Przebudowa skrzyżowań ulic Wałowej i Aksamitnej oraz Gazowniczej, Łagiewniki i Doki na finiszu [AKTUALIZACJA]

Dobiegają końca prace drogowe, których celem była przebudowa dwóch skrzyżowań w Śródmieściu Gdańska – ulic Wałowej i Aksamitnej oraz Gazowniczej, Łagiewniki i Doki. Jednym z końcowych etapów prac, które trwać będą od 3 do 5 grudnia będzie układanie mas bitumicznych. Należy liczyć się w tym czasie z utrudnieniami w ruchu. Trasa linii 130 zostanie skrócona do przystanku „Wały Piastowskie”.
Większość prac przy przebudowie skrzyżowania ulic Wałowej i Aksamitnej została wykonana
Większość prac przy przebudowie skrzyżowania ulic Wałowej i Aksamitnej została wykonana
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

AKTUALIZACJA

Ze względu na warunki atmosferyczne (intensywne opady śniegu i utrzymujące się niskie temperatury), prace związane z ukończeniem przebudowy ulic Gazowniczej, Łagiewniki i Doki zostały przedłużone do 30 kwietnia 2021 roku.


Układanie mas bitumicznych – utrudnienia w ruchu

Układanie mas bitumicznych na ul. Gazowniczej, Doki oraz na skrzyżowaniu ulic Łagiewniki, Wały Piastowskie i Jana z Kolna potrwa od czwartku 3 grudnia do soboty 5 grudnia. W tym czasie w godz. 7:00 – 18:00 obowiązywać będzie ruch wahadłowy sterowany ręcznie. Ze względu na warunki atmosferyczne termin prac oraz godziny obowiązywania ruchu wahadłowego mogą jednak ulec zmianie. Kierowcy odcinek objęty pracami mogą objechać ulicami Rajską oraz Gnilną.

Ze względu na prowadzone prace autobusy nie będą mogły poruszać się ul. Łagiewniki, dlatego w czwartek i piątek  (3 i 4 grudnia) autobusy linii 130 rozpoczną i zakończą trasę przy zespole przystanków autobusowych „Wały Piastowskie”.

Nowa nawierzchnia skrzyżowania ulic Gazowniczej, Doki i Łagiewniki układana będzie od 3 do 5 grudnia
Nowa nawierzchnia skrzyżowania ulic Gazowniczej, Doki i Łagiewniki układana będzie od 3 do 5 grudnia
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Większość prac zakończona – koniec przebudowy w połowie stycznia

Przebudowa skrzyżowań ul. Wałowej i Aksamitnej, a także Gazowniczej, Doki i Łagiewniki realizowana jest od końca lipca w ramach umowy drogowej zawartej z firmą Develia na podstawie art. 16 Ustawy o drogach publicznych.

Większa część zadań, które zawarto w zakresie przebudowy, została już wykonana. Na skrzyżowaniu ulic Wałowej i Aksamitnej zawężony został wlot ul. Aksamitnej i poszerzono jezdnię ul. Wałowej, na której wytyczono lewoskręt do powstającego osiedla mieszkaniowego. Na skrzyżowaniu ułożono nową nawierzchnię bitumiczną. W obrębie przejść dla pieszych został wybudowany nowy azyl, a ten już istniejący został powiększony. W rejonie przejść, a także na przystanku autobusowym ułożone zostały płytki fakturowe, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. Przystanek został wyposażony w nową wiatę, a na zawężeniu wlotu ul. Aksamitnej powstały zieleńce.

W drugiej lokalizacji objętej przebudową, czyli na ul. Gazowniczej, Doki i Łagiewniki przeprofilowaniu uległo skrzyżowanie tych ulic. Cała ul. Gazownicza została wykonana od podstaw – ułożono tam nowe podbudowy oraz nawierzchnię bitumiczną. Do wykonania pozostało jeszcze ułożenie nowej nawierzchni w obrębie skrzyżowania ulic Wały Piastowskie/Łagiewniki, które będzie realizowane w dniach 3-5 grudnia. Ponadto ułożona zostanie nawierzchnia z kamienia brukowego na ul. Doki, nawierzchnie chodników wraz z płytkami fakturowymi w obrębie przejść dla pieszych. Na przystanku autobusowym ustawiona zostanie nowa wiata, a w rejonach zawężeń jezdni powstaną cztery niewielkie trawniki. Ostatnim etapem prac będzie wymalowanie nowego oznakowania poziomego.

Całość robót powinna zostać ukończona do połowy stycznia. Wpływ na ostateczny termin mogą mieć jednak warunki atmosferyczne oraz procedury związane z dokumentacją techniczną.

Na przebudowanym skrzyżowaniu ulic Aksamitnej i Wałowej ustawiona została nowa wiata przystankowa
Na przebudowanym skrzyżowaniu ulic Aksamitnej i Wałowej ustawiona została nowa wiata przystankowa. Chodnik i przystanek zyskały nową nawierzchnię
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP