Czym różnią się łąki miejskie od kwietnych? Jak się je zakłada? Czy można małą łąkę wysiać w swoim ogródku? Kiedy to najlepiej zrobić i jakie wybrać do tego gatunki roślin? Jak zbudować domek dla owadów? Kto się w nim zasiedli?
To tylko kilka z pokaźnej listy pytań, jakie zadaliście naszym pracownikom – Agnieszce Siniuk i Karolowi Majowi na naszym stoisku na Gdańskiej Eko Strefie. Mamy nadzieję, że udzielone przez nas wyjaśnienia i wskazówki pomogą Wam w tworzeniu w Waszym najbliższym otoczeniu przestrzeni przyjaznej naturalnemu środowisku i chroniącej tak cenną dla nas wszystkich przyrodę.
Udzielaliśmy również odpowiedzi na inne nurtujące Was kwestie. Przedstawialiśmy, czym jest idea lasów kieszonkowych i z jakimi problemami musimy się mierzyć w związku ze zmianami klimatycznymi. Na te pytania pomagali nam odpowiadać przedstawiciele fundacji Planet For Generations, promujący ideę małych lasów miejskich. Objaśnialiśmy także na czym polega racjonalne koszenie miejskiej zieleni i dlaczego niektóre z zieleńców nie mają i nie będą miały krótko przyciętej trawy. Wskazywaliśmy wreszcie, które z terenów zielonych podlegają administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Tak, nie każdy zielony obszar Gdańska jest w naszym zarządzie i nie każdy trawnik czy zieleniec znajduje się w naszym utrzymaniu.
Poruszanych przez Was kwestii było naprawdę sporo. Łączy je jednak jedno – Wasza świadomość i troska o klimat oraz chęć dbania o nawet najdrobniejszą cząstkę przyrody – małego owada czy źdźbło trawy. Taką postawę lubimy i doceniamy!
Jeszcze raz, wspólnie z innymi uczestnikami Eko Strefy – jej organizatorem Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego, a także Zakładem Utylizacyjnym, Gdańskimi Wodami, Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną, Gdańskimi Usługami Komunalnymi, Gdańskim Ośrodkiem Sportu, Gdańskim Zoo, Strażą Miejską, Portem Czystej Energii, Hevelianum, PreZero i wieloma innymi instytucjami dziękujemy za Waszą obecność! I do zobaczenia na kolejnej Gdańskiej Eko Strefie!