Ponad połowa krzyży na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa” będzie oczyszczona

Do końca czerwca oczyszczonych zostanie 360 nagrobków na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”. To kontynuacja rozpoczętej dwa lata temu akcji mającej na celu uporządkowanie całego cmentarza.
Czyszczenie betonowych krzyży na Cmentarzu Pomniku Bohaterów Zaspa
Czyszczenie betonowych krzyży na Cmentarzu Pomniku Bohaterów "Zaspa"
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Od wczoraj trwają prace porządkowe związane z oczyszczeniem pomników. Czyszczenie odbywa się za pomocą myjek ciśnieniowych. Dzięki temu z nagrobków usunięte zostaną zanieczyszczenia: kurz, mchy i porosty. To już kolejna taka akcja na przestrzeni ostatnich kilku lat.

W ubiegłym roku dzięki działaniom Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zostało oczyszczonych 578 krzyży. Natomiast dwa lata temu umyto 197 pomników, w tym 50 z inicjatywy gdańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykonawca ma czas do końca czerwca na wyczyszczenie kolejnych 360. Da to łączna liczbę 1135 odświeżonych pomników. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą prace mogą zakończyć się w ciągu 2 tygodni.

Na Cmentarzu na Zaspie znajduje się ponad 2 tysiące nagrobków w formie betonowych krzyży imiennych. Upamiętniają one ofiary II Wojny Światowej – wśród nich są gdańscy pocztowcy, a także pomordowani w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Czyszczenie betonowych krzyży na Cmentarzu Bohaterów Zaspa
Czyszczenie betonowych krzyży na Cmentarzu Bohaterów "Zaspa"
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP