Weź udział w akcji wspólnego sadzenia lasu w Parku Reagana w ramach tegorocznej akcji „Łączą nas drzewa”

W sobotę 30 marca ponownie posadzimy drzewa w Parku im. Ronalda Reagana. To kontynuacja akcji przeprowadzonej w ubiegłym roku, w której wspólnie z gdańszczanami posadzonych zostało 2500 drzew. Tym razem zachęcamy mieszkańców naszego miasta do sadzenia drzew w Pasie Nadmorskim na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża. Razem z nami drzewa sadzić będzie Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zapraszamy w godzinach 11:00 – 15:00.
30 marca gdańszczanie sadzić będą drzewa w Parku im. Ronalda Reagana
30 marca gdańszczanie sadzić będą drzewa w Parku im. Ronalda Reagana
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Drzewa sadzone będą w lesie komunalnym w zachodniej części Pasa Nadmorskiego w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża. Miejsce nie jest przypadkowe. Drzewostan w tej lokalizacji w ostatnich latach został znacznie uszkodzony, głównie w efekcie wichur. Drzewa zostały wywrócone, część z nich była naderwana, złamana bądź pęknięta. Poza tym na tym terenie rosły drzewa niezgodne z typem siedliskowym lasu.

Do nasadzeń, które przeprowadzone zostaną 30 marca wykorzystanych zostanie 2000 sztuk 2-letnich sadzonek dębu szypułkowego o wysokości ok. 0,5 meta. Posadzenie właśnie tego gatunku drzew jest dostosowane do naturalnego potencjału obecnego siedliska leśnego i warunków środowiska fizyczno-geograficznego. Dzięki wykonanym nasadzeniom w perspektywie czasu gdańszczanie będą mogli cieszyć się z pięknego i długowiecznego lasu.

Tegoroczna akcja realizowana jest wspólnie z Agencją Kreatywną A STUDIO z Sopotu, co uwieńczy jej kilkumiesięczny projekt o nazwie "Wyczesany LAS". Dzięki tej inicjatywie - łączącej w sobie działania ekologiczne, artystyczne i charytatywne - agencja stworzyła i wprowadziła do sprzedaży kalendarz, z którego dochód w całości przeznaczyła na zakup 2000 szt. sadzonek. - Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy wsparli nasz "Wyczesany LAS" kupując kalendarz. Dzięki tym wspaniałym ludziom będziemy razem z Zarządem Dróg i Zieleni realizować nasz ostatni etap projektu - mówi Maria Kuziemka, właścicielka A STUDIO - Kto nie miał okazji zakupić kalendarza, będzie mógł wygrać go w konkursie w dniu akcji. Przeznaczyliśmy na ten cel aż 50 egzemplarzy, zatem szanse są duże.

Wzorem lat ubiegłych do akcji sadzenia drzew zapraszamy mieszkańców Gdańska. Liczymy, że odzew będzie jeszcze większy niż w poprzednich edycjach, kiedy las w okolicy ul. Arciszewskiego, a także w Parku im. Ronalda Reagana sadziło ponad sto osób. W sobotę razem z mieszkańcami drzewa posadzi także Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wspólne sadzenie lasu ma wymiar nie tylko środowiskowy. Nie do przecenienia jest także wartość edukacyjna tego typu wydarzeń, które zwiększają świadomość uczestników w zakresie ekologii i dbania o przyrodę, a także miejską przestrzeń publiczną. Poza tym to atrakcyjna forma spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, bowiem oprócz sadzenia drzew będzie możliwość udziału w przygotowanych przez animatorów:

  • różnego rodzaju zabawach plastycznych (las jako temat przewodni),
  • warsztatach tworzenia lasu w słoiku,
  • warsztatach tworzenia biżuterii i łapaczy snów (z leśnymi elementami),
  • kąciku małego budowniczego (klocki drewniane, stoły Lego),
  • rodzinnym kąciku sportowym (różnego rodzaju gry plenerowe: siatkówka, badminton, mega jenga i inne).
Z drobną pomocą sadzić drzewa mogą również najmłodsi gdańszczanie
Z drobną pomocą sadzić drzewa mogą również najmłodsi gdańszczanie
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Będzie można również spróbować swoich sił w konkursach, w których do zdobycia będą nagrody - 50 kalendarzy ściennych o tematyce leśnej, wyprodukowanych na papierze pochodzącym w 100% z recyklingu.

- Aby wziąć udział w akcji wystarczą jedynie dobre chęci i wygodny strój. Sadzonki, sprzęt, oraz fachową pomoc zapewnią pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Zabierzcie ze sobą rękawice wielokrotnego użytku, które wykorzystacie jeszcze po zakończeniu akcji. Zadbajmy wspólnie o piękno otaczającej nas przestrzeni, ograniczmy ilość produkowanych śmieci. Zacznijmy od siebie! – mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ.

Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji. Zróbmy coś dobrego dla przyrody i naszego miasta. Niech Łączą nas drzewa!

Do zobaczenia w sobotę 30 marca w godz. 11:00 – 15:00.

PLAN PARKU REAGANA Z LOKALIZACJĄ NASADZEŃ

Plakat-1

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP