Parkingi „Parkuj i Jedź” w Gdańsku z nowym oznakowaniem

Osiem parkingów, znajdujących się przy pętlach autobusowo-tramwajowych oraz przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otrzymało nowe oznakowanie, określające ich typ jako „Park and Ride”, czyli „Parkuj i Jedź”. Na każdym znaku znajduje się informacja o jego nazwie, a także piktogramy środków komunikacji miejskiej, którymi można kontynuować podróż. Dodatkowo, parkingi te znajdą się na nowo uruchomionej zakładce na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni poświęconej wszystkim parkingom w naszym mieście.
Na parkingach Parkuj i Jedź zamontowane zostało nowe oznakowanie
Na parkingach "Parkuj i Jedź" zamontowane zostało nowe oznakowanie
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

- Konsekwentnie zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej oraz jazdy na rowerze. Z myślą o kierowcach przygotowaliśmy rozwiązania, które ułatwią im zamianę auta na tramwaj czy autobus. Przygotowaliśmy osiem parkingów, rozmieszczonych w różnych częściach naszego miasta, na których można bezpłatnie zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską - mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak.

Bezpłatne parkingi o charakterze „Parkuj i Jedź” to:

 • Parking przy stacji PKM Gdańsk Jasień przy ul. Władysława Andersa (78 miejsc postojowych, 3 miejsca dla niepełnosprawnych, 16 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy stacji PKM Gdańsk Kiełpinek przy ul. Szczęśliwej (74 miejsca postojowe, 4 miejsca dla niepełnosprawnych, 16 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy węźle integracyjnym w Rębiechowie (358 miejsc postojowych, 17 miejsc dla niepełnosprawnych, 41 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Siedlce przy ul. Struga (45 miejsc postojowych, 2 miejsca dla niepełnosprawnych, 10 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska przy ul. Świętokrzyskiej (99 miejsc postojowych, 6 miejsc dla niepełnosprawnych, 110 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Ujeścisko przy al. Pawła Adamowicza (167 miejsc postojowych, 11 miejsc dla niepełnosprawnych, 26 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy stacji PKM Gdańsk Matarnia przy ul. Budowlanych (108 miejsc postojowych, 4 miejsca dla niepełnosprawnych, 15 miejsc dla rowerów)
 • Parking przy stacji PKP Gdańsk Osowa przy ul. Barniewickiej (34 miejsca postojowe)

O typie wymienionych parkingów świadczą specjalne znaki, które zostały zamontowane w piątek, 26 marca. Znajduje się na nich symbol parkingu, czyli „P+R” wraz z polskim odpowiednikiem „Parkuj i Jedź” oraz jego nazwa. Na znakach są również piktogramy środków komunikacji miejskiej, których przystanki sąsiadują z parkingami (autobus, tramwaj i pociąg).

Lokalizacja parkingów „Parkuj i Jedź” nie jest przypadkowa. Znajdują się one przy trasach dojazdowych do Gdańska z innych miejscowości, bądź w sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych transportu publicznego. Każdy z nich posiada co najmniej kilkadziesiąt miejsc postojowych – w tym miejsca wyznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Ekologicznie po mieście

Parkingi „Parkuj i Jedź” to jeden z elementów polityki komunikacyjnej Gdańska, która zachęca mieszkańców do podróżowania w mieście z wykorzystaniem komunikacji publicznej. Nie muszą oni jechać do pracy lub szkoły wyłącznie samochodem. Wystarczy dojechać z domu na jeden z parkingów „Parkuj i Jedź”, tam zostawić swoje auto lub rower (na siedmiu z ośmiu parkingów zamontowane są stojaki rowerowe, na części z nich także zadaszone) i przesiąść się na autobus, tramwaj czy pociąg PKM. Przekłada się to na zmniejszenie liczby pojazdów na ulicach, a tym samym na większą płynność ruchu, a w godzinach szczytu na mniejsze korki.

Korzystanie z parkingów „Parkuj i Jedź” to oszczędność czasu, bowiem jadąc komunikacją miejską można ominąć poranne czy popołudniowe korki. Znika także problem miejsca parkingowego u celu podróży – w uczęszczanych rejonach miasta znalezienie wolnego miejsca postojowego jest kłopotliwe, co więcej za postój auta na obszarze płatnego parkowania lub prywatnym parkingu trzeba zapłacić. W odróżnieniu od nich parkingi „Parkuj i Jedź” są w Gdańsku bezpłatne, niezależnie od czasu postoju. Tak więc pozostawienie auta na jednym z ośmiu gdańskich parkingów „Parkuj i Jedź” to także oszczędność pieniędzy.

Łącznie parkingi „Parkuj i Jedź” w Gdańsku to:

 • 8 lokalizacji
 • 963 miejsca postojowe
 • 47 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych
 • 234 miejsca postojowe dla rowerów
W Gdańsku funkcjonuje osiem oznakowanych parkingów Parkuj i Jedź
W Gdańsku funkcjonuje osiem oznakowanych parkingów "Parkuj i Jedź"
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Mapa parkingów w Gdańsku

Na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni uruchomiona została zakładka poświęcona parkingom. Zakładka dostępna jest pod adresem gzdiz.gda.pl/parkingi

Zawarte są w niej informacje o parkingach „Parkuj i Jedź” – o liczbie miejsc postojowych, a także o możliwości dalszej podróży komunikacją miejską – liniach autobusowych i tramwajowych oraz pociągach PKM z odnośnikami do rozkładów jazdy. Jest tam także mapa, ułatwiająca zlokalizowanie danego parkingu.

By ułatwić korzystanie z parkingów na terenie Śródmieścia, i uniknąć parkowania w miejscach do tego nieprzeznaczonych w zakładce wskazaliśmy ogólnodostępne parkingi płatne przy tych obiektach, gdzie kierowcy również mogą zaparkować swój samochód.

Jednocześnie zachęcamy kierowców jadących do Głównego Miasta do skorzystania z bezpłatnych parkingów "Parkuj i Jedź".

W zakładce są również informacje o parkingach przeznaczonych dla postoju autobusów.

Zakładkę zamierzamy rozbudowywać i uzupełniać dane o kolejnych parkingach. Zachęcamy do zgłaszania o lokalizacjach parkingów ogólnodostępnych na adres gzdiz@gdansk.gda.pl


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP