Pierwszy psi pisuar pojawił się we Wrzeszczu

Na rogu ulic Partyzantów i Matki Polki stanął miejski pisuar dla psów tzw. piesuar. Psia toaleta to projekt pilotażowy, to czy zamontowane zostaną kolejne zależeć będzie od opinii właścicieli psów.
Piesuar przy ul. Partyzantów
fot. GZDiZ

Lokalizacja pierwszego miejskiego pisuaru dla psów nie jest przypadkowa. Park kieszonkowy na rogu ulic Partyzantów i Matki Polki zmienił swoje oblicze w ubiegłym roku. Posadzono tam krzewy, trawy ozdobne, wykonana została również nowa nawierzchnia, ustawiono także nowe ławki. Ten niewielki zieleniec stał się miejscem popularnym, również wśród właścicieli psów. Dlatego z myślą o ochronie roślinności w tym miejscu pojawił się pierwszy gdański piesuar.

Prace związane z założeniem psiej toalety polegały w pierwszej kolejności na odpowiednim przygotowaniu miejsca, czyli wykorytowaniu terenu, montażu obrzeży betonowych, rozłożeniu piasku i otoczaka kolorowego oraz nasadzeniu traw ozdobnych. Następnie został zamontowany betonowy piesuar  wraz z tabliczką informacyjną. Konstrukcja piesuaru składa się z korpusu, w którym są wydrążone specjalnie wyprofilowane otwory oraz podstawki magazynującej feromony z psiego moczu. One zaś "zachęcają" psa do oddawania moczu właśnie w tym miejscu. Co więcej, wydzielający się zapach jest atrakcyjny dla czworonogów, a zupełnie niewyczuwalny dla człowieka. Całość piesuaru wykonana jest z materiałów, które nie są szkodliwe dla środowiska i nie ingerują w jego funkcjonowanie.

Jeśli piesuar sprawdzi się w działaniu niewykluczone, że kolejne tego typu konstrukcje pojawią się w innych lokalizacjach Gdańska.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP