Pomnik Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach jest nowy

Uszkodzona tablica Pomnika Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach została wymieniona na nową. Granitowa płyta przez 25 lat narażona na drgania uległa pęknięciu.
Wymieniliśmy tablicę Pomnika Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach
Wymieniliśmy tablicę Pomnika Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach
fot. GZDiZ

Pomnik upamiętniający 32 ofiary tragicznego wypadku autobusu w Kokoszkach z 2 maja 1994 roku znajduje się u zbiegu ulic Kartuskiej i Bysewskiej. Ma formę tablicy wykonanej z granitu polerowanego, na której wygrawerowano nazwiska ofiar katastrofy. Jego odsłonięcie odbyło się 31 października 1997 roku.

Ze względu na grząski grunt, na którym posadowiony jest pomnik oraz sąsiedztwo ruchliwej ulicy pomnik przez lata narażony był na drgania. W ich wyniku granitowa tablica uległa pęknięciu. Przeprowadzona wizja w terenie oraz opinia doświadczonego kamieniarza wykazały, że uszkodzenie tablicy jest na tyle znaczne, iż nie można jej było naprawić miejscowo.

W związku z tym wykonano nową tablicę z inskrypcją zawierającą imiona i nazwiska ofiar katastrofy. Tablica jest zbliżona pod względem kształtu, koloru oraz materiału z dotychczasową i stanęła w tym samym miejscu. W celu zabezpieczenia nowej tablicy przed drganiami posadowiona została na fundamencie, a wokół pomnika ułożono nawierzchnię z kostki granitowej.  

Pomnik Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach przed i po wymianie tablicy
Pomnik Ofiar Katastrofy Autobusowej w Kokoszkach przed i po wymianie tablicy
fot. GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP