Wylicytowali spacer edukacyjny po Parku Oliwskim

Lubimy Park Oliwski i chcieliśmy dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Wcześniej wylicytowaliśmy spacer po Krakowie, a w tym roku wybraliśmy licytację z Gdańska – tłumaczyła Pani Ewa, która wylicytowała wycieczkę. Wraz z rodziną poznali oni najbardziej interesujące okazy znajdujących się w parku drzew, a od dendrologa usłyszeli także mnóstwo ciekawostek dotyczących jego historii.
Szpaler lipowy i widok w stronę Morza Bałtyckiego.
Szpaler lipowy i widok w stronę Morza Bałtyckiego.
GZDiZ

Wielkie serca

Zwycięzcami aukcji okazali się wspaniali ludzie z ogromnymi sercami. Pani Ewa wylicytowała spacer z dendrologiem po Parku Oliwskim za 1094 zł! Cała ta kwota przeznaczona została na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i leczenie płuc po pandemii. Wycieczkę przygotowana została z dużą starannością, by móc pokazać zwycięzcom aukcji jak najwięcej ciekawostek, dotyczących drzew rosnących w najstarszym gdańskim parku. Poczynając od podstawowych informacji, odnoszących się do części składowych drzewa, czy określania jego wieku, po szczegóły opisujące np. owoce, liście i kwiaty poszczególnych gatunków rosnących wzdłuż parkowych alejek.

Skrzydłorzech wypuszcza korzenie bezpośrednio do wody.
Skrzydłorzech wypuszcza korzenie bezpośrednio do wody.
GZDiZ

Najciekawsze okazy

Spacer rozpoczął się od poznania szpaleru lipowego znajdującego się tuż przy głównym wejściu do parku. Istnieją zdjęcia potwierdzające, iż z tej części ogrodu podziwiać można było niegdyś taflę Morza Bałtyckiego. Następnie zwycięzcy aukcji udając się nad staw, podziwiali rozłożyste gałęzie magnolii drzewiastej. Przechadzając się dalej alejkami, natknęli się na m.in. sosnę czarną, a także najstarsze parkowe lipy i kasztanowce. Docierając do Pałacu Opatów, minęli trzecią pod względem wielkości w Polsce magnolię drzewiastą. Idąc wzdłuż kolejnego stawu, zobaczyli również korzenie skrzydłorzecha kaukaskiego, które drzewo wypuszcza bezpośrednio do wody.

Goście dowiedzieli się, czym są i jaką funkcję pełnią w parku drzewa świadki. W końcowym etapie wycieczki podziwiali mamutowca olbrzymiego. To niezwykle okazałe i szybkorosnące drzewo, które posiada jednak bardzo delikatną i miękką korę. Oglądali także badania drzew tomografem komputerowym i rozmawiali o problemach i potrzebach drzew żyjących w miastach.

Badania drzew tomografem komputerowym.
Badania drzew tomografem komputerowym.
GZDiZ

GZDiZ dla WOŚP

Od trzech lat Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wspiera zbiórkę dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Proponowane aukcje stanowią jednak nie tylko możliwość wsparcia finansowego, ale dają możliwość zainteresowanym zobaczyć codzienną pracę w GZDiZ. Podziękowania należą się wszystkim licytującym, za ich wielkie serca i środki przekazane na rzecz Fundacji Jerzego Owsiaka. W tym roku, w ramach wygranych aukcji, odbyły się już odwiedziny w Sali Operatorskiej Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem Tristar i spacer po Parku Oliwskim z Dendrologiem. Ostatnim wydarzeniem będzie wyprawa do zakamarków Tunelu Pod Martwą Wisłą.

Zwycięzcy licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas spaceru po Parku Oliwskim.
Zwycięzcy licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas spaceru po Parku Oliwskim.
GZDiZ
Goście otrzymali Certyfikat oraz Podziękowanie od GZDiZ.
Goście otrzymali Certyfikat oraz Podziękowanie od GZDiZ.
GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP