Jemioła pospolita, choć zwykle kojarzy się z tradycjami świątecznymi, w ekosystemie miejskim i naturalnym bywa problematyczna. Ta półpasożytnicza roślina ma zdolność do fotosyntezy. Kluczowe dla życia zasoby, takie jak woda i sole mineralne, pobiera jednak z drzewa-gospodarza za pomocą wyspecjalizowanych struktur zwanych ssawkami.
W niewielkich ilościach jemioła jest tolerowana przez drzewo, które zazwyczaj nie odczuwa negatywnych skutków jej obecności. Problem pojawia się wówczas, gdy ogniska jemioły rozrastają się i pobierają coraz więcej cennych dla drzewa zasobów , co stopniowo osłabia jego kondycję. Z czasem drzewo może stracić zdolność do efektywnej regeneracji, zaś w skrajnych przypadkach może prowadzić do jego obumierania. Ssawki jemioły wpływają na strukturę drewna, osłabiając jego wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.
Usuwanie jemioły z drzew w Gdańsku realizowane jest dzięki wsparciu mieszkańców miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego, a także przy współpracy z Radami Dzielnic – jak w przypadku Oliwy, gdzie w grudniu ubiegłego roku jemioła została usunięta z 53 drzew rosnących przy ul. Polanki. W drugiej połowie stycznia przystąpimy do pielęgnacji i usuwania jemioły z 60 drzew rosnących na zieleńcach oraz w parkach dzielnicy Gdańsk Południe w ramach projektu „Gdańsk ratuje stare drzewa – Edycja Południe”. Ponadto jemioła zniknie z wytypowanych drzew rosnących w następujących lokalizacjach:
- Przymorze Małe - 39 sztuk drzew rosnących w okolicy ulic Piastowskiej, Mściwoja II i Beniowskiego, w ramach projektu „Zieleń ulic i skwerów - Przymorze Małe”
- Wał Kanału Raduni - 57 sztuk drzew, w ramach projektu „Gdańsk ratuje stare drzewa - Edycja Południe”
- Park Oruński - 53 sztuki drzew, w ramach projektu „Gdańsk ratuje stare drzewa – Edycja Południe”.
Łącznie z ognisk jemioły zostaną oczyszczone 262 drzewa. Prace planowo zakończą się w połowie lutego, przed rozpoczęciem ptasiego okresu lęgowego.