Sprzątamy miasto po zimie

Codzienne sprzątanie zieleńców, parków, cmentarzy i pasów drogowych. Odświeżanie małej architektury i mebli miejskich. Zamiatanie ulic, chodników, dróg dla rowerów, obiektów inżynierskich i innych elementów infrastruktury. Do tego mycie słupów oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych. To zakres prac kryjących się pod pojęciem wiosennych porządków w Gdańsku. Część zadań jest już realizowana, z niektórymi musimy jeszcze poczekać do ustąpienia przymrozków.
Trwa wiosenne sprzątanie miasta
Trwa wiosenne sprzątanie miasta
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Oczyszczanie dróg i obiektów infrastruktury

Wiosenne porządki na drogach, chodnikach i obiektach infrastruktury, czyli na przystankach komunikacji miejskiej, schodach terenowych, ciągach pieszych i rowerowych oraz na parkingach polegają przede wszystkim na usuwaniu zalegającego kruszywa i innych zanieczyszczeń. Ze względu na nocne i poranne przymrozki prace w tym zakresie przeprowadzane są póki co ręcznie. Kiedy pogoda się poprawi i dodatnia temperatura utrzymywać się będzie przez całą dobę przystąpimy do mechanicznego oczyszczania dróg. Z pomocą specjalistycznego sprzętu usuwać będziemy z nawierzchni jezdni piach, trawę, liście, chwasty, warstwy ziemi i inne zanieczyszczenia. Ponadto ulice będą zmywane. Oczyszczanie nawierzchni dróg prowadzone będzie według harmonogramu – w pierwszej kolejności sprzątać będziemy ulice Podstawowego Układu Komunikacyjnego, następnie drogi o mniejszym natężeniu ruchu.

Zieleń

Sprzątanie terenów zielonych rozpoczęliśmy już w lutym. Regularnie zbieramy śmieci na zieleńcach, w parkach oraz w pasach drogowych. Ponadto grabimy trawniki i pasy zieleni, usuwając liście i drobne gałęzie, które spadły z drzew podczas ostatnich wichur. Wznawiamy również koszenie łąk miejskich i trawników, na których nie przycięto trawy jesienią. Podobne prace wykonywane są również na cmentarzach komunalnych. Informujemy jednocześnie, że niskie temperatury w nocy nie pozwalają jeszcze na uruchomienie na cmentarzach wodociągów. Instalacja wodna dla potrzeb pielęgnacji grobów będzie mogła zostać włączona przy średniej dobowej temperaturze powyżej 5 stopni.

Pozimowe sprzątanie w obszarze zieleni nie ogranicza się wyłącznie do roślinności. Przy wyższej temperaturze będziemy mogli rozpocząć mycie oraz malowanie ławek. Część mebli miejskich przejdzie w najbliższych tygodniach także kompleksową renowację.

Oświetlenie miejskie i sygnalizacja świetlna

W kwietniu rozpoczniemy mycie urządzeń sygnalizacji świetlnej i zintegrowanego systemu zarządzania ruchem TRISTAR. Czyszczone będą sygnalizatory, maszty i szafki oświetleniowe. Ponadto myć będziemy słupy oraz oprawy oświetlenia ulicznego. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli zacząć odmalowywanie słupów oświetleniowych, a także przykleić do nich naklejki z numerem Gdańskiego Centrum Kontaktu. To właśnie tam mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać m.in. awarie oświetlenia ulicznego czy niedziałającą sygnalizację świetlną.

Oznakowanie drogowe

Wiosenne porządki obejmą również oznakowanie pionowe i inne elementy infrastruktury drogowej. Są one regularnie czyszczone przez cały rok, jednak wiosną potrzebują szczególnego odświeżenia. Nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Czysty znak drogowy jest po prostu lepiej widoczny. Odświeżanie znaków drogowych poziomych rozpoczniemy po oczyszczeniu jezdni.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP