Przestrzeń publiczna [PODSUMOWANIE 2022 ROKU]

Rok 2022 w obszarze przestrzeni publicznej stał pod znakiem konkursów. Dzięki nim określamy wizje i kierunek, w jakich rozwijać się będą wspólne przestrzenie naszego miasta. Stanowią one również wytyczne dla późniejszych prac projektowych i budowlanych, kiedy z etapu koncepcyjnego przystąpimy do realizacji.
Na zdjęciu widoczna jest wizualizacja koncepcji zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar
Konkurs na koncepcję zagospodarowania Placu Czerwonych Gitar we Wrzeszczu Górnym to jedno z zadań zrealizowanych w 2022 roku w zakresie rozwoju przestrzeni publicznej w Gdańsku
GZDiZ

Estetyka, użyteczność, dostosowanie do potrzeb mieszkańców w różnym wieku, dostęp dla osób z niepełnosprawnościami. Wreszcie aspekt ekonomiczny. Pod tymi kątami spoglądamy na gdańską przestrzeń publiczną kształtując ją tak, by była ona przyjazna gdańszczanom, turystom, ale również naturalnemu środowisku.

Tymi kryteriami kierujemy się wydając opinie i wytyczne do przekazywanych nam przez podmioty publiczne i prywatne projektów budowy, remontów i modernizacji dróg, aranżowania nowych przestrzeni publicznych, takich jak place zabaw, tereny rekreacyjne, a nawet siłownie zewnętrzne.

Zlecamy również prace koncepcyjne i zapraszamy ekspertów do wzięcia udziału w organizowanych przez nas konkursach, dzięki którym przestrzeń publiczna naszego miasta stanie się atrakcyjniejsza, nowoczesna i bardziej użyteczna.

Konkursy

Jedną z takich przestrzeni jest promenada prowadząca do mola w Gdańsku-Brzeźnie, którą latem przemierzają tysiące plażowiczów. W maju 2022 rozstrzygnęliśmy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy i rewaloryzacji promenady. Jego zwycięzca przygotuje dokumentację projektową dla przyszłych prac budowlanych.

Z kolei w grudniu poznaliśmy wyniki na koncepcję zagospodarowania placu Czerwonych Gitar we Wrzeszczu Górnym. Przedstawione przez autorów zwycięskiej pracy rozwiązania uwzględniły stworzenie w tym miejscu przestrzeni integracyjnej dla mieszkańców Wrzeszcza, w którą wkomponowane zostały praktyczne rozwiązania transportowe, takie jak linia tramwajowa przebiegająca ul. Klonową.

Kolejnym ogłoszonym przez nas w 2022 roku konkursem był ten na opracowanie koncepcji architektonicznej dla wiat przystankowych komunikacji publicznej. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na początku 2023 roku. W 2022 roku opracowywaliśmy również konkursy na projekty pomników zasłużonych dla Gdańska i Pomorza postaci – Lecha Bądkowskiego i Brunona Zwarry.

Zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego i ze środków Rad Dzielnic

Rok 2022 to jednak nie tylko prace stricte koncepcyjne. To również konkretne realizacje w przestrzeni naszego miasta wcześniej opracowanych projektów czy zadań zgłoszonych nam w Budżecie Obywatelskim.

W minionych 12 miesiącach zrealizowaliśmy m.in. pierwszy etap zagospodarowania parku kieszonkowego pn. „Park kieszonkowy Przymorze Wielkie. Kwitnące wiśnie nie tylko w Japonii. Skwer wypoczynkowy za przychodnią".

Jesteśmy też coraz bliżej realizacji kolejnych przedsięwzięć, jakimi są „PlanTy na Podwalu” i „Zielona Aleja na Wyspie Spichrzów”. Dla obu zadań pozyskaliśmy dokumentację projektową, która czeka na uzgodnienie z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podobnie rzecz ma się z „Super ławką – przystankiem autobusowym przy Skwerze Czesława Niemena” oraz „Parkiem kieszonkowym Bluszczowa/Letnia”. Liczymy, że w 2023 roku będziemy mogli pochwalić się urzeczywistnieniem tych projektów.

Własnym staraniem wykonaliśmy koncepcje projektowe dla szeregu zadań realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego m.in.: „Rewitalizacja placu na Gdańskiego Kolejarza”, „Jednorożca – zielona odNOWA!”, „Zielony Górny Taras Gdańska”, „Piękne zieleńce we Wrzeszczu” i „Nasadzenia roślinności w przestrzeni przyulicznej ul. Łowickiej”.

Zadania z zakresu estetyzacji przestrzeni publicznej i zadania edukacyjne

Nasza praca to nie tylko opracowywanie koncepcji dla dużych przestrzeni i realizacja rozległych projektów. To również wykonywanie zadań o mniejszej skali, które jako detale muszą współgrać z otoczeniem. W ten sposób stworzyliśmy m.in. elementy systemu identyfikacji wizualnej Palmiarni w Parku Oliwskim, opracowując szatę graficzną i typograficzną dla materiałów z nią związanych.

Ponadto pracownicy działu rozwoju Przestrzeni Publicznej służyli radą i wsparciem dla mieszkańców, którzy sami chcieliby mieć wpływ na otaczającą ich przestrzeń. W sześciu dzielnicach przeprowadziliśmy warsztaty konsultacyjne dla mieszkańców z zakresu projektowania przestrzeni publicznej, w tym zieleni i placów zabaw, pod kątem przygotowania wniosków do Budżetu Obywatelskiego.

Uchwała Krajobrazowa – dalsze zmiany w krajobrazie reklamowym Gdańska  

Wpływ na kształt przestrzeni publicznej naszego miasta ma Uchwała Krajobrazowa Gdańska, która wdrażana jest od blisko pięciu lat. Jej głównym celem jest uporządkowanie znajdujących się w miejskiej przestrzeni reklam. Uchwała ściśle określa gdzie można umieszczać reklamy, w jakiej formie i rozmiarze, a także wskazuje na dopuszczalne formy szyldów, jakie mogą stosować właściciele lokali usługowych czy gastronomicznych. Efekty jej działań każdy z mieszkańców może dostrzec gołym okiem – zniknęły wielkoformatowe reklamy przysłaniające okna budynków, chaotycznie ustawione billboardy, przyczepy reklamowe oraz wszechobecnie wcześniej banery. Coraz więcej właściciele lokali reklamuje się szyldami zgodnymi z założeniami Uchwały oraz odsłania swoje witryny prezentując klientom towary i usługi.

Przedsiębiorcy, którzy nie wywiązali się z obowiązku dostosowania reklam do Uchwały Krajobrazowej Gdańska, musieli liczyć się z otrzymaniem wezwania do usunięcia reklam niezgodnych z UKG. Łącznie w 2022 roku wystawiliśmy ponad 1600 takich wezwań i - co cieszy - zdecydowana większość z odbiorców zastosowała się do otrzymanego wezwania. Natomiast w stosunku do tych, którzy uchylali się od tego obowiązku wszczęte zostały postępowania administracyjne, zmierzające do wymierzenia kary pieniężnej. W 2022 roku takich postępowań przeprowadzono blisko 160.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP