Wieża widokowa „Pachołek” otwarta

Zakończyły się prace remontowe polegające m.in. na oczyszczeniu konstrukcji i usunięciu ognisk korozji. Od dziś panoramę Oliwy i innych dzielnic Gdańska, a także perspektywę na Zatokę Gdańską znów można podziwiać z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek.
Odnowiona wieża widokowa Pachołek
Odnowiona wieża widokowa "Pachołek"
Karol Stańczak/GZDiZ

Zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów. Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m. Wykonane prace widać również u stóp wieży, gdzie wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną.

Balustrada została podniesiona do wysokości 1,3 m.
Balustrada została podniesiona do wysokości 1,3 m.
Karol Stańczak/GZDiZ

Zakres prac niezbędnych do wykonania objął gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie poszczególnych elementów konstrukcji stalowej wieży warstwami farb systemowych. Dzięki tym pracom wieża nie tylko pozostanie przez długi czas w bardzo dobrym stanie technicznym, ale również prezentuje się efektownie od strony wizualnej.

Wymieniona nawierzchnia i nowe płytki chodnikowe pod wieżą.
Wymieniona nawierzchnia i nowe płytki chodnikowe pod wieżą.
Karol Stańczak/GZDiZ

Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie w obawie przed wykorzystaniem jej przez wojska radzieckie jako punktu obserwacyjnego.

O rozpoczęciu prac na Pachołku informowaliśmy w naszym komunikacie w maju.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP