanitarnych i ewentualnej wymiany drzew chorych, uszkodzonych lub nierokujących.
Zarówno nowe nasadzenia, jak i konsultacje dotyczące zapisów Gdańskiej Karty dla Drzew to kolejny krok w stronę bardziej zielonego Gdańska. Wspólne działania na rzecz sukcesywnego powiększania i ochrony istniejącego drzewostanu podkreślają, jak ważna jest dbałość o miejską przyrodę i jakość przestrzeni, w której żyjemy.
Ewentualne uwagi do treści dokumentu można przekazywać do 17 listopada pod adresem: gzdiz-konsultacje@gdansk.gda.pl
Do pobrania: