Obserwujemy i poruszamy się w niej codziennie, czy to na spacerze, w drodze do pracy czy sklepu, podczas podróży samochodem, rowerem, autobusem. Chcemy, by była nam przyjazna i funkcjonalna, a przy tym uporządkowana i estetyczna oraz harmonijnie współgrała z przyrodą. Taka właśnie powinna być przestrzeń publiczna. Mimo pandemii koronawirusa w 2020 roku, tak jak w poprzednich latach, dbaliśmy o to, by w jak największym stopniu spełniała ona wymagania mieszkańców Gdańska.
Ruszyła Uchwała Krajobrazowa
Jednym z kluczowych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2020 roku było rozpoczęcie obowiązywania Uchwały Krajobrazowej Gdańska. 2 kwietnia zakończył się bowiem 24-miesięczny okres dostosowawczy, w którym przedsiębiorcy mieli czas do przystosowania swoich szyldów i nośników reklamowych do wymagań zawartych w Uchwale. Od tego dnia rozpoczęliśmy egzekwowanie zapisów Uchwały, kierując do podmiotów wezwania do usunięcia wszelkiego rodzaju konstrukcji reklamowych szpecących do tej pory przestrzeń naszego miasta. Efekty każdy z mieszkańców może dostrzec gołym okiem – zniknęły wielkoformatowe billboardy, oślepiające citylighty i inne tego rodzaju nośniki. Zamiast nich przedsiębiorcy stawiają na inne formy wyeksponowania i zareklamowania swojej działalności, korzystając z opracowanego w GZDiZ poradnika „Szyld Gdański”, czy zasięgając opinii naszych pracowników.
Przez minione 2 lata wielu przedsiębiorców podjęło trud zmiany swojego oznakowania - zaprojektowali nowe szyldy, przedłożyli dokumentację do zaopiniowania, uzyskali niezbędne pozwolenia, zlecili zakup oraz przystąpili do ich montażu. Przedsiębiorcy, którzy z uwagi na epidemię, potrzebowali dodatkowego czasu mogli liczyć na zrozumienie w tej wyjątkowej sytuacji.
Ci przedsiębiorcy, którzy mimo liberalnego podejścia nie wywiązali się ze swoich obowiązków, musieli liczyć się z otrzymaniem wezwania do usinięcia reklamy. Łącznie w 2020 roku wystawiliśmy 2179 takich wezwań. Zdecydowana większość z nich spotkała się z akceptacją ze strony firm. Natomiast w stosunku do tych, które uchylały się od tego obowiązku wszczęte zostały postępowania administracyjne, zmierzające do wymierzenia kary pieniężnej. W 2020 roku takich postępowań przeprowadzono 218 i w 126 przypadkach zakończyły się one naliczeniem kary finansowej na łączną kwotę 895 849 zł.
Pomoc dla gastronomii
Rok 2020 minął nam nie tylko na wymierzaniu kar. Aktywnie włączyliśmy się również do pomocy finansowej dla osób i firm, które na własnej kieszeni mocno odczuły skutki pandemii i nakładanych obostrzeń. Nasze wsparcie dotarło przede wszystkim do branży gastronomicznej. W związku z pandemią zdecydowaliśmy się na obniżkę o 66% opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego na potrzeby wystawienia ogródka gastronomicznego, co przełożyło się na 1 881 224, 93 zł, które pozostały w portfelach restauratorów. Ponadto umożliwiliśmy na maksymalne wykorzystanie powierzchni terenu przylegającego do restauracji, by można było ustawiać stoliki dla gości przy zachowaniu dystansu społecznego. Przy uzgadnianiu tych przestrzeni braliśmy pod uwagę wymagania określone przez SANEPID.
Zakończona inwestycja przy ul. Podmłyńskiej, kolejne w planach
W naszych działaniach kształtujących przestrzeń publiczną w 2020 roku zakończyliśmy realizację projektu przebudowy skweru przy ul. Podmłyńskiej, który otrzymał nazwę Skweru im. Ruchu Młodej Polski. Uroczyste otwarcie skweru miało miejsce 30 sierpnia, w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 roku. Oprócz ukończenia projektu przeobrażenia skweru przy ul. Podmłyńskiej w 2020 roku prowadziliśmy prace koncepcyjne dotyczące modernizacji innych lokalizacji. Wskazane są one w programie Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, którego GZDiZ jest jednym z uczestników. W ramach tych działań przygotowaliśmy wytyczne projektowe do poprawy walorów funkcjonalnych i estetycznych skweru przy ul. Stryjewskiego na Stogach, terenu rekreacyjnego przy Nabrzeżu Szyprów na Przeróbce czy terenu w rejonie kościoła na Trakcie Św. Wojciecha. Ponadto przeprowadziliśmy analizy i wytyczne projektowe dla ul. Mierosławskiego i Mickiewicza. Te dwie ulice Dolnego Wrzeszcza otrzymają w 2021 roku koncepcję przebudowy. Jak co roku wydawaliśmy opinie dla dokumentacji projektowych innych podmiotów (w sumie 800) oraz przygotowaliśmy wytyczne projektowe dla zadań inwestycyjnych miasta, m.in. dla programu Jaśniejszy Gdańsk i programu modernizacji chodników (w sumie 245 opinii i 11 wytycznych). W 2020 roku zakończyliśmy prace nad dokumentem zawierającym zbiór zasad i standardów projektowania nawierzchni i przestrzeni zabawowych na terenie Gdańska.