Przenieśliśmy siedlisko pachnicy dębowej, uprzątnęliśmy powalone drzewa z Wielkiej Alei Lipowej

Dlaczego zwlekaliśmy z usunięciem powalonych podczas styczniowej wichury drzew z Wielkiej Alei Lipowej? Powód nie był prozaiczny. W przewróconych lipach znajdowało się bowiem siedlisko pachnicy dębowej, dla której należało znaleźć siedlisko zastępcze. Musieliśmy poczekać, by w odpowiednim czasie móc przenieść te zagrożone wyginięciem chrząszcze do nowego, bezpiecznego domu.
W powalonych podczas wichur lipach WAL znajdowało się siedlisko pachnicy dębowej
W powalonych podczas wichur lipach WAL znajdowało się siedlisko pachnicy dębowej
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Pachnica dębowa – Osmoderma eremita to owad chroniony nie tylko polskim, ale i międzynarodowym prawem.  Aby móc uprzątnąć przewrócone drzewa oraz uratować znajdujące się w próchnowiskach larwy i dorosłe osobniki musieliśmy wystąpić do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o wydanie zezwolenia na przeniesie chronionych owadów wraz z ich siedliskiem. Po zakończonej procedurze w ostatnich dniach kwietnia mogliśmy przystąpić do prac. 

Próchnowisko z zawartością zostało zebrane ręcznie, umieszczone w pojemniku transportowym, a następnie niezwłocznie przeniesione i wsypane do wytypowanego siedliska zastępczego. Zadbaliśmy o to, by znalezione larwy znalazły nowy, przyjazny dom. Ostrożnie przenieśliśmy je do starannie wybranych dziupli w innych wiekowych drzewach razem z próchnowiskiem, w którym przebywały. Mają tam zapewnione idealne warunki do rozwoju i wzrostu.

Pachnica dębowa to jeden z większych chrząszczy występujących w naszym kraju. Czasami jego wielkość dochodzi do 6 cm. W postaci larwalnej pachnica rozwija się we wnętrzach starych drzew przez 3 - 4 lata. Jej ulubionym siedliskiem są, wbrew nazwie, przydrożne szpalery i aleje wiekowych lip. Nic dziwnego, że zadomowiła się w Wielkiej Alei Lipowej.   

Skąd wywodzi się nazwa tego owada? Nazwa pachnica nawiązuje do śliwkowo-morelowego zapachu, który ten chrząszcz wydziela. Jest to zapach tak intensywny, że również człowiek jest w stanie go wyczuć.

Po zabezpieczeniu sideliska pachnicy powalone drzewa zostały usunięte
Po zabezpieczeniu siedliska pachnicy powalone drzewa zostały usunięte
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ
Larwa pachnicy dębowej
Larwa pachnicy dębowej
fot. Magdalena Kiljan/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP