W niedzielę otwarcie nowego punktu widokowego im. Macieja Kosycarza

W niedzielę 20 września otwarty zostanie nowy punkt widokowy w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Znajduje się on na Winnej Górze w dzielnicy Siedlce. Co jest już tradycją wydarzeniu towarzyszyć będzie spektakl artystyczny, podczas którego nowy Widok otrzyma imię „Maciej” na cześć zmarłego w marcu tego roku znakomitego gdańskiego fotoreportera Macieja Kosycarza. Początek wydarzenia o godz. 14:00.

Nowy punkt, który jest już szesnastym widokiem otwartym w projekcie „Spojrzenie na Gdańsk” znajduje się na Winnej Górze, wznoszącej się na północ od ul. Zakopiańskiej. Dojście do punktu możliwe jest od ul. Zakopiańskiej, a następnie kierując się wzdłuż ul. Wieniawskiego. Ze szczytu Winnej Góry, można podziwiać panoramę Starego i Głównego Miasta, a w dalszej perspektywie zabudowania Przeróbki, Krakowca czy Rudników. Swoją nazwę zawdzięcza istniejącym tu od XV wieku, aż do 1945 roku winnicom i karczmom winnym.
Uroczysta inauguracja punktu widokowego na Winnej Górze nastąpi w niedzielę 20 września o godz. 14:00. Tak jak przy poprzednich otwarciach, będzie miało ono formę spektaklu teatralnego z udziałem trójmiejskich artystów. Na Winnej Górze wystąpią soliści operowi z towarzyszeniem sopockiego chóru Mundus Cantat, zespołu Bellcanti i smyczkowego zespołu muzyki kameralnej.
Tak jak inne punkty widokowe tworzące projekt „Spojrzenie na Gdańsk”, również punkt w Siedlcach otrzyma swojego patrona. Będzie nim zmarły w marcu tego roku Maciej Kosycarz, wspaniały fotoreporter, który w swojej pracy skupiał się w codziennym dokumentowaniu ważnych, a także tych mniej ważnych wydarzeń z życia naszego miasta, przede wszystkim z perspektywy jego mieszkańców. Maciej Kosycarz był kontynuatorem dzieła, które w 1945 roku rozpoczął jego ojciec Zbigniew jako fotograficzny kronikarz życia codziennego Gdańska i gdańszczan.
Po inauguracji punktu widokowego na Winnej Górze, przeprowadzone zostaną tam prace, dzięki którym Widok zyska wyposażenie ułatwiające mieszkańcom dotarcie i korzystanie z niego. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy Siedlce wykonane zostaną schody terenowe prowadzące na wzniesienie, platforma widokowa, barierki ochronne oraz siedziska. Nowy punkt widokowy otrzyma również oznakowanie drogi wejściowej.
Inauguracja widoku im. Macieja Kosycarza nie zamyka listy punktów, które otwarte zostaną w 2020 roku. W październiku planowane jest otwarcie widoków we Wrzeszczu oraz na Świętym Wojciechu.
Opisy otwartych dotychczas punktów widokowych w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” znajdziecie na naszej stronie internetowej:
https://gzdiz.gda.pl/zielen/widoki,a,3055

Widok ze szczytu Winnej Góry.
Widok ze szczytu Winnej Góry.
Witold Burkiewicz/ GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP