Posprzątamy 630 budek lęgowych i zawiesimy 230 nowych

Od lat przygotowujemy budki lęgowe zawieszone na terenie Gdańska do okresu lęgowego ptaków. Dziś jest ich ponad 600. W styczniu zawiesimy kolejne.
48417503_730432144005301_8469146114338062336_n
GZDiZ

Zima w pełni, a my spieszymy, aby zdążyć przed początkiem okresu lęgowego. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody trwa on od 1 marca do 15 października, jednak w praktyce ten czas jest różny w zależności od gatunku i warunków pogodowych w danym roku. Dla przykładu: u bielików okres lęgowy może zacząć się już pod koniec stycznia i trwa do lipca, u wróbli na przełomie lutego i marca, aby zakończyć się w sierpniu, u jerzyków od maja do sierpnia.

W styczniu wyczyścimy istniejące budki lęgowe i zawiesimy nowe. W ten sposób na terenie gdańskich parków, zieleńców i cmentarzy będzie już 860 kryjówek, w których ptaki będą mogły założyć gniazda.

Zakupiliśmy 4 typy budek lęgowych dedykowane różnym gatunkom ptaków. Różnią się od siebie wielkością i kształtem:

Typ E (50 szt.) – największa z budek lęgowych, którą zasiedlić mogą: puszczyk, gągoł, nurogęś, krzyżówka, a nawet pustułka;

Typ B (40 szt.) - przeznaczona głównie dla szpaka, lecz nie pogardzą nią również: bogatka, pleszka czy kowalik;

Typ P (50 szt.) - budka lęgowa dla półdziuplaków zasiedlona może być przez takie gatunki jak: muchołówka szara, kopciuszek, pleszka, pliszka siwa, rudzik;

Typ A (90 szt.) – najmniejszy z ptasich domków, a zasiedlać go mogą: sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kowalik, muchołówka żałobna, dzięciołek.

Zachęcamy mieszkańców Gdańska do tworzenia kryjówek dla ptaków na działkach, w ogrodach i na podwórkach. W dużych miastach wciąż brakuje odosobnionych zakamarków do gniazdowania wielu gatunków ptaków. Te śpiewające bez wątpienia umilą nam życie, a inne zadbają o sanitarny aspekt zmniejszając ilość pasożytów.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP