Winieta 1
Winieta 1

Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce

Zabytkowy witacz z herbem Gdańska trzymanym przez dwa lwy wrócił na swoje miejsce przy Trakcie Św. Wojciecha. Po zabiegach konserwatorskich odnowiona rzeźba znów pozdrawia kierowców wjeżdżających do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego.
Witacz z herbem Gdańska
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Betonowy witacz na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego stał od lat 60. ubiegłego wieku. Upływ czasu i warunki atmosferyczne nie obeszły się z nim łagodnie, dlatego musiał zostać poddany kompleksowej renowacji.

Witacz został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie uzupełniono ubytki materiału rzeźbiarskiego, wypełniono spękania oraz gruntownie wyczyszczono ponad 50-letnią rzeźbę. Po wypiaskowaniu witacz odzyskał swój pierwotny kolor, a następnie został zaimpregnowany, by w dobrej formie wytrwał kolejne dziesięciolecia.

W procesie renowacji witacza konieczne było również wyremontowanie konstrukcji, która podtrzymywała rzeźbę na wysokości 2,5 metra. Betonowe słupy były w złym stanie technicznym, dlatego niezbędne stało się wykonanie dla nich nowego fundamentu.

6 sierpnia odnowiony witacz został zamontowany w swojej docelowej lokalizacji na Trakcie Św. Wojciecha.

Witacz z herbem Gdańska
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Civitas- PATK4SUMP
CMT