Racjonalne koszenie, czyli kompromis między rekreacją, porządkiem i bezpieczeństwem

Mniej koszenia, więcej łąk – to nie zaniedbanie, a świadome działanie. W Gdańsku przybywa ekstensywnie użytkowanych przestrzeni. Oznacza to, że w wybranych miejscach ograniczając koszenie inicjujemy stopniową przemianę roślinności na gatunki charakterystyczne dla łąk. Są to już sprawdzone działania, które wdrażamy od kilku lat. W ten sposób powstają biologicznie czynne obszary, tak zwane łąki miejskie. W tym roku będzie ich więcej o ponad 30 hektarów w porównaniu do ubiegłego roku. To nasza odpowiedź na postępujące zmiany klimatu oraz wspieranie bioróżnorodności.
Na zdjęciu widoczna jest miejska łąka - wyższa trawa oraz roślinność typowa dla terenów łąk w niekoszonej przestrzeni parkowej.
Wyższa trawa zmniejsza przesuszenie gleby i obniża temperaturę otoczenia nawet o 10°C
Karol Stańczak/GZDiZ

Miejskie łąki = korzyści dla lokalnego mikroklimatu

Pogłębiająca się susza glebowa stanowi problem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt oraz roślin. Na zmiany klimatu trzeba reagować natychmiast.  Jednym z naszych sprawdzonych już działań jest ograniczenie koszenia tam, gdzie to możliwie i  bezpieczne, a także wspieranie bioróżnorodności. Dzięki temu wybrane obszary zamieniają się w półnaturalne miejskie łąki. Rzadsze koszenie niesie ze sobą korzyści. Ograniczenie przycinania traw pozwala na stworzenie w przestrzeni miasta rozleglejszych i bogatszych zbiorowisk roślinnych. Takie środowisko jest przyjazne m.in. dla pożytecznych owadów czy drobnych ssaków, które będą mogły znaleźć tam schronienie i pożywienie.

Jak to możliwe?  

Wysoka trawa i rośliny charakterystyczne dla łąk pozytywnie wpływają na mikroklimat w mieście. Przede wszystkim zmniejszają przesuszenie gleby, absorbują szkodliwe zanieczyszczenia oraz doskonale magazynują i odparowują wodę. Wysoka trawa jest w stanie obniżyć temperaturę otoczenia nawet o 10°C. Latem jest więc znacznie cenniejsza niż trawnik skoszony na krótko. Równie cenne i istotne są rośliny, które znamy z łąk. Posiadają znacznie bardziej rozbudowane systemy korzeniowe niż delikatne, strzyżone trawniki, dzięki czemu dłużej i skuteczniej magazynują wodę. Aspekt wodnej retencji jest szczególnie istotny w mieście w dobie susz. Wyższa trawa wspomaga rozwój i ułatwia życie drzewom – zarówno wiekowym egzemplarzom, jak i młodym nasadzeniom. Gatunki roślin znane z łąk są rajem dla zapylaczy. Należy również pamiętać, że wilgotne powietrze o obniżonej temperaturze pomaga walczyć z efektem miejskich wysp ciepła. Łąki miejskie to oazy naturalnej zieleni na zurbanizowanych terenach.

Na zdjęciu widoczna jest murawa wzdłuż jezdni. Najbliżej jezdni trawa jest skoszona, nieco dalej bujnie rośnie.
Kosić będziemy pasy zieleni przyulicznej wzdłuż jezdni, chodników oraz przy drogach rowerowych
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Racjonalne koszenie a bezpieczeństwo

W mieście są takie miejsca, w których cykliczne koszenie jest konieczne – przede wszystkim tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo ruchu drogowego. W pasach drogowych planujemy koszenie przy torach tramwajowych, na skrzyżowaniach, rondach, przy przejściach dla pieszych. Ponadto kosić będziemy pasy zieleni przyulicznej wzdłuż jezdni, chodników, dróg a także dróg rowerowych. W miarę możliwości ograniczymy koszenie trawy wokół drzew. Dopilnujemy jednak, by rosnąca zieleń nie ograniczała widoczności.

Na zdjęciu widoczny jest zadbany trawnik na Placu Kobzdeja.
Reprezentacyjne miejsca Gdańska będą koszone regularnie
Alicja Chrzanowska/GZDiZ

Dbamy o estetykę wizytówek Gdańska

Regularnie kosić będziemy także miejsca reprezentacyjne: Główne i Stare Miasto, trawniki w Parkach: Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki oraz Brzeźnieńskim. Pielęgnacji wymagają trawniki, które są wyposażone w system automatycznego nawadniania. Ograniczenie koszenia tych trawników mogłoby doprowadzić do ich degradacji. Trawa będzie także krótsza w przestrzeniach rekreacyjnych, np. na polanach piknikowych w parkach a także przy ciągach pieszych. Regularne koszenie w tych lokalizacjach pozwoli na komfortowe korzystanie z zielonych terenów oraz ułatwi utrzymanie ich w czystości.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP