Regenerujemy serce Kolumny Meteorologicznej Fahrenheita

Serce Kolumny Meteorologicznej Fahrenheita, czyli barometr i termometr, trafiło do serwisu. Operacja wyjmowania poszczególnych elementów z kolumny zakończyła się sukcesem. Mechanizmy zostaną wyregulowane oraz oczyszczone i zabezpieczone powłoką ochronną. Zregenerowane urządzenia powrócą na swoje miejsce pod koniec przyszłego tygodnia.
Kolumna Meteorologiczna Fahrenheita przy Długim Targu podczas demontażu termometru i barometru.
Kolumna Meteorologiczna Fahrenheita przy Długim Targu podczas demontażu termometru i barometru                             GZDiZ

Prace serwisowe

W tym roku minie 13 lat  kiedy odsłonięto kolumnę meteorologiczną, upamiętniającą  Gabriela Daniela Fahrenheita, wybitnego gdańskiego fizyka i wynalazcę. Ten nietypowy pomnik przedstawia kluczowe dla nauki urządzenia: termometr rtęciowy do pomiaru temperatury powietrza z dwoma skalami: według Fahrenheita i Celsjusza oraz barometr do pomiaru ciśnienia powietrza. Po kilkunastu latach eksploatacji przyszła pora na ich konserwację. Zakres prac obejmuje: demontaż i montaż barometru i termometru, regulację oraz oczyszczanie i zabezpieczenie urządzeń powłoką ochronną urządzeń.

Prace serwisowe prowadzone są przez twórców mechanizmu:

  • prof. Jana Szczypkę, autora stelażu z brązu;
  • Dawida Kubackiego, wykonawcę termometru.

Warto wspomnieć, że całościowa koncepcja tego monumentu została opracowana przez Hannę Klementowską. Natomiast niezbędną do wykonania termometru szklaną bańkę o średnicy 4 cm wykonał Ryszard Napiórkowski z Uniwersytetu Gdańskiego - mistrz w wydmuchiwaniu szkieł laboratoryjnych.

Twórcy mechanizmu: prof. Jan Szczypka - autor stelażu z brązu oraz Dawid Kubacki - wykonawca termometru.
Twórcy mechanizmu: prof. Jan Szczypka - autor stelażu z brązu oraz Dawid Kubacki - wykonawca termometru.
GZDiZ
Jedyna taka w Europie

Kolumna meteorologiczna znajduje się przy wylocie ulicy Mieszczańskiej w Długi Targ. To opodal miejsca, w którym Fahrenheit przyszedł na świat (1686 r.) i spędził młodość, czyli ulicy Ogarnej w kamienicy oznaczonej dzisiaj numerem 95. Gablota, która dziś stoi przy Długim Targu wzorcowana jest na oryginalnej (1752 r.), po której zachowała się tylko jedna fotografia. Zdjęcie to opublikowane zostało w książce prof. Andrzeja  Januszajtisa "Mr Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska".


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP