W „Godzinę dla Ziemi” wyłączymy iluminacje

Kolejny raz Miasto Gdańsk przyłącza się do akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. 28 marca wyłączona zostanie na 60 minut iluminacja pięciu obiektów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Nie tamuj rzek, niech płyną”.
Zielona Brama z wyłączoną iluminacją świetlną
Zielona Brama z wyłączoną iluminacją świetlną
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

W ostatnią sobotę marca od godz. 20:30 do 21:30 w pięciu lokalizacjach Gdańska zgasną iluminacje. W tym roku będzie to oświetlenie:

  • Ratusza Staromiejskiego,
  • Nowego Ratusza,
  • Pomnika Poległych Stoczniowców i
  • Zielonej Bramy,
  • Stadionu Energa Gdańsk.

Wygaszenie oświetlenia ma symbolizować troskę o naszą planetę i promowanie idei ochrony środowiska naturalnego.

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF, odbędzie się pod hasłem „Nie tamujmy rzek, niech płyną”. Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy. W takim błędzie jest co trzeci Polak. Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach. Tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska. Nie stanowią dobrego zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. WWF Polska w ramach tegorocznej kampanii Godzina dla Ziemi chce przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko.

„Godzina Dla Ziemi” zainicjowana została w 2007 roku przez World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody). Jej głównym celem jest skłonić jak największą liczbę ludzi do refleksji nad zmianami klimatu poprzez wyłączenie na 60 minut oświetlenia i urządzeń elektrycznych w domach i firmach.

W 2019 r. w akcję zaangażowali się mieszkańcy 188 państw. Przyłączyło się do akcji 98 polskich miast, w tym Gdańsk. Wygaszono między innymi iluminacje takich obiektów jak Opera w Sydney, piramidy w Kairze i Wieża Eiffla w Paryżu, a także Pałac Kultury, PGE Narodowy w Warszawie, Sukiennice w Krakowie i Spodek w Katowicach.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP