Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Gdańsku. Na różowo podświetliliśmy wiadukt w ciągu ul. Kościuszki

W dniach od 21 do 27 stycznia 2019 roku trwać będzie Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W ramach wsparcia akcji w tych dniach w Gdańsku na różowo podświetlony będzie wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu ul. Kościuszki. Profilaktyka, regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie choroby i zwiększają szansę na jej wyleczenie.
 Zielony wiadukt w ciągu ul. Kościuszki tym razem będzie podświetlony na różowo
"Zielony" wiadukt w ciągu ul. Kościuszki tym razem będzie podświetlony na różowo
Fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Iluminacja wiaduktu ma zwrócić uwagę na problem raka szyjki macicy. Wiadukt został podświetlony we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA – Poland Oddział Gdańsk.

Różowa iluminacja wiaduktu w ciągu ul. Kościuszki uruchomiona została wieczorem, w poniedziałek 21 stycznia i będzie świecić do niedzieli 27 stycznia.

Podświetlenie wiaduktu w różowych barwach związane jest z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. W jego ramach od czterech lat odbywa się akcja Pink Lips Project, której symbolem jest właśnie kolor różowy. To event profilaktyczno-edukacyjny zainicjowany przez Oddział Gdańsk Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na Raka Szyjki Macicy wśród Młodych Kobiet. Rak Szyjki Macicy dotyczy bowiem aż 1,4 mln kobiet na całym świecie. Każdego roku ponad 500 tys. pacjentek słyszy diagnozę "RSM", a około 300 tys. umiera. W Polsce co roku rozpoznanie raka szyjki macicy słyszy ponad 3300 kobiet. Co druga chora kobieta umiera.

Wiadukt przy Galerii Bałtyckiej podświetlany jest także podczas innych podobnych akcji. W marcu świeci się on na niebiesko w związku z kampanią społeczną „Polska na Niebiesko”, realizowaną w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z kolei w grudniu jego iluminacja ma kolor czerwony, w geście solidarności z chorymi na AIDS.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP