Szybciej, prościej, bez stania w korkach – buspas dla autobusów na ul. Smoluchowskiego [AKTUALIZACJA 20.10]

Od późnych godzin wieczornych 22.10.2021 r. na ul. Smoluchowskiego zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu. Na odcinku między ul. Dębinki a al. Zwycięstwa funkcjonować zacznie buspas, którym od soboty 23 października pod prąd pojadą autobusy komunikacji miejskiej. Dla pasażerów skróci się czas dojazdu do największego na Pomorzu szpitala, a z wydzielonego dla autobusów pasa będą także korzystać karetki pogotowia ratunkowego.
Przebieg buspasa na ul. Smoluchowskiego
Przebieg buspasa na ul. Smoluchowskiego
google maps

AKTUALIZACJA - 20.10

Linie 115, 283: zmiana trasy na Aniołkach, krótszy czas dojazdu do UCK 

Od pierwszych porannych kursów w sobotę 23.10.2021 r. autobusy linii 115 pojadą zmienioną trasą na Aniołkach. Zmiana dla linii 283 zacznie obowiązywać od poniedziałku 25.10.2021 r.

Otwarty zostanie buspas na ul. Smoluchowskiego, na odcinku od Traktu Konnego do ul. Dębinki (w kierunku Jaworzniaków/Niedźwiednika). Ulica Smoluchowskiego na tym odcinku będzie dwukierunkowa dla autobusów. Przy tzw. kontrbuspasie zlokalizowany zostanie nowy przystanek "Traugutta" 04 - około 70 metrów od skrzyżowania z Traktem Konnym. Autobusy linii 115 i 283 nie będą już jeździły ul. Skłodowskiej-Curie i Dębinki. Skróci się czas dojazdu do UCK. W związku ze zmianą trasy skorygowane zostaną czasy przejazdów i godziny odjazdów we wszystkie dni tygodnia.

Schemat przejazdu buspasem dla linii autobusowych 115 i 283
Schemat przejazdu buspasem dla linii autobusowych 115 i 283
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku

Obecnie na ul. Smoluchowskiego od ul. Dębinki do al. Zwycięstwa na dwóch pasach obowiązuje ruch jednokierunkowy. Po wprowadzeniu zmian na jednym z pasów pod prąd w górę ul. Smoluchowskiego pojadą autobusy komunikacji miejskiej, a także pojazdy uprzywilejowane, motocykle, motorowery i taksówki. Na drugim pasie, tak jak dotychczas, odbywać się będzie ruch w stronę al. Zwycięstwa.

Wyznaczenie 270-metrowego buspasa, o który wnioskował Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, pozwoli na zmianę trasy kursowania autobusów. Z Traktu Konnego skręcą one bezpośrednio w ul. Smoluchowskiego i pojadą pod prąd w górę ulicy. Ominą w ten sposób zatłoczoną w godzinach szczytu ul. Skłodowskiej-Curie i skrzyżowanie tej ulicy z ul. Dębinki. Wpłynie to na komfort i czas przejazdu. Dla pasażerów skróci się czas dojazdu do największego na Pomorzu szpitala, a z wydzielonego dla autobusów pasa będą także korzystać karetki pogotowia ratunkowego. 

Do wytyczenia buspasa konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych. Rozpoczęły się one 05.10.2021 r. Polegają na poszerzeniu chodnika w rejonie skrzyżowania z drogą dojazdową do ul. Traugutta, a także na przesunięciu barier drogowych i demontażu istniejących wysp segregujących, separatorów i słupków elastycznych. Z kolei od 15.10.2021 r. montowane będą nowe znaki pionowe.

Dodatkowo naprzeciwko istniejącego przystanku autobusowego na ul. Smoluchowskiego powstanie nowy. Zlikwidowane zostaną natomiast miejsca postojowe znajdujące się obecnie na prawym pasie za skrzyżowaniem z ul. Dębinki.

Zmiany obejmą także sygnalizację świetlną. W miejsce obecnego sygnalizatora kierunkowego dla rowerów zamontowany zostanie sygnalizator dla pojazdów, które poruszać się będą buspasem. Po jego montażu do nowej organizacji ruchu dostosowany zostanie program sygnalizacji świetlnej.

W nocy z 20/21.10 oraz 21/22.10.2021 r. wykonywane będzie nowe oznakowanie poziome. Natomiast autobusy linii 115 i 283 buspasem pojadą już od porannych kursów w sobotę 23.10.2021 r.

W Gdańsku, wliczając buspas na ul. Smoluchowskiego, wyznaczonych jest w sumie 17 buspasów i pasów autobusowo-tramwajowych o łącznej długości 6305 metrów. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku pracuje obecnie nad kolejnymi lokalizacjami buspasów, dzięki którym sukcesywnie zwiększana będzie konkurencyjność komunikacji miejskiej w zakresie czasu podróży. 


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP