Oświetlenie i sygnalizacja świetlna [PODSUMOWANIE 2022 ROKU]

1880 podjętych interwencji dotyczących oświetlenia w tym m. in. 133 wymienionych lub wyprostowanych słupów oświetleniowych, 973 naprawione lub wymienione oprawy oświetleniowe, 67 napraw uszkodzonych kabli energetycznych. 1444 interwencji dotyczących sygnalizacji od usunięcia zwarcia w okablowaniu do wymiany masztu czy żarówki. Do tego zainstalowanych 160 kompletów iluminacji świątecznych. To wycinek z działań, jakie w 2022 roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni podejmował w zakresie utrzymania oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnej.
Wielobarwna iluminacja wiaduktu w ciągu ul. Kościuszki/al. Żołnierzy Wyklętych wykorzystywana jest podczas okolicznościowych iluminacji towarzyszących różnym akcjom społecznym czy edukacyjnym
Wielobarwna iluminacja wiaduktu w ciągu ul. Kościuszki/al. Żołnierzy Wyklętych wykorzystywana jest podczas okolicznościowych iluminacji towarzyszących różnym akcjom społecznym czy edukacyjnym
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Dbanie o poprawne działanie oświetlenia ulicznego, a także sygnalizacji świetlnej to kluczowe zadanie, które codziennie realizuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Nasi energetycy każdego dnia pracują na ulicach, chodnikach, mostach i wiaduktach, a także w parkach, na skwerach i zieleńcach, troszcząc się o to, by były one odpowiednio oświetlone. Bo właściwe oświetlenie to bezpieczeństwo i komfort w poruszaniu się po Gdańsku przechodniów oraz kierowców. Podobnie rzecz ma się z sygnalizacją świetlną, która odpowiada za bezpieczny i płynny ruch pojazdów, pieszych i rowerzystów.

Oświetlenie uliczne – bieżące utrzymanie

W ramach bieżącego utrzymania oświetlenia ulicznego nasze działania koncentrują się na podejmowaniu interwencji dotyczących oświetlenia – uszkodzonych źródeł światła i opraw, a także usterek aparatów elektrycznych, sterowników i kabli zasilających. W naszym zarządzie jest blisko 27 tysięcy sztuk opraw oświetleniowych i ponad 22 tysiące słupów oświetleniowych. Ponadto na gdańskich ulicach zainstalowane są oprawy i słupy będące infrastrukturą spółki Energa-Oświetlenie (ponad 14 tysięcy opraw oświetleniowych i prawie 13 tysięcy słupów). W 2022 roku podjęliśmy 1880 interwencji. Ponadto wymieniliśmy i naprawiliśmy 133 słupy oświetleniowe, które zostały uszkodzone w wyniku kolizji drogowych lub aktów wandalizmu.

Sygnalizacja świetlna - modernizacje i naprawy oraz bieżące utrzymanie.

Obok dbania o oświetlenie uliczne zajmujemy się również sygnalizacją świetlną, którą na bieżąco naprawiamy i modernizujemy.

W ramach poprawy warunków dla ruchu pieszego i rowerowego zajęliśmy się likwidacją 530 przycisków na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Z kolei na 78 skrzyżowaniach wydłużono fazy oraz zwiększono częstotliwości cykli światła zielonego dla pieszych.

Ponadto  podjęliśmy 468 interwencji związanych z  przywracaniem działania sygnalizacji świetlnej, w których konieczne było jej ponowne uruchomienie. Dodatkowo odtwarzaliśmy  uszkodzone detektory dla pieszych i pojazdów oraz pętle indukcyjne i wymieniliśmy  przepalone żarówki/wkłady LED w latarniach sygnalizacyjnych. Utrzymujemy w pełnej sprawności technicznej również punkty nadzoru wizyjnego, tablice i znaki zmiennej treści, stacje pogodowe, systemy informacji parkingowej, tablice radarowe z wyświetlaczami, kanalizację kablową i teletechniczną z sieciami światłowodowymi itp.

Estetyka, konserwacje osprzętu i konstrukcji

W ciągu roku na bieżąco zajmowaliśmy się także różnego rodzaju przeglądami i pomiarami instalacji oświetleniowych i iluminacyjnych, sygnalizacji świetlnych czy urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Konserwowaliśmy i malowaliśmy słupy, konstrukcje urządzeń, wysięgniki i szafy, a także przywracaliśmy do działania po awariach windy w pasach drogowych. Uprzątnęliśmy tysiące plakatów i ulotek z utrzymywanych przez GZDiZ urządzeń elektrycznych – szafek czy słupów – co miało pozytywny wpływ na estetykę przestrzeni publicznej naszego miasta.

Iluminacje świąteczne i nie tylko

W grudniu i styczniu dbaliśmy również o to, by Gdańsk gustownie prezentował się w świątecznej aurze dzięki świetlnym iluminacjom. Ledowymi sznurami, nitkami, przewieszkami i innymi dekoracjami ozdabialiśmy drzewa w pasach zieleni i na skwerach, czy ustawiane w wielu dzielnicach Gdańska bożonarodzeniowe choinki. Iluminacji nie zabrakło także na słupach oświetleniowych i trakcyjnych. W sumie wykorzystaliśmy w tym celu  blisko 160 kompletów różnego rodzaju iluminacji.

W ciągu roku okolicznościowa iluminacja podkreślała charakter również innych świąt i wydarzeń. Na biało-czerwono oświetlaliśmy gdańskie zabytki oraz obiekty inżynierskie, takie jak mosty i wiadukty. Kolorowe iluminacje okolicznościowe przypominają o różnych akcjach społecznych czy edukacyjnych i są także gestem solidarności, np. z narodami Ukrainy i Białorusi.

Iluminacje nie są jednak włączane tylko z okazji świąt i uroczystości. Gdańskie zabytki, obiekty sakralne oraz obiekty inżynierskie, maszty flagowe, pomniki (w sumie jest ich 90) są podświetlane codziennie. Wymagają one również przeprowadzania cyklicznych kontroli i napraw, które są na bieżąco wykonywane przez naszych oświetleniowców.

Instalacje energetyczne i teletechniczne

Wśród realizowanych przez nas zadań znajduje się liczna grupa, dotycząca instalacji energetycznych i teletechnicznych, znajdujących się w pasie drogowym i stanowiących własność miejską. Zajmujemy się ich planowaniem, przejmowaniem, naprawą i konserwacją

Na dziale Energetyczno–Teletechnicznym GZDiZ spoczywa również obowiązek wydawania warunków technicznych projektowania nowej infrastruktury oświetleniowej (m.in. dla programu "Jaśniejszy Gdańsk”), kanałów technologicznych, sieci światłowodowych, iluminacji oraz sygnalizacji świetlnej i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu wymagających zasilania w energię elektryczną. W 2022 roku przekazaliśmy projektantom w sumie 168 takich pism.

Nasza praca to również opiniowanie dokumentacji technicznych budowy infrastruktury oświetleniowej i sygnalizacji świetlnej, która znajdzie się w utrzymaniu działu oraz opiniowanie dokumentacji budowy instalacji energetycznych, teletechnicznych, sanitarnych czy wodno-kanalizacyjnych, których GZDiZ nie będzie gestorem, ale będą ułożone w pasie drogowym. W minionym roku przez ręce pracowników działu przeszło łącznie 1 847 takich dokumentacji.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP