Płotki ochronne i czerwone wstążki

W najbliższych dniach w pasach drogowych pojawią się dwa elementy: ochronne płotki oraz czerwone wstążki. Płotki mają zadanie chronić przydrożne rośliny przed błotem pośniegowym oraz środkami chemicznymi stosowanymi w ramach zimowego utrzymania dróg. Wstążki natomiast zabezpieczą ozdobne trawy przed łamaniem się pod ciężarem śniegu, a jednocześnie przyozdobią miasto.
Płotki ochronne dla roślin
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W tym sezonie zimowym, podobnie jak w latach ubiegłych, narażone na niepożądane działania rośliny w pasie drogowym osłonimy płotkami. Wygrodzenia mają na celu ochronić przede wszystkim najmłodsze nasadzenia oraz drzewa, czyli te posadzone w pasach drogowych w tym roku. Osłony ustawione zostaną m.in. na al. Grunwaldzkiej, ul. Podwale Staromiejskie, ul. Wałowej i ul. Wyzwolenia.

Faliste płyty wykonane są z przeźroczystego tworzywa sztucznego,  mają  wysokość  50 cm, grubość 0,8 cm. Mocowane do podłoża specjalnymi szpilkami.

GZDiZ monitoruje stan chemiczny gleby w pasach drogowych. Próbki pobierane są do badania wiosną, po ustaniu warunków zimowych. Badanie przeprowadza Okręgowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Gdańsku.  Żadne z badań nie wykazało dotychczas przekroczenia norm.

Na zimę zabezpieczamy też ozdobne trawy, które licznie występują na miejskich zieleńcach i w pasach drogowych. Aby długie trawy nie łamały się pod ciężarem śniegu – wiąże się je w snopki. Wstążki w formie kokard będą miały kolor czerwony, w ten sposób wpiszą się w świąteczny krajobraz miasta. Ozdobne snopki zobaczyć będzie można w 13 lokalizacjach m.in. przy skrzyżowaniu ulic Rakoczego z Bulońską, rondzie  św. Jana de La Salle czy al. Grunwaldzkiej.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP