Parkowanie [PODSUMOWANIE 2021 ROKU]

Uruchomienie mobilnej kontroli opłat za pomocą pojazdu skanującego to najważniejsza zmiana, jaka dotyczyła funkcjonowania obszaru płatnego parkowania w Gdańsku w 2021 roku. Ale nie jedyna. W życie weszło również kilka innych formalnych zmian w Strefie Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Ponadto od sierpnia kierowcy mogą korzystać z nowego parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej.
Jesienią 2021 roku ruszyła w Gdańsku mobilna kontrola opłat w obszarze płatnego parkowania z użyciem pojazdu skanującego
Jesienią 2021 roku ruszyła w Gdańsku mobilna kontrola opłat w obszarze płatnego parkowania z użyciem pojazdu skanującego
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Ruszyła mobilna kontrola

Od 4 listopada po gdańskich ulicach porusza się charakterystyczny niebieski samochód. Wyróżnia go jednak nie kolor, a urządzenie zamontowane na dachu. To skaner odczytujący tablice rejestracyjne pojazdów i robiący ich zdjęcia. Są one następnie weryfikowane pod kątem wniesienia opłaty za postój w SPP i ŚSPP. Kierowcom, którzy za postój nie zapłacili wysyłane są wezwania do opłaty dodatkowej. Mobilna kontrola to narzędzie, które pozwala na sprawdzenie większej liczby samochodów w krótszym czasie w porównaniu z tradycyjną pieszą kontrolą. Mobilnie możemy skontrolować nawet 4000 pojazdów dziennie, podczas gdy jeden pieszy kontroler w tym samym czasie sprawdzi ok. 350 samochodów.

Zmiany w funkcjonowaniu SPP

Uruchomienie mobilnej kontroli nie było jedyną zmianą w 2021 roku w funkcjonowaniu obszaru płatnego parkowania w Gdańsku. W marcu Radni Miasta Gdańska uchwalili m.in. zmiany rozszerzające granice sektora Wrzeszcz Górny o rejon ul. Słowackiego i al. Żołnierzy Wyklętych oraz o leśny odcinek ul. Smoluchowskiego w sektorze Aniołki. Na razie jednak za postój w tych miejscach nie trzeba wnosić opłaty. Ponadto skorygowana została granica sektorów Młode Miasto i Stare Miasto w rejonie ulic Aksamitnej i Wałowej.

Oprócz tego nowe zapisy w uchwale umożliwiają wybór sektora dla mieszkańców ulic granicznych przy wyrabianiu karty opłaty zryczałtowanej.

Kolejne zmiany przyniosła sierpniowa sesja Rady Miasta Gdańska. Podczas niej uchwalono zmianę, uprawniającą do darmowego postoju na miejscach dla niepełnosprawnych dla członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej posiadających Kartę Kombatanta. Inna ze zmian objęła zasady wydawania kart „N+”, które uprawniają do bezpłatnego postoju osób niepełnosprawnych na ogólnodostępnych miejscach SPP i ŚSPP. Dzięki zmianom od 2021 roku kartę „N+” mogą otrzymać również osoby zmagające się ze schorzeniami układu oddechowego i krążenia.

Nowy parking kubaturowy

Od września 2021 roku kierowcy mogą korzystać z nowego parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej między wiaduktem Biskupia Góra a Urzędem Wojewódzkim i Marszałkowskim. Parking kubaturowy powstał jako część inwestycji wiaduktu Biskupia Górka. Liczy cztery kondygnacje, na których kierowcy mogą parkować swoje samochody na w sumie 378 miejscach. 15 z nich to miejsca dla osób niepełnosprawnych. Parking czynny jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Do czasu wprowadzenia w tym rejonie miasta Strefy Płatnego Parkowania korzystanie z parkingu jest bezpłatne.

Nowe oznakowaniu parkingów „Parkuj i Jedź”

Bezpłatnie kierowcy mogą korzystać również z parkingów "Parkuj i Jedź" (Park and Ride), które w marcu otrzymały nowe oznakowanie. Jest ich w Gdańsku osiem i znajdują się przy pętlach autobusowo-tramwajowych oraz przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Można na nich zostawić swój samochód, a także rower i przesiąść się na komunikację miejską. Parkingi „Parkuj i Jedź” to jeden z elementów polityki komunikacyjnej Gdańska, która zachęca mieszkańców do podróżowania w mieście z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Nie muszą oni jechać do pracy lub szkoły wyłącznie samochodem. Wystarczy dojechać z domu na jeden z parkingów „Parkuj i Jedź”, tam zostawić swoje auto lub rower (na siedmiu z ośmiu parkingów zamontowane są stojaki rowerowe, na części z nich także zadaszone) i przesiąść się na autobus, tramwaj czy pociąg PKM. Przekłada się to na zmniejszenie liczby pojazdów na ulicach, a tym samym na większą płynność ruchu, a w godzinach szczytu na mniejsze korki. W sumie na 8 parkingach "Parkuj i Jedź" kierowcy mają do dyspozycji blisko 1000 miejsc postojowych.

Wiosną na naszej stronie internetowej uruchomiliśmy również nową zakładkę, w której zamieściliśmy informacje nie tylko o parkingach „Parkuj i Jedź”, ale także o parkingach w centrum Gdańska, obsługiwanych przez podmioty prywatne, instytucje kultury czy galerie handlowe. Ponadto znajdują się tam również informacje o miejscach postojowych przeznaczonych dla autokarów.

Informacje o parkingach dostępne są pod adresem: gzdiz.gda.pl/parkingi

Od września kierowcy mogą korzystać z nowego parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej
Od września kierowcy mogą korzystać z nowego parkingu kubaturowego przy ul. Okopowej
fot. Konrad Marciński/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP