Oświetlenie i sygnalizacja świetlna [PODSUMOWANIE 2021 ROKU]

Jak ważne jest działające oświetlenie uliczne oraz prawidłowo funkcjonująca sygnalizacja świetlna nie trzeba nikogo przekonywać. Właściwe oświetlenie to bezpieczeństwo i komfort poruszania się po zmroku, a sygnalizacja świetlna odpowiada za bezpieczny i płynny ruch pojazdów, pieszych i rowerzystów. Dlatego też codziennie nasi energetycy dbają, by uliczne latarnie i sygnalizatory świetlne działały bez zarzutu. Nie inaczej było w 2021 roku.
Prawidłowo działająca sygnalizacja świetlna ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego
Prawidłowo działająca sygnalizacja świetlna ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Aby ulice, chodniki, mosty i wiadukty, a także parki, skwery czy zieleńce nie tonęły w ciemnościach, a były odpowiednio oświetlone zajmujemy się bieżącym utrzymaniem infrastruktury energetycznej. A ta w Gdańsku liczy sobie 27 tysięcy opraw oświetleniowych i ponad 22 tysiące słupów. Ponadto na gdańskich ulicach zainstalowanych jest 14 tysięcy opraw i słupów będących infrastrukturą spółki Energa-Oświetlenie Sp. Z o.o.

Nasze działania koncentrują się też na usuwaniu pojawiających się awarii. Wymieniamy uszkodzone źródła światła i oprawy, usuwamy usterki aparatów elektrycznych, sterowników i kabli. W sumie w 2021 roku podjęliśmy 1430 interwencji dotyczących miejskiego oświetlenia. Ponadto wymieniliśmy i naprawiliśmy 106 słupów oświetleniowych, które zostały uszkodzone w wyniku kolizji drogowych lub aktów wandalizmu.

Sygnalizacja świetlna - modernizacje i naprawy

Obok dbania o oświetlenie uliczne zajmujemy się również sygnalizacją świetlną, którą utrzymujemy na bieżąco. W ramach naszych obowiązków w tym zakresie w 2021 roku dokonaliśmy modernizacji sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach w 3 lokalizacjach.

Warto tutaj wspomnieć o skrzyżowaniu ulic Smoluchowskiego - Dębinki, gdzie wprowadzono sygnalizację świetlną dla kontraruchu pojazdów komunikacji miejskiej, taxi, służb miejskich, motocykli, motorowerów oraz karetek pogotowia. Buspas rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z Al. Zwycięstwa i poprowadzony jest do skrzyżowania z ul. Dębinki. W tym celu na skrzyżowaniu ulic Dębinki – Smoluchowskiego zamontowaliśmy nowy sygnalizator ogólny 3-komorowy LED na istniejącym słupie oraz zdemontowane zostały sygnalizatory kierunkowe dla ruchu rowerowego oraz przyciski przy przejściach dla pieszych. Sygnalizacja na wlocie buspasa jest wzbudzana wraz z sygnalizacją z przeciwległego kierunku ul. Smoluchowskiego. Dzięki tej modernizacji poprawiło się funkcjonowanie komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Oprócz budowy nowych sygnalizatorów zajmujemy się również tymi istniejącymi. Dostosowujemy programy i harmonogramy pracy sygnalizacji świetlnej, by odpowiadały potrzebom ruchu drogowego. Takich procedur w ciągu 2021 roku przeprowadziliśmy 199. Poza tym wykonaliśmy 445 napraw sygnalizacji świetlnej, w których konieczne było jej ponowne uruchomienie. Dodatkowo odtworzyliśmy  uszkodzone detektory dla pieszych i pojazdów, w tym pętle indukcyjne i wymieniliśmy  przepalone żarówki/wkłady LED w latarniach sygnalizacyjnych. Utrzymujemy w pełnej sprawności technicznej również punkty nadzoru wizyjnego, tablice/znaki zmiennej treści, stacje pogodowe, terminale informacji pasażerskiej, systemy informacji parkingowej, tablice radarowe z wyświetlaczami, kanalizację kablową i teletechniczną z sieciami światłowodowymi itp.

Estetyka, konserwacje osprzętu i konstrukcji

W ciągu roku na bieżąco zajmowaliśmy się także różnego rodzaju przeglądami i pomiarami instalacji oświetleniowych. Konserwowaliśmy i malowaliśmy słupy, konstrukcje urządzeń, wysięgniki i szafy oświetleniowe, jak i uruchamialiśmy windy w pasach drogowych po awariach. Odpowiadamy również za uprzątnięcie tysięcy plakatów, ulotek z infrastruktury miejskiej tj. szafek, słupów, poprawiając estetykę przestrzeni miejskiej.

Iluminacje świąteczne i nie tylko

W grudniu i styczniu dbamy również o to, by Gdańsk gustownie prezentował się w świątecznej aurze dzięki świetlnym iluminacjom. Ledowymi sznurami, nitkami, przewieszkami i innymi dekoracjami ozdabiamy drzewa w pasach zieleni i na skwerach, ustawiane w Gdańsku bożonarodzeniowe choinki, w tym w wielu dzielnicach miasta, a także słupy oświetleniowe i trakcyjne. W sumie w 2021 wykorzystaliśmy do tego blisko 300 kompletów różnego rodzaju iluminacji.

W ciągu roku okolicznościowa iluminacja podkreśla charakter również innych świąt i wydarzeń. Na biało-czerwono podświetlaliśmy gdańskie zabytki oraz obiekty inżynierskie, takie jak mosty i wiadukty. Kolorowe iluminacje okolicznościowe przypominają o różnych akcjach, jak i pokazują solidaryzowanie się z poszczególnymi grupami społecznymi, np. z narodem Białorusi.

Iluminacje nie są jednak włączane tylko z okazji świąt i uroczystości. Gdańskie zabytki, obiekty sakralne oraz obiekty inżynierskie, maszty flagowe, pomniki (w sumie jest ich 94) są podświetlane codziennie. Wymagają one również przeprowadzania cyklicznych kontroli i napraw, które są na bieżąco wykonywane przez naszych oświetleniowców.

Instalacje energetyczne i teletechniczne

Wśród naszych zadań znajduje się liczna grupa dotycząca instalacji energetycznych i teletechnicznych, znajdujących się w pasie drogowym i stanowiących własność miejską. Zajmujemy się ich planowaniem, przejmowaniem, naprawą i konserwacją.

Na dziale Energetyczno–Teletechnicznym GZDiZ spoczywa również obowiązek wydawania warunków technicznych projektowania nowej infrastruktury oświetleniowej, w tym dla programu, "Jaśniejszy Gdańsk”, kanałów technologicznych, sieci światłowodowych, iluminacji zabytków i świątecznych oraz sygnalizacji świetlnej i innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu wymagających zasilania w energię elektryczną. W 2021 roku z działu do zewnętrznych jednostek projektowych wystosowaliśmy łącznie 229 takich pism.

Nasza praca to również opiniowanie dokumentacji technicznych budowy infrastruktury oświetleniowej i sygnalizacji świetlnej, która znajdzie się w utrzymaniu działu oraz opiniowanie dokumentacji budowy instalacji energetycznych, teletechnicznych, sanitarnych czy wodno-kanalizacyjnych, których GZDiZ nie będzie gestorem, ale będą ułożone w pasie drogowym. W minionym roku przez ręce pracowników działu przeszło łącznie 1780 takich dokumentacji.

Odszkodowania za uszkodzoną infrastrukturę

Od kilku lat Dział Energetyczno-Teletechniczny odzyskuje pieniądze za uszkodzoną w trakcie kolizji drogowych, z powodu kradzieży bądź aktów wandalizmu infrastrukturę, będącą w utrzymaniu GZDiZ czyli między innymi: maszty sygnalizacji świetlnej, słupy oświetleniowe, iluminację zabytków oraz wiaduktów, skradzione kamery, lub uszkodzone szafki oświetleniowe.

W 2021 roku zanotowaliśmy 113 takie zdarzenia, w tym: 54 uszkodzone słupy, 58 sygnalizatorów, uszkodzenie windy na ul. Hynka w wyniku wypadku drogowego. Zamontowaliśmy również nową kamerę na skrzyżowaniu ulic Trakt św. Wojciecha – Gościnna, którą skradziono w 2020 roku.

W procedurze odszkodowawczej, jaką prowadzimy dla każdej sprawy oddzielnie uzyskaliśmy w tym roku do budżetu Gminy Miasta Gdańska 262 487,88 zł.

Oświetlenie to nie tylko uliczne latarnie. To także iluminacje obiektów inżynierskich, zabytkowych czy sakralnych
Oświetlenie to nie tylko uliczne latarnie. To także iluminacje obiektów inżynierskich, zabytkowych czy sakralnych
fot. Karol Stańczak/GZDiZ

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP