Oryginalne oznakowanie obiektów strategicznych z czasów socrealizmu zakazujące ich fotografowania w przewrotnej odsłonie

Na cokole formy architektonicznej zlokalizowanej przy wiadukcie „Brama Oliwska” w Gdańsku umieściliśmy pamiątkową tablicę na której zmieniony został „zakaz” fotografowania na „nakaz”. Tablica została zmieniona w taki sposób aby obie formy były czytelne z wyraźnym pokazaniem, która z nich jest pierwotna, a która zmodyfikowana.
Instalacja architektoniczna zlokalizowana przy wiadukcie „Brama Oliwska”
Instalacja architektoniczna zlokalizowana przy wiadukcie „Brama Oliwska”
                                                                                                                                       fot. GZDiZ

Forma architektoniczna powstała wiosną 2012 r. Składa się z fragmentu węzła podporowego dźwigara kratownicowego przebudowanego w 2012r. wiaduktu „Brama Oliwska”, zbudowanego w 1907 r. oraz granitowego ciosu podłożyskowego pochodzącego z rozebranego w 2006r. przyczółka wiaduktu kolejowego nad ul. Słowackiego w Gdańsku, pochodzącego z 1915r.

Forma łączy walory artystyczne z przesłaniem historycznym mówi mgr inż. Jacek Kamiński z działu obiektów inżynierskich GZDiZ - pomysłodawca idei zarówno instalacji, jak i montażu tablicy. Węzeł podporowy jest najbardziej skomplikowaną częścią dźwigara kratownicowego, gdyż skupia w sobie wszystkie obciążenia przenoszone przez kratownicę. Jest także charakterystycznym elementem dźwigarów kratownicowych dokumentującym bardzo wysoki poziom techniki mostowej z przełomu  XIX i XX w. Forma oddziałuje ekspresją przestrzennych kształtów, podkreślonych intensywną, czerwoną barwą.

229847576_361804938686937_8701780199978741413_n
Oryginalne oznakowanie obiektów strategicznych z czasów socrealizmu zakazujące ich fotografowania w przewrotnej odsłonie
fot. GZDiZ

Tablica pamiątkowa to oryginalne, oznakowanie obiektów strategicznych z punktu widzenia obronności, z czasów socrealizmu zakazujące ich fotografowania mówi Jacek Kamiński – jedyna jaka zachowała się w Gdańsku do dnia dzisiejszego. Tablice takie widniały na budynkach państwowych, fabrykach, kopalniach, elektrowniach, dworcach, a także na mostach. Zaczęły stopniowo znikać wraz z rozwojem satelitarnych technik fotograficznych stając się anachronizmem czasów „zimnej wojny”.

Kierując się zasadą przekory historycznej na tablicy zmieniony został „zakaz” fotografowania na „nakaz” ale w taki sposób aby obie formy były czytelne z wyraźnym pokazaniem, która forma jest pierwotna, a która zmodyfikowana. Tablica pamiątkowa w takiej postaci będzie cennym dopełnieniem dydaktycznym formy architektonicznej.

mgr inż. Jacek Kamiński - pomysłodawca idei zarówno instalacji, jak i montażu tablicy
Pomysłodawca idei zarówno instalacji architektonicznej zlokalizowanej przy wiadukcie "Brama Oliwska", jak i montażu tablicy - mgr inż. Jacek Kamiński
                                                                                                                                                                                                   fot. GZDiZ
 

Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP