Uczymy najmłodszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ruszyła 9. edycja programu „Gotowi do drogi – Autochodzik”

55 placówek, blisko 3 tys. uczniów i przedszkolaków biorących udział. Ponad 100 udostępnionych pakietów z materiałami edukacyjnymi. Wystartowała kolejna, już dziewiąta edycja programu edukacji komunikacyjnej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Fundacji Credu – „Gotowi do drogi – Autochodzik. Jego celem jest przekazywanie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego w przystępny sposób wiedzy o bezpiecznych zachowania na drodze i wokół niej.
Do gdańskich szkół i przedszkoli trafią materiały edukacyjne do nauki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Do gdańskich szkół i przedszkoli trafią materiały edukacyjne do nauki zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
 

Program „Gotowi do drogi – Autochodzik” wdrażany jest w gdańskich szkołach podstawowych oraz przedszkolach od 2012 roku. Kładzie on nacisk na budowanie właściwych postaw u dzieci w wieku 6-8 lat, a także u ich rodziców i opiekunów, w zakresie zachowywania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto przygotowuje on uczniów i przedszkolaków do samodzielności w ruchu drogowym poprzez kształtowanie właściwych nawyków, np. zwracania uwagi na znaki drogowe i sygnalizację świetlną, wchodzenia na jezdnię tylko po upewnieniu się, że przejście jest bezpieczne i dozwolone, czy każdorazowego zapinania pasów podczas podróży samochodem.

W przekazywaniu w niebanalny, dostosowany do wieku i skuteczny sposób wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego służą udostępniane w ramach programu „Gotowi do drogi – Autochodzik” szkołom i przedszkolom materiały edukacyjne, wykorzystywane potem w ciągu całego roku szkolnego na lekcjach edukacji komunikacyjnej. W roku szkolnym 2020/2021 do wzięcia udziału w akcji zaprosiliśmy także gdańskich policjantów, którzy pomogli dostarczyć pakiety z pomocami naukowymi do uczestniczących w programie szkół i przedszkoli.

Obok klasycznych lekcji program „Gotowi do drogi – Autochodzik” proponuje również włączenie się do okolicznościowych akcji edukacyjnych. Pierwszą, jaką organizujemy w nowym roku szkolnym jest kolejna edycja akcji „KOŁA STOP – ROBISZ KROK”, która zwraca uwagę na to, by na jezdnię wchodzić bezwzględnie dopiero wtedy, kiedy pojazdy zatrzymają się przed pieszymi. Jej finał zaplanowano na 27 października, kiedy stosowanie tej zasady będzie szczególnie przydatne przy wzmożonym ruchu w okresie Wszystkich Świętych.

W kolejnych miesiącach tradycyjnie zaprosimy dzieci do wspólnego przygotowywania bożonarodzeniowych ozdób choinkowych, których kolory i kształty nawiązywać będą do znaków drogowych. W tym czasie uczyć będziemy też o ważnym aspekcie poprawiającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym jakim jest noszenie odblasków.

W programie „Gotowi do drogi – Autochodzik” znajdą się także propozycje lekcji w terenie – spacerów edukacyjnych, zajęć plastycznych, czy kulinarnych, które łączyć będą naukę z zabawą.

Chętne placówki, które chcą dołączyć do programu zapraszamy na stronę gotowidodrogi.pl, gdzie znajduje się formularz rejestracyjny.

Materiały edukacyjne w programie Gotowi do drogi - Autochodzik  trafią do szkół i przedszkoli m.in. za pośrednictwem gdańskich policjantów
Materiały edukacyjne w programie "Gotowi do drogi - Autochodzik" trafią do szkół i przedszkoli m.in. za pośrednictwem gdańskich policjantów
 

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP