Ukwiećmy wspólnie Gdańsk!

Masz w sobie pasję ogrodnika? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z „grzebaniem w ziemi”? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do wspólnego ukwiecania Gdańska. Przyjdź w sobotę 19 października o godz. 11:00 na Skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku przy Hucisku, gdzie wspólnie z mieszkańcami naszego miasta oraz Piotrem Grzelakiem - Zastępcą Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju sadzić będziemy kwiatowe cebulki krokusów, żonkili, tulipanów i czosnków ozdobnych. W sumie w najbliższych dniach posadzimy blisko 20 000 cebulek kwiatowych w 12 lokalizacjach.
Cebulki kwiatowe
fot. Katarzyna Szumała/GZDiZ

Na początku października udekorowaliśmy Gdańsk dyniami, a także innymi pomarańczowymi akcentami, podkreślając nadejście jesieni. Ale myślimy już o przyszłorocznej wiośnie, kiedy zapadająca teraz w jesienno-zimowy sen przyroda ponownie rozkwitnie pełnią barw i zapachów. By móc za kilka miesięcy cieszyć się kolorowymi kwiatami, które zdobić będą gdańskie trawniki i zieleńce, do prac przystępujemy już teraz. Zachęcamy Was do tego samego!

W sobotę 19 października o godz. 11:00 przystąpimy do sadzenia cebulek kwiatowych – krokusów, a także żonkili i tulipanów. Posadzimy je na Skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, który znajduje się przy Hucisku. To miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo. W sierpniu tego roku Skwer przeszedł bowiem metamorfozę. W ramach gruntownej rewitalizacji przeprowadzono renowację trawników, wymieniono nawierzchnię alejek, ustawiono nowe ławki i posadzono krzewy. Już dziś Skwer prezentuje się wyjątkowo, a kiedy wiosną, podczas kwitnienia ozdobi go specjalnie zaprojektowana kwiatowa kompozycja, będzie tam jeszcze piękniej.  Jaka ona będzie, to na razie tajemnica. Będzie to zaskakująca kwiatowa niespodzianka, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzach gdańszczan!

Do wspólnego sadzenia zapraszamy Was – mieszkańców naszego miasta. Możecie przyjść sami, lub z rodzinami i przyjaciółmi, czy sąsiadami. Praca nie jest trudna, ani męcząca, więc mogą ją wykonać zarówno najmłodsi gdańszczanie, jak i seniorzy. Wystarczy tylko wygodny strój, rękawiczki wielokrotnego użytku i duża porcja dobrego humoru. Pozostałe elementy, czyli sprzęt zapewnią pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Będą służyć oni również fachowym wsparciem i poradą podczas sadzenia. Warto dodać, że inicjatywę jesiennego sadzenia roślin wsparła Korporacja Budowlana Doraco, która przekazała 5000 cebulek kwiatowych na jesienne nasadzenia na terenie Gdańska, z których część posadzimy również w miejscu zaplanowanej akcji.

Oprócz Skweru im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku cebulki kwiatowe posadzimy także w innych miejscach naszego miasta. Będą to:

 • Pętla autobusowa przy ul. Droszyńskiego
 • Grunwaldzka na wysokości budynków Alchemii
 • Skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Kołobrzeskiej
 • Skrzyżowanie ulic Chłopskiej i Piastowskiej (ogród sensoryczny)
 • Zieleniec przy ul. Wapienniczej (w pobliżu kładki na Ołowiankę)
 • Zieleniec przy ul. Stolarskiej
 • Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera
 • Cmentarz historyczny przy ul. Cedrowej
 • Skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej
 • Teren przy ul. Lektykarskiej
 • Zieleniec Skwer Świętopełka (ul. Szeroka)

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP