Rozpoczynamy remont nawierzchni Długiego Targu

Nawierzchnia Długiego Targu zostanie wymieniona na dwóch środkowych pasach, pomiędzy latarniami. Roboty prowadzone będą etapami począwszy od strony Zielonej Bramy. Początek prac zaplanowano na 15 września. Ruch pieszy będzie zachowany.
Remont nawierzchni Długiego Targu poprzedzony został ułożeniem próbnego pola
Remont nawierzchni Długiego Targu poprzedzony został ułożeniem próbnego pola
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Początek remontu zaplanowano po zakończeniu wysokiego sezonu turystycznego tj. na 15.09.2021 r., jego zakończenie zaś ma nastąpić do 20.06.2022 r. – aby zdążyć przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Terminy te uwzględniają przerwę związaną z warunkami zimowymi. W tym roku planujemy zrealizować min. 30% zakresu.

Prace wykonywane będą etapowo od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna i obejmą wymianę nawierzchni na 2 środkowych pasach -  pomiędzy latarniami. Dołożymy starań, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Ponadto roboty będą prowadzone w taki sposób, aby zachować ruch pieszy. W jednym momencie ma być remontowana nawierzchnia na 4 polach (kwadratach). Dla  potrzeb  organizacji  budowy z eksploatacji będzie wyłączonych 10 pól (kwadratów). Wszystkie te założenia mają zminimalizować uciążliwości. Prace na poszczególnych etapach będą akceptowane przez PWKZ.

Remont nawierzchni poprzedziło ułożenie próbnego pola

W drugiej połowie kwietnia w pobliżu fontanny Neptuna ułożyliśmy próbne pole nawierzchni Długiego Targu, które było wymogiem konserwatora. Konserwator wskazał w swojej decyzji rodzaj materiału, sposób jego obróbki, wymiary i kolorystykę. Efekty zostały ocenione przez PWKZ pozytywnie. Dzięki tej decyzji możliwe było przygotowanie i ogłoszenie przetargu na wykonanie prac na całej długości Długiego Targu. Próbny fragment nawierzchni został czasowo udostępniony do użytku mieszkańcom z różnymi potrzebami: osoby niewidome, opiekunów osób na wózkach inwalidzkich i matki z dziećmi w wózkach. Wszyscy próbne pole ocenili jako funkcjonalne, a na tym zależało nam najbardziej.

Materiał został przygotowany według wskazań PWKZ

To skandynawski i polski granit o drobnym uziarnieniu, ciepłej tonacji kolorystycznej i pastelowych odcieniach. Próbne pole ułożone zostało z kostki o wymiarach 13x22 cm oraz 10 cm grubości.  Jej boki są łupane zaś lico cięte i uszorstnione poprzez groszkowanie. Materiał dobrany został pod względem odporności na poślizg.

Stan obecny

Obecną nawierzchnię Długiego Targu stanowią zarówno płyty granitowe, jak i kostka kamienna. W efekcie eksploatacji część płyt posiada pęknięcia i wyszczerbienia. Z tego względu są one mało komfortowe dla poruszających się ulicą pieszych. Dotychczasowe roboty utrzymaniowe polegały na usuwaniu pękniętych płyt i zastępowaniu ich kostką kamienną.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP