Przedłużamy buspas na Wałach Jagiellońskich

Buspas na ul. Wały Jagiellońskie w Śródmieściu Gdańska wydłuży się o ok. 100 metrów do skrzyżowania z ul. Hucisko. Dzięki zmianie w organizacji ruchu, wdrożonej na wniosek Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, usprawni się ruch autobusów w rejonie ścisłego centrum miasta. Wykonane zostało już oznakowanie poziome i pionowe buspasa, a zmiany zaczną obowiązywać od soboty 30 kwietnia.
Buspas przedłużony został o ok. 100 metrów do skrzyżowania z Huciskiem
Buspas przedłużony został o ok. 100 metrów do skrzyżowania z Huciskiem
fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Dłuższy buspas – jak będzie wyglądać nowa organizacja ruchu?

Obecny buspas w ciągu ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskie kończy się przed skrzyżowaniem z ul. Bastion św. Elżbiety. Nowa organizacja ruchu wydłuża jego przebieg do skrzyżowania z ul. Hucisko. Przedłużony buspas w relacji do Bramy Wyżynnej poprowadzony zostanie istniejącym prawym pasem Wałów Jagiellońskich. Po wprowadzeniu zmian poruszać się nim będą mogły tylko pojazdy komunikacji miejskiej oraz pojazdy uprzywilejowane, taksówki, motocykle, motorowery, a także pojazdy dopuszczone na podstawie ustawy o elektromobilności. Pozostali kierowcy będą mogli korzystać z istniejących dwóch pasów do jazdy na wprost. Jednocześnie umożliwiony zostanie przejazd przez buspas tym pojazdom, które będą chciały skorzystać z pasa do skrętu w prawo z Wałów Jagiellońskich w Hucisko.

Zmiany na ul. Bastion św. Elżbiety

Przedłużenie buspasa na ul. Wały Jagiellońskie pociąga za sobą również zmiany w organizacji ruchu na ul. Bastion św. Elżbiety. By ograniczyć ryzyko kolizji autobusów z innymi pojazdami wprowadzony zostanie zakaz wjazdu w ul. Bastion św. Elżbiety z ul. Wały Jagiellońskie. Dojazd do posesji zlokalizowanych przy tej ulicy, a także na wyznaczone tam miejsca postojowe możliwy będzie tylko od ul. Podwale Grodzkie. Wyjazd z ul. Bastion św. Elżbiety na Wały Jagiellońskie będzie możliwy tylko dla autobusów. Pozostałe pojazdy będą mogły wyjechać tylko na Podwale Grodzkie w stronę Huciska a stamtąd dalej w kierunku Nowych Ogrodów, Wałów Jagiellońskich bądź na Targ Rakowy.

Szybszy czas przejazdu autobusów, mniejszy tłok w zatokach przystankowych

Wydłużenie buspasa przyczyni się do skrócenia czasu przejazdu autobusów jadących z przystanków przy Dworcu Głównym PKP w stronę Huciska. Tym samym powinna ulec również poprawa sytuacji w rejonie przystanku autobusowego przy Bramie Wyżynnej.

Jednocześnie mając na uwadze obecny rozkład natężeń ruchu drogowego na wlocie ul. Wały Jagiellońskie przed skrzyżowaniem z ul. Hucisko wydłużenie buspasa nie powinno wpłynąć na ruch pozostałych pojazdów. Przeprowadzone badania natężenia ruchu dowiodły, że większość kierowców w tym miejscu i tak korzysta z wewnętrznego i środkowego pasa ruchu umożliwiających jazdę na wprost.

Po wdrożeniu zmian warunki ruchu drogowego będą w dalszym ciągu analizowane pod kątem możliwości ewentualnego wydłużania buspasa do zatok autobusowych na wysokości Bramy Wyżynnej.

Przedłużenie buspasa wpłynie również na organizację ruchu na ul. Bastion św. Elżbiety
Przedłużenie buspasa wpłynie również na organizację ruchu na ul. Bastion św. Elżbiety
fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP