Przestrzeń publiczna

Kształtowanie przestrzeni publicznej tak, by cechowała się wysokim poziomem estetyki, była użyteczna, przyjazna środowisku naturalnemu oraz dostosowana do potrzeb mieszkańców w każdym wieku i osób z niepełnosprawnościami. To założenia przyświecające Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni w obszarze działań rozwijających miejską przestrzeń publiczną. W 2023 roku objęły one szereg prac projektowych, przeprowadzenie konkursów oraz działalność edukacyjną.
Projektowanie przestrzeni publicznej
Projektowanie przestrzeni publicznej
Dorota Kołpak/GZDiZ

Projektem, który w 2023 zyskał zainteresowanie mieszkańców, była realizacja zadania z Budżetu Obywatelskiego „Zielona Aleja na Wyspie Spichrzów”. W rozbrukowanej nawierzchni chodnika przy Podwalu Przedmiejskim między ulicami Chmielną i Pszenną stworzone zostały zieleńce z posadzonymi na nich lipami drobnolistnymi, kompozycjami krzewów, traw ozdobnych i kwitnących bylin. Dodatkowo ustawiona została tam tablica upamiętniające gdańskie getto z czasów II wojny światowej.

Wśród opracowanych w ubiegłym roku projektów warto wspomnieć również m.in. wodno-naturalny plac zabaw na Nabrzeżu Szyprów, koncepcję wprowadzenia nasadzeń wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego w Śródmieściu, czyli Wałów Piastowskich, Podwala Grodzkiego, Wałów Jagiellońskich i ul. Okopowej. Dodatkowo GZDiZ uczestniczył w pracach nad kształtowaniem Parku Południowego, projektując ogrody motyli, miejsce na grillowisko, sad oraz warzywnik sąsiedzki. Realizacja tych projektów przewidziana jest na 2024 rok i kolejne lata.  

W ramach prac rozwojowych przestrzeni publicznej w Gdańsku w 2023 roku przeprowadzone zostały również dwa konkursy na projekty pomników zasłużonych gdańszczan – Brunona Zwarry i Lecha Bądkowskiego. Ławeczka ze spoglądającym na miasto słynnym „gdańskim bówką” stanie nieopodal jego dawnego domu na Biskupiej Górce. Z kolei wybitny pisarz, piewca Gdańska i Kaszub usiądzie w fotelu na skwerze przy kościele Św. Jana u zbiegu ulic Świętojańskiego, Tandeta i Minogi.

Prace w zakresie kształtowania przestrzeni publicznej to także opiniowanie projektów zewnętrznych inwestorów. W ubiegłym roku przez ręce pracowników Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej przewinęło się ponad 900 projektów, do których wydano opinie i wytyczne w zakresie układu, przebiegu, wykończenia i kolorystyki nawierzchni ciągów komunikacyjnych, doboru, rozmieszczenia, stylistyki, wykończenia i kolorystyki elementów małej architektury, urządzeń zabawowych, rekreacyjnych i sportowych, kompozycji, układu, doboru gatunków drzew i zieleni niskiej.

Ponadto przeprowadzono również warsztaty dla przedstawicieli Rad Dzielnic mające na celu przybliżenie problematyki projektowania przestrzeni publicznej, zapoznania z dobrymi praktykami oraz warsztatowego omówienia problematycznych przestrzeni zgłaszanych przez mieszkańców.

Projektowanie przestrzeni publicznej
Projektowanie przestrzeni publicznej
Dorota Kołpak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP