Powstanie azyl dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Nowatorów i Rakietowej

Od poniedziałku 13 listopada na skrzyżowaniu ulic Nowatorów i Rakietowej w Kokoszkach prowadzone będą prace drogowe. Istniejące tam przejście dla pieszych wyposażone będzie w azyl, który wybudowany zostanie w miejscu pasa do skrętu w lewo. Roboty potrwają ok. tygodnia i będą wymagały zamknięcia lewoskrętu, wyznaczeniu tymczasowego przejścia oraz zawężenia jezdni ul. Nowatorów w obrębie skrzyżowania.
Na zdjęciu widoczne jest przejście dla pieszych na ul. Nowatorów przy skrzyżowaniu z ul. Rakietową, które zostanie wyposażone w azyl
Przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Nowatorów i Rakietowej
GZDiZ

Wykonanie azylu na przejściu dla pieszych podniesie poziom bezpieczeństwa przechodzących przez jezdnię pieszych. Zwłaszcza, że na ul. Nowatorów występuje duże natężenie ruchu pojazdów ciężarowych, wykorzystujących ją jako drogę dojazdową do zakładów przemysłowych znajdujących się na ul. Budowlanych czy ul. Maszynowej.

Azyl będzie miał postać wyspy wykonanej na środku przejścia dla pieszych, „otoczonej” dodatkowo strefą wyłączoną z ruchu. Powstaną one w miejscu wydzielonego pasa do skrętu w lewo. Dzięki temu pieszy do przejścia przez ul. Nowatorów będzie miał dwa pasy zamiast trzech. Dodatkowo będzie mógł pokonać jezdnię bezpiecznie w dwóch etapach.

Po wybudowaniu azylu kierowcy skręcający w lewo w ul. Rakietową będą mogli to uczynić z pasa przeznaczonego obecnie do jazdy na wprost i skrętu w prawo. Jednocześnie zachowana zostanie przestrzeń za azylem, w której pojazd skręcający w lewo będzie mógł oczekiwać na możliwość zjazdu ze skrzyżowania bez blokowania samochodów jadących na wprost, czy skręcających w prawo.

Wykonanie azylu na przejściu przy skrzyżowaniu ulic Nowatorów i Rakietowej to kolejny krok do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu. W 2022 roku w ramach umowy drogowej zawartej zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych prywatny inwestor wybudował w tym miejscu nowe oświetlenie uliczne, doświetlające przejścia dla pieszych.

Azyl dla pieszych i strefa wyłączona z ruchu na ul. Nowatorów-Rakietowej
Azyl dla pieszych i strefa wyłączona z ruchu na ul. Nowatorów-Rakietowej
brak autora

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP