Ogłaszamy konkurs na projekt nowych wiat przystankowych

Jak powinny wyglądać nowe wiaty, które montowane będą na przystankach komunikacji miejskiej w Gdańsku? Czekamy na Wasze pomysły, które wynagrodzimy. Ogłaszamy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wiat przystankowych. Rozstrzygnięcie planujemy w styczniu 2023 roku.
Na prace konkursowe koncepcji architektonicznej wiaty przystankowej czekamy do 13 stycznia 2023 roku
Na prace konkursowe koncepcji architektonicznej wiaty przystankowej czekamy do 13 stycznia 2023 roku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Wiata przystankowa. Niby niepozorna budowla, ale jakże użyteczna. Wie o tym każdy pasażer, który czekał na tramwaj albo autobus w ulewie czy podczas wichury. Daje schronienie przed deszczem, śniegiem i wiatrem, a na zamontowanej pod nią ławce można chwilę odpocząć. Pełni również funkcję informacyjną, dzięki zamieszczanych na jej ścianach rozkładach jazdy i trasach przejazdu. Bez dwóch zdań wiata przystankowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna. A co z jej aspektem estetycznym?

Wygląd wiaty jest nie mniej ważny. To konstrukcja, która stanowi widoczny element przestrzeni publicznej i powinna współgrać z otoczeniem – niezależnie czy stoi przy osiedlowej uliczce, przy głównej arterii komunikacyjnej, bądź sąsiaduje z historycznym centrum miasta.

Jaka zatem powinna być nowa gdańska wiata przystankowa? To zależeć będzie również od Was. Ogłaszamy bowiem konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wiat przystankowych komunikacji miejskiej. Do udziału w nim zapraszamy chętnych z wizją i pomysłami, którzy posiadają wykształcenie wyższe architektoniczne lub o kierunku wzornictwo przemysłowe. W konkursie wziąć mogą zarówno indywidualne prace, jak i te stworzone przez zespoły projektowe.

Założenia konkursowe

Uczestnikom konkursu zostawiamy dowolność w projekcie wiaty przystankowej. Niemniej jednak każdy z projektów powinien uwzględniać ogólne przygotowane przez nas wytyczne. Przede wszystkim konstrukcja wiaty musi uwzględniać jej funkcjonalność, czyli zapewniać komfort osobom oczekującym na autobus lub tramwaj i chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Nowa wiata powinna być wykonana z bezpiecznych i lekkich materiałów, umożliwiających ich ustawienie na różnym terenie, np. ze znacznymi spadkami. Wiata powinna również zapewniać dobrą widoczność dla korzystających z niej osób.

Ponadto wiata powinna składać się z modułów, które w razie potrzeby można będzie wymieniać bez konieczności demontażu całej konstrukcji. Dodatkowo część z modułów powinna posiadać opcję city-light do prezentacji materiałów informacyjnych czy reklamowych.

Wybór zwycięskiej pracy i nagrody

Na prace konkursowe czekamy do 13 stycznia 2023 roku. Po tym terminie jury konkursu, w skład którego wchodzą przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego, Zarządu Transportu Miejskiego, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a także specjaliści z zakresu przestrzeni publicznej dokonają wyboru najlepszych prac. Dla autorów projektów, które zajmą I, II i III miejsce przewidziano nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 70 tys. zł.

Wyniki konkursu będą stanowić główną wytyczną architektoniczną do późniejszego opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonania nowych wiat, które będą montowane na przystankach komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Szczegółowe wytyczne wraz z Regulaminem konkursu znajdują się na stronie internetowej GZDiZ w zakładce „Ogłoszenia”.


Gdańskie Centrum Kontaktu
Parkingi w Gdańsku
Civitas- PATK4SUMP