Przez najbliższy tydzień wiadukt przy ul. Kościuszki będzie świecił się na niebiesko

Miasto Gdańsk przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz 30. Rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Cechą wspólną tych dwóch wydarzeń jest podświetlanie budynków i obiektów infrastruktury miejskiej na kolor niebieski. Z tej okazji niebieską iluminację zyska wiadukt przy ul. Kościuszki.
Podświetlony wiadukt na ul. Kościuszki
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jak co roku 14 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Choroba ta nazywana epidemią XXI wieku jest coraz powszechniej występującym schorzeniem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań. Światowe hasło obchodów to: „Chroń Swoją Rodzinę”. Kolor niebieski jest symbolem jedności chorujących na cukrzycę. Dzięki niebieskiej iluminacji miasto Gdańsk solidaryzuje się z osobami dotkniętymi cukrzycą.

Kolejna okazja do podświetlenia na niebiesko wiaduktu przy ul. Kościuszki, to przypadająca 20 listopada 2019 roku wyjątkowa 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. UNICEF co roku zaprasza samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia poprzez podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej. Hasłem przewodnim jest w tym roku „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”, podkreślające fakt, że wszystkie dzieci bez wyjątku, maja prawo do dzieciństwa.

Podświetlenie uruchomione zostanie 14 listopada wraz z oświetleniem miejskim (około 16.00). Iluminacja zostanie wyłączona rano 21 listopada.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP