Tysiące kwiatów ozdobi Gdańsk

Rozkwitły pierwsze krokusy zwiastujące nadchodzącą wiosnę. To bez wątpienia zielone światło do sezonowych nasadzeń. Jeszcze w marcu efekt kwitnących roślin cebulowych w Gdańsku spotęguje 31 663 szt. bratków i stokrotek.
Krokusy na gdańskich zieleńcach zwiastują nadejście wiosny
Krokusy na gdańskich zieleńcach zwiastują nadejście wiosny
Fot. GZDiZ

- Tygodnie projektowania, liczenia i wybierania rodzajów kwiatów to praca którą wykonaliśmy zimą. Jej efekty będzie można podziwiać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Przekonacie się, że nasze ogrodniczki wyróżnia kreatywność, pasja i wiedza. Dobór roślin, które są w stanie przetrwać w miejskich warunkach i jednocześnie wyglądają pięknie, to nie lada gratka nawet dla doświadczonych ogrodników. Lubimy eksperymentować i pozytywnie zaskakiwać mieszkańców Gdańska – mówi Ewelina Latoszewska kierownik Działu Utrzymania Zieleni GZDiZ.

Jeszcze w marcu zobaczycie jaki pomysł mieliśmy na tegoroczne kompozycje kwiatowe. Uchylając rąbka tajemnicy – będą oszałamiać kolorem. Rozstrzygnęliśmy  przetarg na dostawę kwiatów, które ozdobią kwietniki i miejskie donice. Wiosną w 18 lokalizacjach Gdańska pojawi się łącznie 26 663 szt. bratków i stokrotek.  Latem w 20 lokalizacjach posadzimy 35 341 szt. kwiatów sezonowych m.in.: begonie, szałwie, pelargonie, aksamitki, złocienie, szarłaty i wilce. Jesienią będą królowały chryzantemy i ozdobne kapusty. Posadzimy ich łącznie w trzech lokalizacjach 478 szt.

Wiosną w 18 lokalizacjach Gdańska pojawi się łącznie 26 663 szt. bratków i stokrotek
Wiosną w 18 lokalizacjach Gdańska pojawi się łącznie 26 663 szt. bratków i stokrotek
Fot. GZDiZ

Kwiaty sezonowe tradycyjnie będziemy sadzić w zabytkowym Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Wiosną będziemy czarować kolorem 5000 szt. bratków. Latem park zdominuje kolor różowy. W kompozycjach kwiatowych znajdą się m.in. dalie, begonie, pacioreczniki i szałwie. Łącznie 5930 szt. roślin. Na koniec sezonu posadzimy 600 szt. chryzantem.

Pod koniec maja 3504 szt. kwiatów ozdobi wieże oraz donice na słupach latarni. Dekoracje w większości będą mieniły się kolorami różu. Wyjątkiem będą biało-czerwone kompozycje na Placu Solidarności. Nieprzypadkowo obsadzenia zdominuje pelargonia bluszczolistna kaskadowa. Gatunek charakteryzuje wysoka odporność pędów na złamania powodowane silnym wiatrem.

Ubiegły rok był wyjątkowo ukwiecony,  posadziliśmy 77 161 szt. kwiatów, w tym roku będzie ich jeszcze więcej. – Zapowiada się zatem, że będzie jeszcze piękniej!

Dekoracje kwiatowe pojawią się na słupach latarni
Dekoracje kwiatowe pojawią się na słupach latarni
fot. GZDiZGdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP